in ,

Bankacılık Krizi Bitcoin için Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin

ABD ve Avrupa tarafında bir süredir yaşanmaya devam eden banka krizleri piyasaları derinden etkiledi. Bitcoin ise yaşanan bu süreçte son birkaç ayın rekorunu kırdı. 

2008’de yaşanan küresel kriz, ABD’de mortgage krizi olarak baş göstermiş ve Lehman Brothers gibi dev bir şirketin iflasıyla sonuçlanmıştı. Bu krizin yaşandığı sürecin tam ortasında Satoshi Nakamoto adıyla bilinen anonim kişi ya da kişiler Bitcoin fikrini ortaya attı. 

Kripto para, Bitcoin

Yeni bir finans piyasasının ilk tohumlarını oluşturan bu fikirden sonra kripto endüstrisi ortaya çıktı ve kısa sürede hızlı biçimde olgunlaştı. 

Yaşanan son bankacılık krizlerinde piyasaların geneli sarsılırken, kripto para birimlerinin yükselişlerine devam etmesi tarih tekerrür mü ediyor sorularını beraberinde getirdi. 

Birçok kesim yaşanan banka krizlerinin, FED’in izlediği yanlış politikalar sonucu ortaya çıktığı düşüncesinde. Bitcoin’in merkeziyetsiz olduğunu ve bir hükümet tarafından kontrol edilemediği göz önünde bulundurulursa bankacılık krizi sonrası neden Bitcoin’in artış yaşadığını anlamak mümkün oluyor. 

Yatırımcılar BTC’yi Neden Tercih Etti? 

Gerçekleşen kriz sonrası birçok yatırımcı güvenli liman arayışına girdi. Bu yatırımcıların çoğu güvenli liman olarak bilinen altına yönlenirken başka bir kesim de kripto paraların merkeziyetsiz yapısına güvendi. Bankaların iflas etmesi, ABD dolarının likiditesinin artmasına yol açtı ve bu artış da yatırımcıların tercih etmesinden dolayı Bitcoin fiyatına yansıdı. 

Özetleyecek olursak “bankacılık krizi Bitcoin için ne anlama geliyor?” sorusuna “şimdilik yükseliş” cevabını verebiliriz. Kripto para birimleri merkeziyetsiz yapıları ve benimsenmesinin artması sayesinde likidite fazlası olan durumlarda ilk akla gelen tercihlerden biri olmaya devam ediyor. Bu da yatırımcıların, Bitcoin’i geleneksel finans sistemlerine tercih ettiğini gösteriyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Node Kurulum Rehberi: Node Nasıl Kurulur?

dYdX, Cosmos Tabanlı Test Ağını Başlatmaya Hazırlanıyor