in

Binance CEO’su CZ’den Mektup

Binance, CZ

Binance CEO’su CZ Binance’in kurulmasından sonra geçen 4 yılın ardından genel açıklamalarda bulunduğu bir mektup yayınladı. İşte o mektup:

“Dört yıl önce Binance’i kurduğumuzda kripto endüstrisi henüz emekleme safhalarındaydı, sadece bir avuç benimseyeni ve açık olmayan standartları vardı. Kısa bir süre içinde kripto ortamı önemli ölçüde büyüdü ve gelişti: artık daha fazla kripto teklifi var, hayatında ilk defa kriptoya adım atan kullanıcıların sayısı git gide artıyor ve kripto endüstrisinin nasıl ilerlemesi gerektiğine dair çok daha fazla odak ve tartışma var.

Şu dönemde Binance söz konusu olduğunda herkesin düzenlemelere odaklanması ile birlikte, bu fırsatı değerlendirerek sizler ile geçmişimiz ve ilkelerimizi paylaşmak, duruşumuz ve taahhüdümüzü açıklığa kavuşturmak ve ileriye dönük olarak düzenlemeler ve kripto endüstrisinde sürdürülebilirliğe karşı yaklaşımımız ve planlarımızın ana hatlarını çizmek istiyorum.

Önce kullanıcıların çıkarları korunmalıdır

Endüstri için net kurallar olmadan öncesinde bile, tıpkı dünyanın her yerindeki düzenleyiciler gibi kullanıcılarımızın çıkarlarına öncelik verebilmek için hep Binance’i en yüksek standartlarda tuttuk. Bu nedenle, platformumuzu kullanabilmek için gereklilikler belirledik ve endüstri standartları oluşturmaya başladık: çalışanlar için katı iç ticaret politikaları (30 gün içerisinde herhangi aktif alım-satım yapılamaması), kullanıcıların varlıklarının korunması için bir Güvenli Varlık Acil Durum Fonu (SAFU) ve titiz listeleme standartları ve listeleme ekibimizi ayıran bir güvenlik duvarı. Ayrıca, her türlü kullanıcımızın kripto hakkında akıllı kararlar verebilmesi için erkenden Eğitimler ve Binance Academy gibi eğitici içeriklere yatırım yaptık. Daha yüksek riskli ürünler için sorumluluk içinde alım satım yapmayı teşvik eden kısıtlar ve korumalar koyduk. Bu güne kadar sorumlu alım satım programına sahip olan tek kripto alım satım platformu Binance’dir.

Binance Smart Chain

Ayrıca ABD Gelir İdaresi (IRS),  Güney Doğu İngiltere Organize Suç Birimi ve diğer bir çok emniyet teşkilatı ile iş birliği içerisinde çalışarak kara para aklama, terörist finansmanı ve dolandırıcılıklar gibi siber suçların önüne geçmek için çalışmalarda bulunuyor ve kullanıcılarımızı koruyoruz. Sadece 2021’de toplamda 5.600 araştırma talebine yardımda bulunduk, ki bu rakam 2020’dekinin iki katı. Yakın zamanda, karanlık web operasyonları ve yüksek profilli siber saldırılar aracılığı ile 500 milyon dolarlık hasarın aklanmasından sorumlubir siber suç örgütünün yakalanmasına yardımcı olduk.

Kullanıcılarımızın çıkarlarını korumak için aldığımız sayısız kararın, onların Binance’i seçmesinin sebebi olduğuna inanıyorum. Bu, son dört yıldaki büyümemize en çok katkısı olan şey.

Açık düzenlemeler sürekli büyüme için kritiktir

Dört yıl sonra, kripto paraların benimsenmesinde global çapta bir artış ve farklı ülkelerde daha net düzenleyici çerçevelere ihtiyaç görüyoruz. Daha fazla düzenleme aslen bir endüstrinin olgunlaştığının göstergesidir. Bunun nedeni, popülasyonun kriptoya katılırken daha güvende hissedebilmesinin temellerinin atılmasıdır. Uzun vadede iyi geliştirilmiş bir yasal ve düzenleyici çerçevenin herkesin gündelik yaşamında kriptoyu vazgeçilmez yapan sağlam bir temel olacağına inanıyorum.

Kriptonun benimsenmesi ve geliştirilmesi otomobiller ile oldukça benzerdir. Otomobiller icat edilip ilk kez ortaya çıktığında ne trafik kuralları, ne trafik lambaları ne de emniyet kemerleri vardı. Kanunlar ve kılavuzlar otomatiller yollara çıktıktan sonra geliştirildi. Bu güçlü teknolojinin geniş çapta ve güvenle kullanımına olanak sağlayan şeyler bu çerçeve ve kanunlardır. Kripto, herkesin erişimine açık olması ancak kötü kullanım ve kötü niyetli kişilerin engellenmesi için kanunlara ihtiyaç duyması ile bu açıdan benzerdir. Endüstrinin sürekli gelişimi için ilk standartların üretilmesi ve açıklığa kavuşturulması kritiktir. Dahası, Binance bunda pozitif bir katkıda bulunmayı diliyor.

İleriye bakış: kriptoyu herkes için güvenli ve sürdürülebilir kılmak

2020 yılının sonunda söylediğim gibi, uyum bir yolculuktur, özellikle de kripto gibi yeni sektörler için. Endüstri içerisinde hala bir çok belirsizlik var. Ayrıca büyüme ile daha fazla karmaşa ve daha fazla sorumluluk geldiğini anlıyoruz.

