içinde , ,

Binance Bridge Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bridge (Köprü)

Blokzincir teknolojisi, Bitcoin’in Whitepaper’ı yayınlandığı 2008 yılından bu yana çok yol kat etti. O zamandan beri, çok çeşitli tasarımlar ve amaçlanan işlevsellik ile birlikte blokzincir alanında bir çok yeni proje ortaya çıktı ve bu durum her blokzincir için farklı fırsatları da beraberinde getirdi. Bu fırsatları daha etkin bir şekilde değerlendirmek için de bridge yani köprüler oluşturuldu.

Bir blok zinciri köprüsü, Token’ların ve/veya verilerin bir zincirden diğerine aktarılmasını sağlayan bir bağlantıdır. Her iki blokzincirin de farklı protokolleri, kuralları ve yönetişim modelleri olabilir, ancak köprüler, her iki tarafta da güvenli bir şekilde birlikte çalışmak için tasarlanmıştır.

Binance Bridge

Binance Bridge

Binance Bridge; Binance Chain, Binance Smart Chain, Ethereum ve Tron ağlarında hizmet veren merkezi olmayan uygulamalar için, blokzincirler arası likidite erişimi sağlayan bir merkezi köprü hizmetidir.

Örnek verecek olursak;

Bay X’in sahip olduğu 200 USDT ile bir Token almak istediğini varsayalım. Ancak sahip olduğu 200 USDT, Ethereum ağında (ERC20) ve almak istediği Token ise BSC (Binance Smart Chain) ağında olsun (BEP20). Bu durumda Bay X, ya sahip olduğu USDT’leri almak istediği Token’ı listeleyen bir merkezi borsaya gönderecek ve oradan işlemini gerçekleştirecek veya sahip olduğu USDT’leri bir bridge aracılığı ile BSC ağına aktaracak ve merkeziyetsiz -BSC destekleyen- bir borsadan işlemini gerçekleştirecektir.

Binance Bridge platformunu kullanabilmek için bir dijital cüzdana ihtiyacınız olacaktır (Metamask vb.). Daha sonrasında Binance Bridge sayfasına girmeniz ve cüzdanınızı platforma bağlamanız gerekmektedir. Ek olarak, işlem yapacağınız iki ağın da cüzdanınızda kurulu olması gerekmektedir.

Binance Bridge

“Asset” bölümünden göndereceğiniz varlığı seçtikten sonra aşağısındaki kutulardan, hangi ağdan hangi ağa gönderim gerçekleşecekse, içerdikleri seçenekler arasından seçilmelidir. Soldaki seçeceğiniz ağ nereden aktarmak istediğinizi gösterirken, sağdaki seçeceğiniz ağ ise nereye aktarmak istediğinizi gösterir. Daha sonrasında ise göndermek istediğiniz miktarı “Amount” bölümüne yazıp “Next” diyerek işleme başlayabilirsiniz.

Binance Bridge

İşlem 2 ayrı aşamadan oluşmaktadır ve cüzdanınıza gelecek olan her izin bildirimini onaylamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise her iki aşama için de tik simgesi oluşacak ve işlem başarıyla gerçekleşecektir. Böylece sahip olduğunuz varlıklar, istediğiniz ağa transfer edilmiş olacaktır. Gönderim sonrası varlıklar cüzdanınızda gözükmüyor ise, gönderdiğiniz varlığın gönderildiği ağdaki sözleşme adresini bulup cüzdanınıza eklemelisiniz.

Kaynak: Polkadot, Alexandria-CoinMarketCap | Binance Bridge Docs

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" (lisans) mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" (yüksek lisans) mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve kripto para sevdalısıyım, öyle ki mevcut yaygın meslekler malesef beni tatmin etmiyor. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir ve bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

portföy, Cüzdan, Bitcoin

Kripto Varlıklarınızı Nasıl Düzgün Bir Şekilde Güvende Tutabilirsiniz?

Flemenk Yetkili Bitcoin Varlığının Yasaklanmasını İstiyor