in ,

Bankalar’ın Kripto İş İlanları Artıyor

JPMorgan Chase, BNY Mellon, Deutsche Bank ve Bank of America gibi büyük bankalar, kripto alanında satış, pazarlama ve mühendislik alanında çalışanlar arıyor. LinkedIn’e göre, 2021’in ilk yarısında kripto alanında işe alımlarda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %40’lık bir artış oldu.

Bazı bankaların, basında kriptoparalarla ilgili yaptıkları olumsuz açıklamalara rağmen, bu köklü kurumlar kripto sektöründe yetenekli, parlak insanları işe almak için yaşıyor.

Bloomberg’in yayınladığı rapora göre, Wall Street devlerinden bazıları 2018’den bu yana kuruluşlarının kripto departmanlarına 1.000 kişilik istihdam sağladılar. ABD’de kripto ve blokzinciri ile ilgili iş ilanları sadece bu yılın Ağustos ayında %615 artmış durumda. Goldman Sachs 82 kripto uzmanı işe aldı, Wells Fargo 74 ve JPMorgan Chase 63 kişiyi işe aldı. Nitelikli kişileri teşvik etmek için pazarlama, satış ve yazılım geliştirmedeki daha geleneksel rollere göre daha yüksek maaşlar teklif ediliyor. Londra merkezli bir işe alım uzmanıyla röportaj yapan Financial Times’a göre, kriptoparaları kendilerine hobi edinenler bile sektörde iş bulabilir, programcı olmayan, kodlama gerektirmeyen işler için yılda 137 bin ila 273 bin dolar maaştan söz ediliyor. Blokzinciri geliştiricileri ise daha da fazla…

İronik olan ise JPMorgan CEO’su Ekim ayında Bitcoin’i “değersiz” ve 2017’de dolandırıcılık olarak nitelendirmişti.

Kriptopara meraklıları aslında kaçınmak isteyeceği katı düzenleyicilerin olmadığı çerçeve içinde çalışırlar, çünkü kriptoparaların temel ilkelerinden biri, aracıların ortadan kaldırıldığı ve kontrolün kişinin kendi parası üzerinde tutulduğu merkeziyetsizliktir. Grayscale Investments’tan Elsie Brown-Russell’e göre, kripto ayrıca kullanıcılarına stake etme şansı da veriyor.

Bankalar, denklemi tersine çevirerek, müşterilerini kaybetmemek için kriptoparaları sistemlerine dahil etmeye çalışıyorlar. Hiç şüphe yok ki, küresel çapta benimsenmeleri ve kullanıcıların artan ilgisi, bankaların başlangıçta sergiledikleri muhafazakâr direnci yavaş yavaş kırmış bulunuyor.

Bank of America’nın kripto araştırma ekibini yöneten Alkesh Shah, yeni araştırmacılar aradığını belirtti. JPMorgan ve Goldman Sachs, kripto vadeli işlemleri sunmaya başladı, Mastercard ve Visa, satıcıların, kriptopara ile ödeme kabul etmelerini teşvik etmeye yönelik kriptopara ödülleri sunmak için kripto firmalarıyla ortaklıklar kuruyor.

Hükümetlerin Bankalar ile İş Birliği İçerisinde Olması Çok Önemli

Hükümetlerin bu sektörde iş birliği içerisinde olması, bankaları, kripto trenine dahil etmenin anahtarı dersek yanlış söylemiş olmayız. Çin örneğini göz önünde bulundurursak Çin’in baskıcı politikası, yasak bankalar işlem yasağının ilk kurbanlarıydı. Tersine ABD’nin, kriptoparaları tamamen yasaklamayı değil, düzenlemeyi amaçladığı görülüyor. SEC başkanı Gary Gensler’e göre, düzenleme kriptopara endüstrisine istikrar getirecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

TrustFi

PancakeSwap’ta TFI/BNB Cake-LP Token’ları Nasıl Alınır?

Dogecoin, DOGE

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Floki Inu (FLOKI) Teknik Analizi | 7 Kasım 2021