in , ,

Binance CEO’su Dünyanın En Zengin Milyarderleri Listesine Girdi

CNN’in haberine göre kriptopara CEO’su dünyadaki en zengin kişilerden biri oldu.

Binance, CZ

“CZ” takma adıyla tanınan ve Binance’ın kurucusu olan Changpeng Zhao, 96.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde yerini aldı.

Bloomberg’e göre, Zhao’nun tahmini servetinin net değeri, Oracle’ın kurucusu Larry Ellison’un hemen altında, Hintli iş adamı Mukesh Ambani’nin ise üstünde yer alıyor. Çin’de doğan ve Kanada vatandaşı olan Zhao’nun yükselişi, kriptoparaların hareketli dünyasındaki hızlı servet yaratımını sembolize ediyor.

Zhao’nun kişisel yatırımları Binance bünyesinde kendi coin’i olan BNB’yi de bulundurduğundan, Zhao’nun gerçek servetinin net değeri 96 milyar dolardan dahi yüksek. Zhao’nun kişisel kripto varlıklarının 28 ila 39 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Geçen senelerde kriptopara alanında yaratıcı olarak çalışan kişiler coin’lerin değerinin devasa artışından ötürü büyük kazançlar elde etmişti. Öyle ki Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ve Coinbase’in kurucusu Brian Armstrong milyarder olmuş durumdalar.

Çin’in Jiangsu eyaletinde doğan ve 12 yaşında Kanada’ya yerleşen Zhao, bilgisayar mühendisliği eğitimi aldı ve kariyerine finans alanında başladı. Kripto yolculuğu, 2013 yılında Şanghay’da, BTC Çin’in o zamanki CEO’su Bobby Lee ve Zhao’yu net değerinin yüzde 10’unu Bitcoin’e yatırmaya teşvik eden yatırımcı Ron Cao ile dostane bir poker oyununda başladı.

Bloomberg’in listesindeki en zengin 10 kişiden sekizi teknoloji endüstrisinden gelmekte. Teknoloji, finans ve yatırımdan sonra en fazla milyardere sahip ikinci sektör ve 500 kişilik bir listeye 80 milyarder girmiş durumda.

CNN’in bildirdiğine göre; Binance tarafından desteklenen bir başka kriptopara borsası olan FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Salı günü yaptığı açıklamada “endüstride son birkaç yılda meydana gelen benzeri görülmemiş miktarda servet yaratımına” işaret etti.

Binance’dan bir sözcünün açıklamalarına göre “CZ, diğer önde gelen girişimciler ve kurucular gibi servetinin yüzde 99’unu bağışlamayı planlıyor.”

Zhao’nun 2017 yılında kurduğu Binance, dünyanın en büyük kriptopara borsası unvanına sahip.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Crypto Bull’s ile Huobi Sohbet Saati

Bitcoin Varlığını El Salvador’dan Sonra 3 Ülke Daha Benimseyebilir