Binance US XRP

Dört yıllık bir startup olarak Binance’in hala büyüyebileceği çok alan var. Binance oldukça hızlı büyüdü ve her zaman her şeyi tam doğru yapamadık ancak her gün öğreniyor ve gelişiyoruz. Düzenleyiciler ile ortaklık kurmaktaki taahhüdümüzü açıklığa kavuşturup yinelemeyi umuyor ve sürekli olarak yeni yetenekleri işe alıyor ve kullanıcılarımızı korumak için daha fazla sistem ve süreç oluşturuyoruz. İşte aldığımız ve alacağımız somut adımlardan bazıları:

  • Uluslararası uyum ekibimizi büyütmek: Geçen yıldan bu yana uluslararası uyum ekibimiz ve danışmanlık kurulumu %500 büyüttük. Dikkat çekici atamalar arasında uyum ve düzenleme danışmanları olarak  eski FATF Yönetici Sekreteri Rick McDonell ve FATF’in eski Kanada delegasyonu başkanı Josée Nadeau’nun yanı sıra ABD’nin Montana eyaletinin eski senatörü ve ABD’nin Çin Büyükelçisi Max Baucus‘un yüksek seviyeli kılavuzluğu yer alıyor. Bunlar, ekibimize yapılan yüksek profilli katılımların sadece başlangıcı. Yılın sonuna kadar ekibimizi iki katına çıkararak deneyimli ve kalifiye danışmanların desteğini almayı hedefliyoruz.
  • Halihazırda sağlam olan ortaklıklarımızın genişletilmesi: kullanıcılarımızı daha iyi koruyabilmek için CipherTrace gibi ortaklar ile birlikte yeni kontrol ve düzenlemeleri uyguladık. Mevcut kara para aklanmasının önlenmesi kontrolleri ve ortaklıklarımızı doğrular şekilde, birden fazla harici kara para aklamanın önlenmesi (AML) denetiminden başarıyla geçtiğimizi belirtmekten gurur duyuyoruz. Bu yıl içerisinde Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ve Interpol gibi önde gelen suç karşıtı örgütlerle çalışma grupları ve seminerlerde ortaklık kurduk ve gelecekteki iş birlikleri için sabırsızlanıyoruz.
  • Yerel düzenlemeler ile uyum adına operasyonlarımızı ve işletmelerimizi yerelleştiriyoruz: Çalıştığımız her yerdeki geçerli yerel kanunlarla uyum sağlamaya kendimizi adadık. Dört yıl içerisinde start-up bir şirketten şu an olduğumuz yere geldik. Bu, kısa bir süre için oldukça yüksek bir büyüme demek. Uyum konusundaki taahhüdümüz Binance’in organize olma şekline kadar uzanmaktadır. Örneğin,  Binance.com ABD kullanıcılarına açık değil, ancak ABD içerisindeki kullanıcılarımıza güvenli, güvenilir ve düzenlenen bir alım satım platformu sunmak için ABD kanunları ile uyumlu ve düzenleme altındaki tamamen bağımsız Binance.US ile bir marka ortaklığımız mevcut. Geçtiğimiz dört yıl içerisinde, endüstri ana akım haline gelmeye devam ettikçe düzenleyicilerin kripto endüstrisini bir bütün halinde ele alarak aktif ilgi gösterdiklerini görmeye başladık. Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz, ancak dünya çapında kripto paranın ele alınma şeklini uyumlu hale getirmek için yapılacak daha çok şey var. Sektör büyümeye devam ettikçe, düzenleyiciler ile işbirliği içinde çalışma çabalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.

Endüstrinin geri kalanı ile birlikte bir dönüm noktasında olduğumuzu biliyoruz. Bunlar sadece ilk adımlar.

Binance Pay

Vizyonumuz, daha iyi bir insan toplumu için özgürlük ve katılımı artırmaktır. Kapsayıcı finansal fırsatların oluşması sayesinde endüstrimizin topluma faydalı olacağına inancımız tam. Buna “paranın özgürlüğü” diyoruz. Bu sebeple şirketimizin ilk yılında, eğitim, sürdürülebilirlik ve diğer amaçlar için kurulmuş 20 üzerinde projeye toplamda 15 milyon dolar katkıda bulunan, endüstrinin ilk yardım vakfı Binance Charity‘i kurduk.

Ancak bu vizyon, uzun vadede etkili yenilikçiliğin ancak tüm katılımcıları koruyan çerçeveler ile mümkün olacağını anlayan düzenleyiciler ve politika yapıcıların desteği ve rehberliği olmadan mümkün olmayacak.

Daha iyi bir şekilde büyümemize yardımcı olmak için yapıcı rehberliğe alçak gönüllülükle kucak açıyoruz.

Daha yetenekli insanlar ve daha deneyimli danışmanların daha iyi işler yapmamız için bize katılmalarını bekliyoruz.

Ben ve Binance’teki herkes, endüstrinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesine yardımcı olacak kanunların geliştirilmesi ve takibi adına ortak olmak için hazır ve heyecanlıyız. Hep birlikte, toplumdaki özgürlüğü sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde artırmaya yardımcı olacağız.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.

CZ

Binance CEO ve Kurucusu”
Kaynak: Binance Blog 

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

DeFi Platformu Bondly Finance Saldırıya Uğradı: Fiyat %70’e Yakın Düşüş Yaşadı

Bitcoin

Yaz Sezonunda Kriptopara Piyasasına Genel Bakış