in

BAYC ve Otherside’a Hack Şoku! 145’ten Fazla ETH Çalındı!

Yuga Labs’ın Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve Otherside projelerinin Discord sunucuları, kimlik avı saldırısıyla hacklendi ve 145’ten fazla ETH çalındı. 

Yuga Labs BAYC ve Otherside topluluk yöneticisi Boris Vagner’in Discord hesabı hacklendi. Birçok yatırımcının, sahte hediye web sitesi aracılığıyla 145 ETH’den (256.000 $) fazla kayıp yaşadığı iddia ediliyor.

Yaşanan son saldırıda saldırganların sunuculardaki yönetici hesaplarına erişmesine izin veren bir topluluk yöneticisinin hesabının güvenliği ihlal edilmiş gibi görünüyor. Yaşanan güvenlik ihlalinin ardından saldırganlar kullanıcıları “özel bir çekilişe” davet ederek cüzdanlarını bağlamaya teşvik eden bir kimlik avı sitesine bağlantı gönderdiler.

Bu, BAYC’nin bu yılki ilk Discord hack’i değil. Proje, son üç ayda bir dizi kimlik avı saldırısına uğradı ve bu süreçte birkaç NFT çalındı. Blockchain güvenlik firması PeckShield’den gelen veriler; bir BAYC, iki Mutant Apes, beş Otherdeeds ve bir Bored Ape Kennel Club NFT’si dahil olmak üzere 32 NFT’nin çalındığını gösteriyor.

Yaşanan son hack olayı, BAYC’ye son zamanlarda en çok zarar veren olaylardan biri gibi görünüyor. Yuga Labs henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasa da olayın duyulmasının ardından BAYC düşüş yaşadı. Coingecko’dan alınan verilere göre ise olayın ardından düşüş yaşayan BAYC, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatte %0.8 artmış durumda.

Bored Ape Yacht Club’ın en popüler ve değerli NFT koleksiyonu olması göz önüne alındığında BAYC, ilk ortaya çıkışından bu yana çeşitli kimlik avı ve saldırı girişimlerine maruz kaldı.

Projenin sosyal medya platformları Nisan ayında iki büyük saldırıya uğrayarak çeşitli kayıplar yaşamıştı. BAYC’nin arkasındaki şirket olan Yuga Labs’ın ise şimdiye kadar güvenliği arttırmak için herhangi bir önlem alıp almadığı bilinmiyor.

Nisan ayında da kötü niyetli bir kullanıcı, resmi Bored Ape Yacht Club Instagram hesabını hacklemişti. Bilgisayar korsanı ardından hacklediği Instagram hesabı üzerinden sahte bir duyuru yayınlayarak Bored Ape Yacht Club takipçilerini Otherside projesinde yer alan arazi “drop”ları kazanabilmeleri için cüzdanlarını, dolandırıcının cüzdanına bağlamaları için yönlendirmişti. Bunun sonucunda ise dolandırıcının adresinde yaklaşık 2,8 milyon dolar değerinde 91 NFT birikmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Animoca Brands, Notre Games’i Satın Aldı

Cardano (ADA) Bu Hafta %24 Yükseldi, Artış Devam Eder mi?