in , ,

Binance, Cardano (ADA) Alonzo Hard Fork’unu Destekleyeceğini Duyurdu

Binance borsası, Cardano blokzincirine gelecek olan akıllı sözleşme desteğini ve Alonzo hard fork’unu destekleyeceğini duyurdu.

Güncelleme sırasında ADA’nın para yatırma ve çekme işlemleri askıya alınacak.

Binance resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Binance, Cardano (ADA) ağına gelecek olan akıllı sözleşme desteğini ve Alonzo hard fork’unu desteklemeye hazırlanıyor. Hem yükseltmenin (upgrade) hem de hard fork’un 12 Eylül’de gerçekleşmesi planlanıyor. Duyuruda, ADA’nın para çekme ve yatırma işlemleri aynı gün 21.44 UTC’den (TSİ 13 Eylül 00.44) itibaren askıya alınacak.

Bitcoin Cardano Ethereum

Özellikle, yükseltme ve hard fork devam ederken ADA alım-satımı etkilenmeyecek. Ayrıca Binance, hard fork’tan sonra yeni coin oluşturulmayacağını belirtti ve ADA kullanıcılarından, belirtilen kesinti süresinden önce mevduatlarını yatırmak için yeterli zamanı ayırmaları rica edildi.

Buna ek olarak Binance, hesaplarında ADA sahibi olan kullanıcılar için tüm teknik gereksinimleri karşılayacağını belirtildi. Daha sonra Binance, yükseltmeden sonra ağ istikrarlı hale geldiğinde ADA para yatırma ve çekme işlemlerini yeniden kullanıma açacak. Her şey hazır olduğunda kullanıcılara bildirim iletilecek.

Cardano

Cardano Ağı Yükseltmesi (Upgrade)

Yılın ortasından beri, üçüncü nesil blokzinciri projesi Cardano, Alonzo serisi yükseltmelerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yükseltme sonucunda, Cardano ağına akıllı sözleşme işlevselliği ve kapasitesi eklenecek. Ayrıca, blokzincirinde merkeziyetsiz uygulamaların (DApps) oluşturulmasını sağlayan Goguen döneminin (Goguen era, Cardano geliştiricilerinin hazırladığı yol haritasındaki 5 aşamadan 3.sü) de sonu olacak.

İlk olarak, IOHK (Input Output Honk Kong – Cardano’un arkasındaki geliştiriciler) blokzinciri operatörleri, sınırlı sayıda teknik uzmana akıllı sözleşmeler sunan Alonzo Blue’yu piyasaya sürdü. Bununla birlikte, ağın gelişimi ve büyümesi adına büyük bir beklenti oluştu. Alonzo Blue yükseltmesini sırasıyla Alonzo White ve Alonzo Purple izledi. DeFi destekleri dışında, yükseltmeler, Cardano blokzinciri tarafından ERC-20 tokenlarının yayınlanması potansiyelini beraberinde getirecek.

Bitcoin, Cardano

Ayrıca, bu güncellemenin tamamlanacağı tarih ile ilgili yaşanan gecikmeler, yatırımcıların Cardano’ya olan güvenini zedeledi. Hatta, kripto topluluğunun çoğunluğu Cardano’nun planlandığı gibi akıllı sözleşmeleri hayata geçiremeyeceği yönünde bahse bile girdi.

ADA artık piyasa değerine göre 3. kriptopara olduğu için bu olumsuz hava dinmiş gibi görünüyor. Cardano, Ethereum ağındakilere benzer yetenekler elde etmeye çalıştığı için Ethereum katili olarak bile adlandırıldı.

Kaynak: crypto news flash

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Geleceğin Akıllı Evleri Nasıl Olacak?

Uzun Vadede Geleceği Parlak 13 Meslek