in

Binance 100 Bin Adet Bitcoin (BTC) mi Aldı?

Dün, Binance tarafından 100 bin adet Bitcoin (BTC) aldığına yönelik haber piyasaya düştü. Haberin, Bitcoin (BTC) üzerindeki artan satış baskısının ortasında çıkması doğal olarak tüm dikkatleri Binance’e çevirdi. 

Düşen haber, gece saatlerinde Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından yalanlandı. CZ’nin Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklaması, “Yanlış bir makale daha. Binance’in soğuk cüzdan bakiyesinin artması, daha fazla kullanıcının deposit yaptığı anlamına gelir. Bu gazeteci, borsalar için soğuk cüzdan konseptini anlamış görünmüyor. Geçen günler içinde sadece 3 yanlış haber makalesini düzeltmek zorunda kaldım. Çok fazla haber okuyorum. Durmam gerek.” şeklinde oldu. 

Changpen Zhao’nun eleştirilerinin ardından yayınlanan haber, sabah saatlerinde Binance’in daha fazla Bitcoin (BTC) satın almadığı, ancak kullanıcıların borsanın soğuk cüzdanına daha fazla varlık yatırdığını yansıttığı şeklinde düzeltildi. Binance’in cold wallet bakiyesi, kullanıcıların borsaya artan mevduatlarını yansıtması sonucunda pazar günü yaklaşık 101.266 Bitcoin (BTC) artış gösterdi.

Cüzdan, toplam değeri yaklaşık 7 milyar dolar civarında olan 863 Bitcoin (BTC) barındırıyor. Diğer taraftan bu Bitcoin (BTC) cüzdanı Aralık 2017’den beri aktif ve şimdiye kadar çıkarılan toplam Bitcoin (BTC)’lerin yaklaşık %2’sini elinde tutuyor.

Hafta sonunda, kripto piyasasında büyük düşüşler yaşandı. Bitcoin (BTC), yılın en düşük fiyatını kaydederek $17.600 seviyesini, Ethereum (ETH) ise $900’ın altını test etti. Bitcoin (BTC), Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık %70 oranında düştü. 

Binance’in Bitcoin cüzdan bakiyesindeki artış, muhtemelen satılmak üzere borsalara taşınan daha fazla dijital varlık anlamına geliyor. Trader’ların kripto varlıklarını fiat paraya çevirme eğiliminde olması neticesinde borsaya girişlerin gözlemlenmesi yaşanan son çöküş sürecinde tekrarlanan bir trend haline geldi.

Bitcoin hafta sonu yaşanan satış baskısına direnç gösterip yeniden $20.000 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Ancak ABD’de yüksek seyreden enflasyona bağlı olarak FED’in sıkılaştırma hamleleri baskı unsuru olarak geçerliliğini koruyor. Buna ek olarak Celsius ve Three Arrow Capital cephelerinde yaşanan olaylar da Bitcoin (BTC)’ye yönelik ayrı bir baskı unsuru.

Diğer taraftan dün Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin’in dip seviyesine yönelik fikrilerini ortaya attı. CZ, “Bitcoin öldü manşetleri ortaya çıktığında Bitcoin’in (BTC) dibe vurduğuna inanılıyor. Bu nedenle, tarihsel olarak, böyle bir duygu varken Bitcoin satın alan herkes en fazla karı elde etti. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

UST, ABD, Janet Yellen,

Yellen: ABD’de Resesyon ‘Kaçınılmaz’ Değil, Enflasyon Kaçınılmaz Derecede Yüksek!

Kripto Ödeme Yöntemleri Yaygınlaşıyor!