in

Biden Kripto Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Biden kripto kararnamesini bugün imzaladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinde yayınlanan metinde çeşitli alanlarda teşvik mekanizmaları bulunuyor. Kararnamenin tam metnini sizler için çevirdik. 

ABD Başkanı Biden’ın Kirpto Kararnamesi 

Kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıklar, son yıllarda oldukça büyürken, bu varlıkların piyasa değerleri geçtiğimiz kasım ayında 3 trilyon doları aştı. Bu rakam beş yıl önce sadece 14 milyar dolar civarındaydı. Anketler, yetişkin Amerikan vatandaşlarının yaklaşık %16’sının (40 milyon kişi), kripto para birimlerine yatırım yaptığını gösteriyor. Diğer taraftan 100’den fazla ülkenin merkez bankaları ise CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimleri) üzerinde araştırma veya pilot uygulama gerçekleştiriyor. 

Dijital varlıklardaki gelişmeler, küresel finansal sistemdeki ve teknolojideki Amerikan liderliğini pekiştirmek için bir fırsat yaratıyor. Ancak bu gelişmelerin, aynı zamanda tüketicinin korunması, finansal istikrar, ulusal güvenlik ve iklim riski gibi konular üzerinde önemli etkileri söz konusu.

ABD, hızla büyüyen bu alanda teknolojik liderliği sürdürmekle birlikte tüketiciler, işletmeler, finansal sistem ve iklim açısından riskleri hafifletmelidir. Ayrıca, demokratik değerler ve ABD’nin küresel rekabet gücü ile tutarlı olarak dijital varlıkların uluslararası katılımı ve küresel yönetişiminde lider bir rol oynamalıdır. 

Bu nedenle bugün Başkan Biden, riskleri ele almaya ve dijital varlıkların potansiyel faydalarından ve bunların altında yatan teknolojiden yararlanmaya yönelik ilk, tüm hükümet yaklaşımını özetleyen bir başkanlık emri imzalayacak. Başkanlık emri aşağıdaki önlemleri talep ediyor. 

Dijital Varlıkların Yasadışı Kullanımından Kaynaklanan Yasa Dışı Finansman ve Ulusal Güvenlik Risklerini Azaltılması:

Hazine Bakanlığı ve diğer ortakları, büyüyen dijital varlık sektörünün etkilerini; tüketiciler, yatırımcılar, işletmeler ve adil ekonomik büyüme için finansal piyasalardaki değişiklikleri değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla politika önerileri geliştirecek. 

Emir ayrıca, düzenleyicileri dijital varlıkların oluşturduğu sistemik finansal risklere karşı yeterli gözetim ve koruma sağlamaya teşvik edecek. 

Küresel Finansal Sistemde ABD Liderliğini Güçlendirmek için Teknolojik ve Ekonomik Rekabette ABD Liderliğini Teşviki: 

Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, dijital varlıkların oluşturduğu sistemik finansal riskleri belirlemeye ve azaltmaya ve herhangi bir düzenleyici boşluğu ele almak için uygun politika önerileri geliştirmeye teşvik edecek.

Güvenli ve Uygun Maliyetli Finansal Hizmetlere Adil erişimin Teşviki:

Riskleri azaltmak için tüm ilgili ABD devlet kurumları arasında benzeri görülmemiş bir eşgüdümlü eylem odağı olacak. Ayrıca ABD’li devlet kurumları, uluslararası çerçevelerin, yeteneklerin ve ortaklıkların uyumlu ve risklere duyarlı olmasını sağlamak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya yönlendirilecek.

Küresel Finansal Sistemde ABD Liderliğini Güçlendirmek için Teknolojik ve Ekonomik Rekabetin Teşviki:

Ticaret Bakanlığı, ABD’nin rekabet gücünü ve liderliğini dijital varlık teknolojilerinden yararlandırmak için bir çerçeve oluşturma konusunda çalışacak. Bu çerçeve, devlet kurumları için bir temel görevi görecek ve kurumların politikalarına, ar-ge ve dijital varlıklara yönelik operasyonel yaklaşımlarına entegre edilecek.

Güvenli ve Uygun Maliyetli Finansal Hizmetlere Adil Erişim Teşviki: 

İlgili tüm kurumlarla birlikte çalışan Hazine Sekreteri, ekonomik büyüme, finansal büyüme, ulusal güvenlik ve teknolojik yenilik gibi faktörlerin güvenli ve uygun maliyetli finansal hizmetlere erişimi ne ölçüde etkileyebileceği üzerindeki etkileri içerecek şekilde para ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlayacak.

Teknolojik Gelişmelerin Desteklenmesi ve Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişiminin ve Kullanımının Sağlanması:

ABD Hükümeti, mahremiyete, güvenliğe, yasadışı sömürüyle mücadeleye ve olumsuz iklim etkilerini azaltırken dijital varlık sistemlerinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesi, tasarımı ve uygulanmasında teknolojik ilerlemeleri incelemek ve desteklemek için somut adımlar atacaktır.

ABD Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimini (CBDC) Araştırması:

Emir, ABD Hükümetini, potansiyel bir CBDC için teknolojik altyapı ve kapasite ihtiyaçlarını Amerikan vatandaşlarının çıkarlarını koruyacak şekilde değerlendirmeye yönlendirirken, Federal Rezerv daha fazla araştırma, geliştirme ve değerlendirme yapmaya teşvik edilecek.

Yönetim, ulusal güvenlik risklerine yanıt veren uluslararası yetkinlikler geliştirmek amacıyla müttefiklerimizle, özel sektörle, kurumlar arasında ve Kongre ile birlikte risklere karşı koruma sağlayan ve inovasyona rehberlik eden politikalar oluşturmak için çalışmaya devam edecektir.

Metnin orijinali için

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

kriptopara

Pantera Capital: Ülkeler Rezervlerine Bitcoin Ekleyebilir

HIVE Madencilik Şirketi ile Intel Ortaklığı