içinde ,

Binance CEO’su Terra (LUNA) Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı!

Binance

Terra (LUNA) ağında yaşanan son gelişmeler, birkaç gündür kripto gündemini meşgul ediyor. Binance, 13 Mayıs’ta Terra’yı (LUNA), LUNA/BUSD paritesi dışında delist etti. 

Böylece spot LUNA ticareti üzerinde “LUNA/BTC, LUNA/BIDR, LUNA/AUD, LUNA/BNB, LUNA/ETH, LUNA/USDT, LUNA/GBP, LUNA/BRL, LUNA/TRY ve LUNA/EUR” işlem çiftleri Binance’den kaldırıldı.

Binance Ceo’su Changpeng Zhao (CZ) da Terra (LUNA) ile ilgili açıklama yaptı. CZ, kullanıcı korumasına öncelik verdikleri için tüm LUNA işlemlerinin askıya alındığını detaylı bir tweet dizisiyle açıkladı.

CZ, açıklamalarında Terra ekibiyle ilgili hayal kırıklığına uğradını dile getirirken tüm süreci yakından takip ettiklerini belirtti.

”Terra protokolünün tasarımındaki kusurlar nedeniyle üstel miktarda yeni $LUNA’lar basıldı. Terra’nın doğrulayıcıları tüm ağı askıya aldı ve bu da herhangi bir borsaya veya borsadan para yatırma veya çekme işlemleri gerçekleştirilemedi.”

“Borsa dışında yeni basılan büyük miktarlardaki $LUNA’nın farkında olmayan bazı kullanıcılarımız, mevduata izin verilir verilmez fiyatın daha da düşeceğini hesaba katmadan tekrar LUNA satın almaya başladılar. Bu önemli riskler nedeniyle biz de LUNA ticaretini askıya aldık.”

Binance’nin kripto piyasasındaki diğer projeler hakkında herhangi bir açıklama yapmaktan kesinlikle kaçındığını belirten CZ, bu durumu Terra (LUNA) olayıyla bozduğunu söyledi.

Binance, her zaman tüm kullanıcılara ve sektördeki meslektaşlarına karşı tarafsız, yardımcı ve koruyucu olmayı hedeflerken ve genellikle diğer projeler hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, bu sefer bu kuralı çiğneyeceğim.

”Bu olayın Terra ekibi tarafından ele alınma (ya da alınmama) şekli konusunda hayal kırıklığına uğradım. Ekiplerinden ağı geri yüklemelerini, fazladan basılmış $LUNA’yı yakmalarını ve $UST sabitleyicisini kurtarmalarını istedik. Ancak; şu ana kadar olumlu bir yanıt veya yeterli bir yanıt alamadık.”

Ayrıca; CZ, 2 ay önce gerçekleşen Axie Infinity saldırısında, Axie Infinity ekibinin Binance ile iletişim kurarak bir plan paylaştığını da sözlerine ekledi. LUNA olayında ise ekibin, Terra’yı kurtarmak için Binance ile neler yapılabileceği konusunda görüşmediğine, Binance’ye danışmadığına ve ekibin bir planının olmadığına değindi.

”Terra ekibinin LUNA ve UST durumunu ele alış şekli, ekibin sorumluluk aldığı, bir planı olduğu ve bizimle proaktif olarak iletişim kurduğu Axie Infinity ile keskin bir tezat oluşturuyor. Ve biz yardımcı olduk.”

CZ, kripto topluluklarında yeni tartışmalara yol açan Terra (LUNA) konusu hakkındaki açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

”Toplulukta farklı görüşler olduğunu biliyoruz, şu anda kullanıcılarımızı korumanın en iyi yolunun LUNA ticaretini askıya almak olduğunu düşündük. Durumu 7/24 yakından izlemeye devam edeceğiz. Tüm yapacaklarımız, Binance resmî Twitter hesabında duyurulacaktır.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Terra (LUNA) ve UST‘ye Ne Oldu? Tüm Detayları

Raoul Pal, Ayı Piyasasına İlişkin Yorumda Bulundu