içinde

BDDK Başkanı Akben Kripto Düzenlemesi Hakkında Konuştu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kripto paralar konusunda yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını açıkladı. 

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kripto paralar konusunda insanların zihninde soru işaretleri olduğunu, birçok ülkede bu konuda düzenleme eksikliği olduğunu ve Türk yasa yapıcıların bu konuda gerekli çalışmaları gerçekleştirdiğini belirtirken, ilerleyen zamanlarda hem finans sektörünü hem de muhasebe uygulamalarını derinden etkileyebilecek konulardan biri olan finansal hizmetlerin dijitalleşmesi konusuna da değindi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in konferansta bu konudaki açıklamaları “Kripto para düzenlemesiyle ilgili dijital tarafta ne yapılabilir konusundaki Ankara toplantısından buraya geldim. Elbette kripto para konusunda da çalışmalar var. Kafalar karışık bu konuda. Dünyanın birçok ülkesinde henüz bir düzenleme yapılmamış. Bu para neyin yerini alacak, sistem nereye evrilecek. Yeni olan bir şeye karşı çekince her zaman olduğu gibi dikkatli davranma şeklinde gerçekleşiyor.” şeklinde oldu.

Sözlerinde devam eden BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Ülkemizde de bir tasarruf açığı var. Büyümek istiyoruz haliyle yabancı kaynak sağlamak istiyoruz. Son dönemlerde dünyada bir enflasyon problemi yaşıyoruz, enerji problemi yaşıyoruz… Alternatif finans ürünlerini çağımızdan önce yakalamak isteyenlerden önce yakalamak zorundayız. Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli.” yorumunda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Akben’in açıklamaları, geçtiğimiz günlerde piyasaya düşen, Türkiye’nin kripto yasa tasarısına yönelik haberleri akıllara getirdi. Hatırlanacağı üzere Bloomberg kaynaklı habere göre, Türkiye’nin kripto para piyasası üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve muhtemelen dijital varlıkları içeren bazı işlemlere vergi uygulayacak bir mevzuat hazırlığında olduğu konuyla ilişkili iki yetkiliye dayandırılmıştı.

Haberin devamında, tasarılar arasında şirketlerin en az 100 milyon lira (6 milyon dolar) sermayeye sahip olması şartının bulunacağını ve küresel kripto para platformlarının Türkiye’de vergileye tabi olacak şubeler açmasının zorunlu kılınacağını iddia edilmişti. Konuyla ilişkili iki yetkili, hükümetin bireylerin vergilendirilmesi hususunda henüz kesim bir karara varmadığını ancak kripto para satın alınmasına yönelik sembolik bir vergi koymaya eğilimli olduğunu aktarmıştı. Buna ek olarak Türk yasa yapıcıların, kötüye kullanımın önüne geçmek amacıyla bankacılık sektörünün altyapısına paralel, kripto paraların güvenli bir şekilde saklanmasının yollarını da araştırdığı da aktarılmıştı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Trust Wallet: Gönderilen Coin veya Token Cüzdanıma Ulaşmadı

JPMorgan, Blockchain Tabanlı Teminat Ödemelerini Test Ediyor!