Balinalar Bitcoin Ağına Hakim mi?

Bitcoin, Balina

Eğer bir ayı piyasasında kripto dünyasına dahil olduysanız, tekniklerin fiyatı belirlediği bir zamanda, “balinaların” (veya büyük Bitcoin sahiplerinin) piyasayı kontrol ettiği fikrine karşı ekstra hassas olabilirsiniz.

Birkaç ay önce yaptığı açıklamada Bloomberg, “Bitcoin’in büyük bir çoğunluğunun balinaların elinde olduğunu” ve “Bitcoin’in hala yaygın bir şey olmadığı gerçeğini koruduğunu” açıkça iddia etti.

Endüstri olgunlaşmaya devam ettikçe ve zincir üstü analitikle ilgili uygulamalar geliştikçe, kripto topluluğu bu tür FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) tetikleyen raporlara karşı giderek daha az duyarlı hale gelecek ve medyanın eğitimsiz olma ihtimali yüksek gözleri yerine kendi gözleriyle görme alışkanlığını geliştirecektir.

Bu yazımızda, Bitcoin blockchain’de varsayılan zenginlik ve güç konsantrasyonu hakkında “olgusal” hiçbir şey olmadığını göstermek istiyoruz.

 

Bitcoin Ağının Sahibi Kim?

Sorun şu ki, Bloomberg’in dayandığı gibi raporlar, Bitcoin’in ağdaki dağılımını adreslerin merceği aracılığıyla analiz etme eğiliminde. Bu yanıltıcı istatistiklere yol açabilir.

Önce birkaç konuda anlaşalım:

  1. Tüm Bitcoin adresleri aynı değildir. Örneğin, binlerce kullanıcının coin’ini tutan bir borsa adresi, kişisel paranızı tutan bir adresle aynı değildir.
  2. Bir Bitcoin adresi tek bir kişiyi temsil etmez. Bir adres paylaşılabilir veya riskten korunma amacıyla bir vekil cüzdan görevi görebilir; aynı şekilde, tek bir kişi birden fazla adrese de sahip olabilir.

Bunları akılda tutarak, ağdaki dağıtıma baktığımızda, müşterileri için büyük miktarda Bitcoin tutan Grayscale gibi oyuncuları ve diğer fon yöneticilerini içereceğini de hatırlamalıyız.

Aynı şekilde, ‘kayıp Bitcoin’ içeren birçok adres olduğunu göz önünde bulundurmalıyız, yani bunlar, sahibinin vefat etmesi, şifresini kaybetmesi vb. nedeniyle artık erişilemeyen adreslerdir. Bunlar gibi adresler genellikle daha büyük miktarlarda Bitcoin biriktirmenin daha kolay olduğu ve dolayısıyla defterde öne çıktığı birkaç yıl öncesine ait olabilir.

Son olarak, bazı cüzdanlar, Bitcoin’in Ethereum tabanlı DeFi ekosistemine alınmasını mümkün kılan WBTC’ye kilitlendiği WrappedBTC gibi özel stablecoinleri teminat altına almak için kullanılır. Bu cüzdanlara giren ve çıkan Bitcoin, bize balina duyarlılığı hakkında çok şey söylemez.

Kriptopara, Bitcoin, balina

Balinaların Hakimiyeti Var mı?

Glassnode tarafından yapılan hesaplamalara göre, Bloomberg’in “%2’lik bir kısım, tüm Bitcoin’in %95’ini kontrol ediyor” ifadesi doğru değil. Bunun yerine, ağ varlıklarının %2’sinin tüm Bitcoin’in yaklaşık %71.5’ini kontrol ettiği sonucuna varıyorlar, bu da oldukça fark yaratıyor.

Ayrıca, Glassnode tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin geçtiğimiz yıllarda daha küçük oyuncular (10 BTC veya daha azına sahip olanlar) varlıklarını 2017’den bu yana %130 artırdığı için daha dağınık hale geldi. Daha büyük oyuncular (100 BTC veya daha azına sahip olanlar) ayrıca varlıklarını %14 artırdı . İlginç bir şekilde, köpek balıkları ve balinalar (köpek balıkları 500 BTC veya üstü – balinalar 5000 BTC veya üstü) yaklaşık -%5 oranında küçülüyor.

Aynı zamanda, kurumsal yatırımcılar şeklinde yepyeni bir balina sınıfı piyasaya giriyor ve şüphesiz sayıları gün geçtikçe artıyor.

Bu genellikle Bitcoin için yükseliş anlamına gelir. Yüksek fiyatlardaki büyük alımlar yeni bir taban yaratır, yeni fiyat ufukları açar ve açıkçası kurumsal katılım, oynaklığı azaltmaya yardımcı olabilecek piyasaya daha fazla karmaşıklık getirir.

Bilgi anahtardır

Balinaların ağa hakim olup olmadığını söylemek zor. Balinaların altın piyasasına hakim olup olmadığını biliyor muyuz? Amerikan Doları? Belki gayrimenkuller?

Zenginlerin, genellikle imkanları olmayanlardan daha fazla güce sahip olduğunu varsayalım. Eh, bilgi aynı zamanda güçtür ve Bitcoin’i benzersiz bir varlık yapan şeyin bir kısmı, altında yatan teknolojisinin hemen hemen her şeyi görmemize izin vermesidir.

Örneğin, balinalar soğuk cüzdanlarından Binance veya OKEX gibi borsalara yüksek miktarda transferler yaptığında bütün kripto dünyası bu transferden kolayca haberdar olabilir.

Dezavantajı, bu şeffaflığın trader’ları manipüle etmek için de kullanılabilmesidir. Sonuç olarak, borsaya transfer edilen bu yüksek miktardaki Bitcoin’lerin gerçekten satılıp satılmayacağını veya sadece insanları Bitcoin’lerini satmaya teşvik etmek için mi olduğunu bilemeyiz.

Kendimizi ilginç bir yol ayrımında buluyoruz. Perakende ve yüksek net değerli yatırımcılar, ‘akıllı para’dan önce, paraya girmek için eşsiz bir fırsata sahip oldular. Ancak kurumlar geldiğine göre, sizi bulunduğunuz konumdan sarsmak için tasarlanmış olabilecek haber döngülerine kapılmamak kesinlikle çok önemli olacak.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Netflix Tarihi: Süreç ve Gerçekler

Polkadot Cüzdan Nasıl Oluşturulur?