in ,

Bill Gates, Neden Kripto Yatırımı Yapmadığını Açıkladı

Bill Gates, Microsoft

Dünyanın en zengin insanları kripto para birimi konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bill Gates’in son açıklamaları, Bitcoin’e şüpheyle yaklaşmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Buna rağmen, kurucusu olduğu Microsoft’un piyasalara aktif olarak ilgi gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Bitcoin Hiçbir Şey Üretmiyor

Bill Gates, sosyal medya platformu Reddit’teki Bana Her Şeyi Sor (AMA) oturumu sırasında yaptığı konuşmada, herhangi bir kripto para birimine sahip olmadığını söyledi. Bunun yerine, kripto piyasalarının fayda yerine yalnızca spekülasyon tarafından yönlendirildiğini dile getirdi.

“Herhangi bir kripto param yok. Değerli çıktıları olan şeylere yatırım yapmayı seviyorum. Şirketlerin değeri, nasıl harika ürünler ürettiklerine bağlıdır. Kriptonun değeri, alakasız birinin başkasının ne kadar ödeyeceğine karar verdiği değerdir. Bu nedenle diğer yatırımlar gibi topluma katkıda bulunmaz.”

Bu söylemler, Gates’in kripto pazarları hakkındaki ilk şüpheleri değil. Geçen yıl Mart ayında Gates, Elon Musk gibi milyarder kripto destekçilerinin piyasa dalgalanmalarına dayanacak kadar zengin olduğunu savunarak, perakende yatırımcıları gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmamaları konusunda uyarmıştı.

Milyarderin bu açıklamaları, Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffett’ın hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamalarla benzerlik taşıyor. Gates’in Berkshire Hathaway’in yönetim kurulunda eski bir üye olduğunu belirtmekte fayda var. Buffett ise, hissedarlar toplantısında Bitcoin ile neden ilgilenmediği konusunda şunları söyledi:

“Bitcoin (BTC) ne kadar süre yükselmeye devam edecek bilmiyorum. Emin olduğum tek şey kripto para sektörünün hiçbir şey üretmediği.”

Microsoft’un Gelişmekte Olan Pazarlara İlgisi

Bill Gates, gelişmekte olan piyasayı sağladığı anonimlik düzeyi ve enerji tüketimi nedeniyle eleştirirken, kurduğu şirket Microsoft, blockchain teknolojisine aktif bir ilgi gösterdi. Microsoft’un kripto para birimleri ile olan birlikteliği, Gates’in hala yönetim kurulu üyesi olduğu 2014 yılında Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı.

Şu anda şirket, Web3 teknolojisi ile ilgileniyor. Microsoft, oyun yayıncılığı devi Activision Blizzard’ı satın alırken, Web3 girişimine öncülük edecek birini aradığını açıklamıştı. Şaşırtıcı olan, Bill Gates artık karar verme sürecinde aktif bir rol oynamasa da, şirketin yaklaşık %1.3’üne sahip.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Stepn (GMT), Internet Computer (ICP) ve Swipe (SXP) Teknik Analizleri I 03.06.2022

ApeCoin (APE), Ethereum’da Kalıyor Gibi Görünüyor!