in , ,

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Kimdir? 

Dünyanın en büyük kripto para borsasının kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao kimdir? Başarılı iş adamı Binance’i kurmadan önce ne yapıyordu? Bu soruların cevabını merak edenler için bir makale hazırladık. 

Changpeng Zhao, ya da kısaltma adıyla CZ, 1977 yılında Çin’de dünyaya geldi. Profesör olan babasının burjuva yanlısı olarak görülmesi nedeniyle CZ henüz küçükken aile Kanada’ya göç etti. Dünyanın en büyük kripto para borsasının CEO’su CZ, o zamanlar ailesine yardım edebilmek adına McDonalds’ta daha sonra ise farklı kurum ve kuruluşlarda çalıştı.

Hem çalışıp hem de aksatmadan okuluna devam eden CZ, Kanada’nın en iyi üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi okudu. Üniversite öğrenimini tamamlayan CZ, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda yazılım geliştirmek için iş hayatına atıldı. Burada birkaç yıl çalışan Zhao, Tokyo’dan New York’a geçerek Bloomberg’de çalışmaya başladı. CZ, Bloomberg macerasından sonrasını ise şöyle anlatıyor: 

“2005 yılında, Çin’de web teknolojisi endüstrisi patlamaya başladı, ben de diğer beş göçmen arkadaşımla birlikte BT şirketi kurmak için Şangay’a gittim. İki Amerikalı, iki İngiliz, bir Japon ve bir Kanadalı olarak ben. Hiçbirimiz Çin vatandaşı olmadığımız için şirket “Tamamen Sahip Olunan Yabancı Kuruluş” (WOFE) olarak belirlendi.” 

CZ, daha sonra yaşadığı anıları ise şöyle aktarıyor: 

“2005 ile 2015 arasında, henüz kripto sektörüne girmeden önce birkaç farklı start-up projesi kurmaya çalıştım. Kriptoya olan tutkumu anlamadan önce başarılı bir start-up kurmak isteyen seri bir girişimciydim.” 

Zhao, Binance’i kurmadan iki yıl önce diğer borsalara takas hizmeti sağlayan Bijie Tech adında bir platform kurmuştu. Fakat Mart 2017’de Çin hükümeti bu tarz borsaların hepsini kapattı. Daha sonra Binance’i kurabilmek adına Şangay’daki evini satan CZ, topladığı desteklerle 2017 yılında kripto para ekosisteminde büyük bir yer edinecek olan Binance borsasını hayata geçirdi. Binance, kuruluş tarihinden hemen bir yıl sonra dünyanın en büyük kripto para borsası oldu. 

Bir CNN makalesine göre Zhao, Çinli bir iş adamı olarak aşırı şüpheyle karşı karşıya kaldığını söyleyerek bazı zorluklarla karşılaştığından bahsetti. CZ, kendisini Kanada vatandaşı olarak tanıtıyor. Zhao’nun Eylül ayı itibarı ile İspanya, İtalya, Fransa, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yan kuruluşları bulunuyor. 

Bu yılın başlarında dünyanın en zengin insanları arasına giren CZ’nin serveti, Ocak ayında 96 milyar dolara ulaştı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’nin hesaplamalarına göre CZ’nin serveti kripto kışında 16.9 milyar dolar azaldı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Elrond (EGLD) Nedir? Nasıl Alınır?

Synthr Testnet Ne Zaman Gelecek? Airdrop İhtimali Var mı?