in ,

Bankacılık, Ticaret ve Blok Zinciri: Finansal Erişimin Genişlemesi

Dünya çapında milyarlarca insan finansal hizmetlere henüz erişemiyor. Teknoloji son on yılda hızlı bir ilerleme kaydetse bile, küresel ödeme sistemiyle tam olarak entegre olamadı. Bunun gerçekleşmemesinde birçok sebep var. Bunlardan bazıları; erişilebilir bankacılık altyapısının olmaması, ilgili masraflar, kimlik doğrulama yöntemleri vs. ancak bunların tümü, özellikle gelişmekte olan piyasalarda dünya ekonomisinin genel işleyişini etkiler.

Ödeme yapma zorluğu veya doğrudan yetersizlik, ekonominin hayati bir omurgasını oluşturan işletmelerin (özellikle, finansal araçlara erişimi olmayan gelişmekte olan pazarlardaki milyonlarca KOBİ’nin) büyümesini engelliyor. Erişimin önündeki engeller, gelişmekte olan ülkelerdeki bir başka önemli ekonomik büyüme aracı olan ve milyonlarca aile için temel gelir olan işçi dövizlerini de engellemektedir. Peki ödeme sistemleri neden hala daha kapsayıcı değil? Ödemelerin işlenmesinde uzun süredir devam eden sorunları çözmek için ne yapabiliriz, böylece bugün dışlanan ülkelerin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz? Rachel Hicks ve Stellar Geliştirme Vakfı CEO’su Denelle Dixon bu konuları canlı yayın üzerinde yorumladı.

Maliyetlere bakarak sorunu çözelim. Yabancı işçiler kendi ülkelerindeki aile üyelerine para gönderdiğinde, kişisel havaleler yoluyla her yıl milyarlarca dolar sınır ötesi transfer edilmektedir. Tipik bir işlem genellikle 200 ila 300 ABD doları civarında olsa da, bu transferlerin ortalama perakende maliyetleri yüzde 7 ila 8 arasında değişiyor ve gelişmekte olan ekonomilerdeki insanlara para aktarırken gönderme maliyetleri yüzde 15’e kadar çıkıyor. Bu ek maliyetleri ve kesintileri karşılamak için, havale hizmeti sağlayıcıları işlem ücretlerini artırarak müşterilerin faturaları ödemesini sağlar. Bu, en çok ihtiyacı olan insanlardan para almak demektedir. Ancak kesintiler, sorunun yalnızca başlangıcıdır. Tüketiciler, günümüzün finansal sistemleri birlikte çalışabilir olmadığı için de yavaş olan bir hizmet için prim ödemek zorunda kalıyorlar. Değer zinciri boyunca finansal kurumların ve aracıların yama çalışması göz önüne alındığında, bu farklı sistemleri birbirine bağlamak, zincirin her bir halkasında uzun gecikmelere ve yüksek ücretlere yol açarak sürtüşme yaratmaktadır. En iyi haliyle bugünün sistemi yavaş, hantal ve pahalıdır. En kötüsü, milyonlarca insanı marjinalize ediyor.

Daha fazla finansal kapsayıcılık elde etmek için mevcut finansal sistemdeki sürtüşmeleri azaltmamız gerekiyor. Teknoloji daha iyi çözümler sunabildiğinde, insanlar finansal hizmetlere erişmek için mücadele etmek zorunda kalmamalı veya yavaş, pahalı seçeneklere takılıp kalmamalı. Stellar, tıpkı bir e-posta gönderir gibi dünyanın herhangi bir yerine para gönderebileceğiniz yeni bir küresel ödeme standardı belirlemeyi hedefliyor. Stellar blok zincirinin değer aktarma hızı ve ölçeği sayesinde, paranın taşınması ve ödemelerin işlenmesi günler yerine saniyeler alır ve yalnızca 1 cent kadar çok küçük bir kısmına mal olur. Küresel işletmeler, Stellar’ın güçlü yönlerini fark eder ve kendi bölgelerine finansal çözümler getirmek için ağ üzerinde ürün ve hizmetler oluşturur. İşletmeler sadece iki satır kodla kendi ana para birimlerini Stellar’da sürdürülebilir bir şekilde temsil edebilir ve bu da platformdaki diğer dünya para birimleriyle takas edilmesine olanak tanır. Ayrıca, tek bir ağ üzerinde kendi ödeme sistemlerini kurarak sınır ötesi ödemelere birlikte çalışabilirlik sağlanabilir.

Birlikte çalışabilirliğin anahtarı, Stellar’ın küresel stabil ağıdır. Stabillik, açık ve kapalı rampalar olarak hizmet veren, ağı yerel bankacılık sistemine bağlayan ve mevzuata uygunluğu yöneten finansal kurumlardır. Ayrıca, verilen dijital para birimlerinin değerine eşdeğer itibari para rezervleri de bulundururlar, böylece kullanıcılar bunları istedikleri zaman normal banka hesaplarına geri alabilirler. Daha da önemlisi, Avrupa ve Nijerya arasındaki gibi yeni havale ve ödeme koridorlarına açık piyasaları stabilize eder. İngiltere ve Nijerya merkezli bir fintech şirketi olan Cowrie Integrated Systems, müşterilerin USDC (ABD doları) ve EURT (euro) dijital para birimlerini kullanmaları ve ticaret yapmaları için iki yönlü bir koridoru desteklemek için Fransız merkezli bir ödeme kuruluşu olan Tempo ile birlikte çalışma yürütüyor. Stellar’da yapılan ödemeler, işlem başına ortalama 10 saniyenin altında gerçekleşiyor. İşletmeler birbirleriyle ne kadar çok işbirliği yapar ve kullanım alanları genişlerse, tüm Stellar iş ortakları için ağ üzerindeki olumlu etkiler o kadar büyük olur. Stellar gibi blok zinciri teknolojisi, finansal sistemi modernize ediyor ve dünyanın neresinde olursanız olun, sistemlerin ve değer biçimlerinin birbirleriyle birlikte çalışabilmesi için finansal altyapıyı bağlayabileceğimizi kanıtlıyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

6 Haziran 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Teknik Analizi

Automata Network

Automata Network (ATA) Nedir?