içinde ,

Biden’ın Kripto Kararnamesi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bu hafta bir kripto kararnamesi yayınlamaya hazırlanıyor. Kararname, devlet kurumlarını kripto varlıklar hakkında çeşitli alanlarda incelemeler yapmaya yönlendirecek ve bu şekilde işleyiş, daha kapsamlı bir hale gelecek. 

Raporlara göre kararname, ABD Merkez Bankasına ait bir dijital para biriminin piyasaya sürülme olasılığını içeriyor. Kaynaklar, Biden’ın duyurusunun kararnamenin kapsamı konusundaki bir anlaşmazlık yüzünden ertelendiğini söylüyor.

Finansal İstikrar İçin Kararname Gerekli

Adalet Bakanlığı’nın ulusal kripto para uygulama ekibine öncülük etmesi için kıdemli bir savcı işe alındı. Federal Soruşturma Bürosu ise blokzinciri analizi ve kripto varlıklar için özel bir birim oluşturdu.

2008 mali krizindeki sistematik hataları incelemek için kurulan ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, bu sefer de sanal varlıklarla ilgili istikrarı incelemekle görevlendirildi.

Biden’ın Kararnamesi Birçok Sorunu Ele Alacak

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak işletmeler, tüketicileri ve yatırımcıları korumaya yönelik adımlar atacak. Ayrıca; yayınlanacak kararnamede gizlilik, dağıtık defter teknolojisi ve stablecoin’ler gibi konular da ele alınacak.

Bu kripto kararnamesi, Joe Biden’ın Ocak 2021’de ABD başkanlığını devralmasından bu yana onayladığı 81’inci kararname olma özelliğini taşıyor. Önceki dört yıllık yönetim sürecinde Donald Trump yönetimi 220 kararname yayınlarken; Başkan Barack Obama yönetimi, sekiz yıllık yönetim süresi boyunca 276 kararname yayınlamıştı.

Diğer ülkelere bakacak olursak birkaçı zaten kendi dijital para birimini kabul etti. Şimdilerde ise Çin ve Güney Kore dahil olmak üzere bir düzineden fazla ülke bunun üzerinde çalışıyor. Daha önceleri Kore Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ikinci test aşamasının bu yılın Haziran ayına kadar tamamlanacağı haberi ile gündeme gelmişti.

Devlet kurumlarından ve Beyaz Saray’dan, dijital para birimiyle alakalı ortaya çıkan zorluklar ve endişelerle başa çıkması bekleniyor.

Diğer yandan düzenleyiciler, kripto piyasası 2 trilyon doların üzerine çıksa da “güvenlik ağı” eksikliği ve finansal istikrar konusundaki endişelerini dile getiriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Adroverse

TrustFi Flash Private Sale: Adroverse (ADR) Nedir?

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Play-To-Earn (Oyna-Kazan) Oyunları – 2