in

Biden’ın Yürütme Emri, Kripto Endüstrisini İkiye Böldü

ABD Başkanı Biden tarafından dijital varlıklara yönelik imzalanan yürütme emri, kripto endüstrisindeki insanlar tarafından farklı şekillerde yorumlandı. 

Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini Sağlamaya İlişkin Yürütme Emri, ABD’de yapılacak kripto düzenlemeleri için daha net bir zemin hazırlıyor. Kripto endüstrisindeki birçok kişi, atılan adımın daha net düzenlemelere ve varlıklara karşı adil bir yaklaşıma yol açacağı konusunda iyimser. Buna karşılık bazıları ise merkez bankası dijital para birimlerine fazla odaklandığını savunuyor. 

Kripto endüstrisi, yıllardır ABD Hükümeti’nden kripto politikası konusundaki çabalarını koordine etmesi için talepte bulunuyor. ABD Başkanı Biden, Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişimini Sağlamaya İlişkin Yürütme Emrini imzalayarak bu konuda bir adım atmış oldu. 

Bireysel tüketiciler hem de küresel finans sistem için riskleri azaltmanın yollarını bulmak, kriptonun kötüye kullanımını engellemek, geleneksel bankacılık sisteminden yeterince yararlanamayan Amerikalıların daha fazla finansal erişim elde edebilmeleri için teknolojik inovasyonda ABD’nin liderliğini pekiştirmek gibi maddeler yürütme emrinin amaçları olarak sayılıyor.  

Yürütme emri, çeşitli konularda ABD Başkanına rapor vermek için üç ila yedi ay arasında bir süre sunuyor. İstihbarat, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine yetkililerinin, kripto paraların yasadışı kullanımını sınırlamak için bir strateji sunmaları için önlerinde 90 gün var. SEC, FTC ve CFTC ile diğer devlet bankalarının, tüketici koruma konularını öneren bir rapor hazırlamak için 180 günü olacak. 

İyimserler

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), “Kriptoların gitmeyeceğini tahmin ediyorum.” yazan bir tweet attı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise “Birçoğunuz gibi ben de Biden yönetiminin kriptoyu kabul edeceğini düşündüm. Ancak düzenleme için sonraki adımlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Hükümetin kriptoya yaklaşımı konusundaki evrimine şaşırdım. Bu adım her şeyden önce, kriptonun kalıcılığının bir teyidi. Adımı, ilerleme ile karıştırmak istemiyorum ancak bu bir dönüm noktası olabilir gibi geliyor.” yorumunda bulundu.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, “Başkanlık emri, dijital varlıklarda müşteri korumasını ve ekonomik rekabet gücünü tartışmak konusunda yapıcı.” yorumunda bulundu. 

Coinbase’den Kathryn Haun, “Başkanlık emri, web3 konusunda Amerikan liderliği için doğru yönde atılmış bir adım. Son derece parçalanmış manzaraya düzen getirebilir.” dedi. 

USDC ihraççısı Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, hükümet organlarının bütün halinde bu konuda harekete geçirilmesini cesaret verici bulurken, politika yapıcıların sürecin sonunda kriptonun sunduğu fırsatları sağlam bir şekilde anlayacaklarını umduğunu belirtti. 

Coin Center’dan Jerry Brito, kararın politikacılar ve medya mensupları tarafından kripto paraların tehlikeleri hakkında yapılan yorumlarla tezatlık içinde olduğunu aktardı. Diğer taraftan atılan bu adımın, ABD’nin kripto endüstrisini riskleri azaltmakla birlikte teşvik ve liderlik etmek isteyeceği bir yenilik olarak kabul ettiği anlamına geldiğini belirtti. 

Kripto alanında tanınmış bir avukat olan Jake Chervinsky’den “Son aylarda hükümette durmaksızın kriptoya saldıran birkaç yüksek sese rağmen, kararname dengeli ve yapıcı. Başkan Biden’ın yürütme emrinin kripto için kıyamet ve kasvet anlamına geleceğinden endişelenen herkes şimdi tamamen rahatlayabilir. Asıl endişe başkanlık emrinin, aceleci kural koymaya zorlayabileceği veya kısıtlamalar getirebileceğiydi, ancak burada böyle bir şey yok.” yorumu geldi. 

Şüpheciler

Güçlü bir Bitcoin savunucusu olan Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, merkez bankası dijital para birimine duyulan ihtiyaç konusunda ikna olmadığını ancak Federal Rezerv’in bu alandaki çalışmalarını yakından takip etmeye devam edeceğini belirtti. 

İnsan Hakları Vakfı CSO’su Alex Gladstein, emrin CBDC’ler üzerinde yoğunlaştığına ve  Bitcoin’den bahsedilmediğine dikkat çekiyor. Gladstein, Bitcoin’i (BTC) insan haklarının yayılmasında temel bir araç olduğunu belirtirken Çin’de pilot olarak kullanılan CBDC’nin (merkez bankası dijital para birimi) finansal gözetim için kullanılacak potansiyel bir araç olduğunu aktarıyor. 

Bitcoin

Kripto platformu ShapeShift’in kurucusu Erik Voorhees, Biden’ın eylemini “yürütme emri, temelde bu konuyu araştıracağız diyor (sanki yıllardır bakmamışlar gibi) ve ardından finansal yenilik ile sistemi korumak arasında denge kurulacağı yönünde bir takım basmakalıp sözler söylüyor.” yorumunda bulundu.

Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, düzenlenmiş kripto pazarlarında eşitsizlik olarak gördüğü şeylere işaret ederek, “Emir,  Başkan Biden’a SEC Başkanı Gary Gensler’in yatırımcıları koruma, ABD’de adil kripto pazarlarını teşvik etme ve sermaye oluşumunu teşvik etmedeki başarısızlıklarına bakma fırsatı verebilir.” yorumunda bulundu. 

Bitcoin şüphecisi ve altın savunucusu Peter Schiff’ten ise “Biden’ın yürütme emrine dayanan bitcoin’deki rahatlama rallisi uzun sürmeyecek. Yalnızca maliyeti artıracak ve Bitcoin’in çekiciliğini azaltacak daha fazla düzenleme geliyor.” yorumu geldi. 

Kaynak: Decrypt

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

NFT Ticareti, 2021 Yılında 17 Milyar Doları Aştı

Binance

Kadena (KDA) Binance’de Listeleniyor: Kadena (KDA) Nedir?