içinde ,

Binance CEO’su CZ, FTX Krizi Hakkında Konuştu!

Binance, CZ

FTX’in çöküşünü tartışmasız en çok konuşan isimlerden biri olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, bilinen ismiyle CZ, bugün CNBC’ye konuk oldu. Bu yazımızda yaklaşık iki haftadır CZ’nin FTX hakkında söylediklerini derledik.

Gelişmeleri ve bu gelişmeler hakkındaki yorumlarını özellikle Twitter üzerinden güncel bir şekilde paylaşan CZ, ilk olarak 8 Kasım’da FTX’in Binance’ten yardım istediğini ve bu anlaşmaya olumlu baktıklarını duyurmuştu. FTX’in bu gelişmeler sırasındaki CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), olayların özetini geçerek Binance ve CZ’ye verdikleri destek için teşekkür etmişti.

Fakat sonradan durumlar değişti ve CZ, yine Twitter üzerinden bir duyuru gerçekleştirdi. Bu duyuruda herkesi FTT token’larıyla herhangi bir alım satım işlemi yapılmaması gerektiği konusunda uyardı. SBF kendisinden yardım istediğinde şirketin durumuyla alakalı çok az bilgi sahibi olduğunu ve bu yüzden sonradan anlaşmadan vazgeçtiğini de ekledi.

FTX’in çöküşünün piyasadaki kimseyi iyi yönde etkilemeyeceğini, bu durumun kimse için bir kazanç olmayacağını açıkladı. Kripto piyasasındaki tüm kullanıcıların güvenlerinin sarsıldığını söyledi.

Söylediği gibi de oldu ve FTX’in çöküşü resmileştikten sonra piyasa oldukça kötü etkilenmeye başladı, etkileri hâlâ da devam ediyor.

Bu süreçte CZ, yorumlarını sadece Twitter üzerinden değil, katıldığı etkinliklerde de dile getirmeye başladı. Çöküş sonrası ilk röportajını 11 Kasım’da gerçekleşen Endonezya Fintech Zirvesi etkinliğinde yaptı. Bu röportajda şunları söyledi:

FTX’teki durumun tam etkisi henüz hissedilmedi. FTX çökerken özellikle FTX’e yakın olanlar olmak üzere kademeli etkiler görülecek. 1 trilyon dolarlık kripto para piyasası, 2008’deki finansal çöküşe benzer bir krizle karşı karşıya.

Twitter aracılığıyla da FTX’in yanı sıra kâr sağlamayan, kendi token’larını satarak ayakta kalan, token’larınızı kilitlemek konusunda ısrarcı olan, toplam arzı yüksek olsa da dolaşımdaki arzı düşük olan ve borç içeren tüm projelerden uzak durmaları konusunda takipçilerini uyardı.

Tüm bu olaylar başlamadan önce 7 Temmuz’da paylaştığı bir tweet’i alıntılayan CZ, takipçilerini FTX konusunda daha önce de uyardığına dikkat çekti. Normal şartlarda piyasadaki rakipleriyle alakalı halka açık paylaşım yapmaktan kaçındığını belirten CZ, şu an bunu yapıyor olma sebebinin olası riskleri azaltmak olduğunu da ekledi.

14 Kasım’da ise Binance topluluğu olarak FTX’in olumsuz etkilerini olabildiğince en aza indirmek amacıyla likidite sorunu yaşayan projeler için bir recovery fund (kurtarma finansmanı) sağlamak istediklerini duyurdu. Böylece bir tür kalkınma planının şart olduğunu da vurguladı. Sadece yardıma ihtiyaç duyan projelerin değil kripto piyasasını kalkındırma yolunda yardım etmek isteyen yatırımcıların da iletişime geçmesini istedi.

Bu paylaşımdan birkaç gün sonra da Binance’in 8 yatırım anlaşması imzaladığını duyurdu. Küçük çaplı projeler olmalarına rağmen hepsinden memnun olduklarını da dile getirdi.

Güncel olarak CZ, birkaç saat önce CNBC ile röportaj yaptı. Röportajda FTX olayını şu şekilde özetledi:

Binance FTT satacağını açıkladıktan sonra SBF beni aradı. İlk başta FTT alımıyla alakalı sanmıştık fakat tüm şirketi satın almamızı istedi. Konuşma sırasında FTX’in durumu hakkında pek bilgim yoktu, sonradan araştırdığımızda fonlarının olmadığını gördük. Böylece şirketin kullanıcılara, yatırımcılara ve çalışanlarına doğruyu söylemediklerini anladık. Aramızda hiçbir tartışma yaşanmadı. Sadece biz enerjimizi küçük borsalara odaklamak istemiyoruz, sektörün büyümesiyle ilgileniyoruz. FTX’in çöküşü piyasayı oldukça kötü şekilde etkiledi ama 5-10 yıl içerisinde sektörün şu ankinden çok daha büyük olacağına eminiz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bitcoin Halving (Yarılanması) Nedir?

Takip Edilmesi Gereken Layer-2 Kripto Projeleri