içinde ,

Biletleme Sisteminde Blockchain Devri

Fransız hükümetinin Olimpiyatlar ve diğer büyük spor müsabakaları ve etkinliklerinin hazırlıklarından sorumlu bakanlıklar arası elçisi Michel Cadot, ülkenin gelecekte ev sahipliği yapacağı büyük spor organizasyonlarının biletleme sistemi için blok zincir teknolojisinin kullanılmasını tavsiye etti.

Ticketing Business News tarafından hazırlanan bir rapora göre, söz konusu tavsiyenin çıkış noktası, 28 Mayıs tarihinde Paris’te oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde yaşanan düzensizliğe ilişkin açılan soruşturma. Hatırlayacağınız üzere sahte biletler nedeniyle stat gişelerinde sorun çıkmış, taraftarlar bir türlü zamanında stada girememiş ve maçın geç başlamasına neden olmuştu.

Cadot hazırladığı raporda, İngiliz ekibi Liverpool ile İspanyol futbol kulübü Real Madrid arasındaki maçın gecikme nedeninin toplu bilet sahteciliğinden kaynaklandığını açıkladı. Açılan soruşturma, Liverpool taraftarlarına tahsis edilen 15.000 biletin %10’unun sahte olduğunu ortaya çıkardı.

Cadot, biletlerin dijital NFT olarak piyasaya sürülüp, bu gibi durumların önlenebileceğine dikkat çekti. Uygulama Fransa tarafından zaten onaylandı ve kullanılmakta. Ancak, yaklaşmakta olan 2023 Rugby Dünya Kupası ve Fransa’nın ev sahipliği yapacağı 2024 Olimpiyatları için bu sistemin bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

NFT’ler ve blok zinciri teknolojisi, biletleme sistemi için kullanışlı olabileceği konuşulmaktaydı. NFT biletler ile sahte biletlerin önlenmesi hedefleniyor. Bunun yanında söz konusu sistemin karaborsa biletleri de sonlandıracağı öngörülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Tron (TRX) Güncel Fiyat Analizleri I 19.06.2022

Dogecoin

Elon Musk’ın Ardından Dogecoin (DOGE) Yükselişe Geçti!