in , ,

Beyaz Saray, ABD’de Bitcoin Madenciliğini Yasaklamayı Öneriyor

Biden yönetimi, karbon emisyonlarını ve yoğun elektrik kullanımını azaltmaya yönelik önlemlerin etkisiz kalması durumunda kripto para madenciliğini yasaklamayı düşünüyor.

Yakın tarihli bir rapora göre Beyaz Saray, yüksek enerji tüketimi ve madenciliğin çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle Bitcoin ve diğer Proof-of-Work (PoW) kripto paralarına dikkat çekti.

Rapor, esasen şebekeden satın alınan elektriği kullanan kripto para madenciliği ile bunun ABD’deki evler için normal elektrik dağılımı dengesini bozduğunu belirtti. Çevre ve insan sağlığı; fosil yanmasından kaynaklanan hava kirliliği, madencilik tesislerinden kaynaklanan gürültü, santral soğutmasından kaynaklanan termal su kirliliği ve elektrik santrallerinden kaynaklanan katı atıklar nedeniyle de tehdit altında.

Rapora göre PoW kategorisindeki iki büyük kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, sırasıyla toplam elektrik kullanımının kabaca %60 ila %77’sini ve %20 ila %39’unu oluşturuyor. Ayrıca, ABD’deki toplam kripto madenciliği faaliyetlerinin toplam ABD karbon emisyonlarının %0.4 ila %0.8’ini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Önerilerde bulunan Beyaz Saray, özellikle Ethereum’un yaklaşmakta olan Merge etkinliğine dikkat çekti ve Proof-of-Stake blok zincirlerini övdü.

Proof-of-Stake (PoS) adı verilen alternatif ise daha az enerji harcayan konsensüs mekanizması sayesinde küresel elektrik kullanımının %0.001’inden daha azını tüketiyor. PoW blok zincirlerinin daha az enerji harcayan mekanizmaları benimsemesine yönelik talepler gittikçe artıyor. Son zamanların en göze çarpanı ise Ethereum’un bir PoS konsensüs mekanizması kullanan Ethereum 2.0 lansmanı oldu.

İlk olarak çevre ve insan sağlığıyla alakalı diğer gerekli önemler alınacak. Ancak bu önlemlerin etkisiz olduğu kanıtlanırsa kripto varlık madenciliğinde kullanılan yüksek enerjili mekanizmaların kısıtlanması veya ortadan kaldırılması için gerekli yasalar düşünülecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

2022 Yazında Öne Çıkan 10 Büyük Funding Round

Kriptoda Tarihi An: Merge’ün DeFi’ye Etkisi