içinde

Bilgisayarınızda Bitcoin Madenciliği Virüsü Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İlk bilgisayar virüsü, 1982’de bir dokuzuncu sınıf öğrencisi tarafından yazılan “vahşi doğada” (özel bilgisayar laboratuvarlarının dışında) ortaya çıktı. O zamandan beri yüz binlerce virüs yazıldı ve gelmeye devam ediyor. En yeni yinelemelerden biri, Bitcoin madenciliği virüsüdür.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Muhtemelen Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin blok zincirler üzerinde çalıştığını ve bazı insanların madencilik yaparak kriptopara kazandığını biliyorsunuzdur. Ama belki de bu bağlamda “madencilik”in gerçekte ne olduğu hakkında soru işaretleri olabilir. Blokzincirler , bilgisayarlar tarafından çözülmesi gereken karmaşık matematiksel bulmacalar oluşturarak çalışır. Çözümü ilk bulan bilgisayarın sahipleri Bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin

Bulmacalar zamanla daha da zorlaşıyor, bu da onları çözmek için daha güçlü bilgisayarlara ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Başlangıçta bunu sıradan bir bilgisayarla herkes yapabilirdi, ancak şimdi bu imkansız. Şu anda Bitcoin madenciliği, çok para değerinde özel bilgisayarlar gerektiriyor. Bu bilgisayarlara madenci bilgisayarları deniyor.

Bitcoin Madenci Virüsü Nedir?

Adı, Bitcoin madencilerine bulaşan bir virüs olduğunu düşündürür. Sonuçta, bir bilgisayar virüsü bilgisayarlara bulaşır. Ama durum böyle değil.

Yukarıda açıkladığım gibi, Bitcoin madenciliği artık normal bir bilgisayarda mümkün değil çünkü süreç çok karmaşık ve bu da özel madencilik ekipmanını bir gereklilik haline getiriyor. Bununla birlikte, çok sayıda bilgisayarınız varsa, onları çok güçlü bir süper bilgisayar yapmak için birbirine bağlayabilirsiniz.

Bazı çok etik olmayan programcılar, diğer insanların bilgisayarlarını ele geçiren ve onları onlar için Bitcoin madenciliği yapmaya zorlayan virüsler yazdı. Bilgisayarınıza virüs bulaştıysa, şu anda başka biri için madencilik yapıyor olabilir.

Bitcoin

Bu virüsler sadece Bitcoin madenciliği yapmıyor. Bilgisayarınız sizin bilginiz olmadan Ripple, Monero veya başka bir altcoin madenciliği yapıyor olabilir. Dolayısıyla teknik olarak daha doğru olan terim “kriptopara madenciliği kötü amaçlı yazılım” olacaktır, ancak Bitcoin en çok hedeflenen token olduğundan, “Bitcoin madenci virüsü” adı takılıp kalmıştır.

Bitcoin Madenci Virüsleri Nasıl Yayılır?

Kriptopara madenciliği kötü amaçlı yazılımları, diğer virüsler gibi yayılır. Resmi olmayan yazılım havuzlarından indirilebilir, eşler arası dosya paylaşım servisleri aracılığıyla gönderilebilir, görünüşte normal belgeler olarak e-posta ile gönderilebilir…

Normal virüslerden kaçınmak için aynı genel öneriler burada da geçerlidir: programları yalnızca güvenilir, resmi kaynaklardan indirin, bilinmeyen göndericilerden gelen bağlantıları veya belgeleri açmayın, virüsten koruma yazılımınızı güncel tutun, vb.

Bitcoin Madenci Virüsünüz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Her şeyden önce, madencilik çok fazla bilgisayar gücü kullanır. Virüs, CPU’nuzun işi yapmasını sağlıyorsa, bilgisayarınızı yavaş, gecikmeli ve hatta belki de kullanılamaz halde bulacaksınız. Ayrıca ciddi bir aşırı ısınma olacak. Isı o kadar yoğun olabilir ki işlemcinize, RAM’inize veya ana kartınıza zarar verebilir.

Bilgisayarınız aşırı ısınmadan kapanıyorsa veya yavaşlamaya devam ediyorsa, virüs bulaşmış olabilir. Bitcoin madenciliği virüsünü hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, CPU ve RAM kullanımınıza bakmalısınız. Windows’ta bunu görev yöneticisinde görebilirsiniz. CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basarak açın. Linux sistemlerinde, dağıtımınızın sistem monitörünü bulun. Aşağıdaki ekran görüntüsü Linux Mint 19.2 “Sistem Monitörü”nü göstermektedir. Hepsi aynı genel verileri görüntüler:

Buradaki anahtar, çalışan işlemlerin listesine bakmak ve ne kadar CPU ve RAM kullandıklarını görmek. Bir işlem çok fazla bilgisayar gücü kullanıyorsa adına bakın. Tanımadığınız veya yüklemeyi hatırlamadığınız garip bir şeyse, bu  virüs olabilir!

Kaynak grafiği, sabit bir yüksek CPU ve ağ kullanımını gösterir.

Ancak tüm Bitcoin madenci virüsleri CPU’nuzu hedef almaz. Bazıları bilgisayarınızın grafik çipiyle (GPU’nuz) madenciliği yapar. Bu durumda, bilgisayarınızın performansı öncekinde olduğu kadar ciddi şekilde etkilenmeyecektir. Çoğu zaman, her zaman yaptığınız gibi PC’nizde çalışabileceksiniz. Ancak, oyunlar veya CAD paketleri gibi yoğun grafik kullanan programları kullanırken gecikmeler, yavaş performans ve düşen karelerden muzdarip olacaksınız. Bu tür bir virüsle, görev yöneticileri veya sistem monitörleri, GPU kullanımıyla ilgili verileri göstermedikleri için hiçbir işe yaramaz.

Daha da kötüsü, yakın zamanda açıklanan bir tür kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımı, bilgisayarınıza herhangi bir dosya yüklemeden bulaşabilir. Bu son iki türün tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması zor olabilir, ancak yapılabilir.

Bitcoin Madenci Virüsü Nasıl Kaldırılır?

Kriptopara madenciliği kötü amaçlı yazılımların kaldırılması manuel olarak yapılabilir. Ancak bu, önemli bir teknik beceri gerektirir çünkü mesele sadece yürütülebilir bir dosyayı bulmak ve silmek değildir. Ayrıca sistem kayıt defterini manuel olarak düzenlemeniz ve bilgisayarınızda tuğla oluşturma riskini almanız gerekecektir.

Bitcoin

Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanmak daha kolay ve çok daha az riskli. Tüm antivirüs programları bir Bitcoin madenci virüsünü algılayamaz ve kaldıramaz. Kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını kaldırabilen bazı programlar SpyHunter, ReImage, Malwarebytes, Comodo antivirüs ve DrWeb’dir. DrWeb’in Windows, Mac, Linux ve hatta Android için sürümleri vardır. Ve Comodo antivirüs, dosyasız madencilik kötü amaçlı yazılımlarını kaldırabileceğini iddia ediyor.

Kaynak: cryptocoinsociety.com

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Bitcoin Madenciliği Büyük Miktarda E-atık Üretiyor

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Binance, Arbitrum One Entegrasyonu ile Layer 2 ETH Mevduatlarını Açıyor

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Teknik Analizi | 26 Kasım 2021