içinde ,

Bank of America: Solana, Kripto’nun ”Visa”sı Olabilir

Merkezi Charlotte, Kuzey Karolina ‘da yer alan Bank of America, belki de dünya çapındaki bir bankanın bir kriptopara birimine verebileceği en büyük övgüyü Solana’ya verdi. Solana ile dünyanın en büyük kredi kartı ağı Visa’yı karşılaştıran Bank of America, Solana’nın Ethereum’dan pazar payı çalabileceğini de belirtti. 

Bank of America’nın küresel kripto ve dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma notunda, “Solana dijital varlık ekosisteminin Visa’sı olabilir” dedi. Alkesh Shah, ayrıca; Solana ağındaki P2P (peer-to-peer) exchange’lerden NFT pazar yerlerine kadar birçok farklı özelliği barından, sayıları 400’den fazla olan merkeziyetsiz uygulamalara da atıfta bulundu.

Alkesh, araştırma notunda Solana’nın; Ethereum’un yüksek değerli işlemler, kimlik, depolama ve tedarik zinciri kullanım durumları için alternatif bir blockchain haline gelebileceğini de belirtti.

Kripto meraklıları, uzun zamandır blockchain’lerde gerçekleşen işlemleri saniye başına kaç işlem düştüğüne bakarak kredi kartı ağlarında gerçekleştirilen işlemlerle karşılaştırıyor. Visa, teorik olarak saniyede en az 24.000 işlem gerçekleştirebileceğini; ancak şu anda ortalama 1.700 civarında işlem gerçekleştirdiğini söylüyor.

Ethereum için ise genellikle saniyede 15 işlem gerçekleştirdiği söyleniyor. Sürekli olarak on-chain (zincir üstü) olan merkeziyetsiz uygulamaların talepleri göz önüne alındığında bu sayı çok fazla değil. Ağdaki işlem ücretleri ise sınırlı noktalarda genellikle çift haneli, yani dolar cinsinden ölçülüyor.

Piyasada şu anda mevcut olan çok sayıdaki proje, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışıyor. Buna örnek olarak Polygon’daki yan zincirler ve Arbitrum’daki rollup’lar verilebilir. Bununla birlikte Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarının, Ethereum 2.0’ın tam olarak kullanıma sunulmasına kadar çözülmesi muhtemel değildir. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Haziran 2020’de yükseltilmiş ağın, saniyede 100.000 işlem gerçekleştirebileceğini öne sürmüştü.

Hem Ethereum’un hem de Visa’nın teorik olarak bir saniyede yapabilecekleri işlem sayısına kıyasla Solana, teorik olarak saniyede 65.000 işlem geçekleştirebileceğini söylüyor.

Alkesh Shah, Eylül ayındaki bir ağ kesintisine ve birkaç başka küçük soruna atıfta bulunarak, “Solana ölçeklenebilirliğe öncelik veriyor; ancak nispeten daha az merkeziyetsiz ve güvenli bir blockchain olarak başlangıcından bu yana çeşitli ağ performansı sorunlarıyla daha az ilgileniyor.” dedi.

Shah, yalnızca yükseltilmiş bir Ethereum ağını değil, aynı zamanda Avalanche’ı da inceledi. Shah, Avalanche’ın Ethereum’daki güvenlik ve Solana’daki hız faktörleri arasında bir orta yol bulma girişimi olarak merkeziyetsiz finans ve işletmeler için en iyi blockchain’i oluşturabileceğini de ekledi.

Shah, tüm sistemler ve durumlar için blockchain’in illa ki tek olması gerekmediğine dikkat ederek her bir blockchain’in farklı kullanım durumları için en iyi sonucu verebileceğini belirtti.

Shah, Solana için şunları da söyledi:

Yüksek verim, düşük maliyet ve kullanım kolaylığı sağlama yeteneği, mikro ödemeler, DeFi, NFT’ler, merkeziyetsiz ağlar (Web3) ve gaming gibi alanlar için optimize edilmiş bir blockchain yaratıyor.

Kaynak: decrypt.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Microsoft Metaverse’e Olumlu Yaklaşıyor

Jack Dorsey, Bitcoin Yasal Savunma Fonunu Duyurdu