içinde

Bain Capital Ventures, 560 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Başlattı

Yatırım devi Bain Capital Ventures, yalnızca dijital varlık sınıfına odaklanacak olan BCV Fund I adlı 560 milyon dolarlık bir fon başlatıyor.

Bloomberg haberine göre, küresel çapta start-up’lara en fazla yatırım yapan şirketlerden biri olan Bain Capital Ventures, kripto ile ilgili firmalara yatırım yapmak için 560 milyon dolarlık bir kripto fonu başlatıyor.

Fonu yöneten Bain Capital Crypto’nun yönetici ortağı Stefan Cohen, fonun kasım ayında kapandığını ve firmanın henüz açıklanmayan 12 kripto start-up’ına 100 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti.

Bain Capital Ventures, son yedi yıldır kripto sektörüne yatırım yapıyor. Yatırım şirketinin kripto kredisi veren BlockFi Inc.’e, merkeziyetsiz finans kredisi veren Compound’a ve kripto ile ilgili bir dizi işletme işleten Digital Currency Group’a yatırımları bulunuyor. Ancak yeni Bain Capital Ventures Fonu, şirketin sadece bu piyasaya odaklanan ilk fonu.

Verdiği bir röportajda Cohen; “Önümüzdeki yıllarda teknolojik bir değişiminin başlangıcında olduğumuz konusunda hemfikiriz. Gerçekten özel bir ekibe ve özel bir fon yapısına ihtiyacımız vardı.” dedi.

Fon, kripto piyasasının zor bir döneminde piyasaya çıkıyor. Bitcoin, ABD Merkez Bankası FED’in artan enflasyon ve jeopolitik gerilimlerle mücadele politikalarına ilişkin endişeler karşısında Kasım ayındaki zirve noktasından yaklaşık %40 değer kaybetti.

Bain Capital Crypto’nun yönetici ortağı Alex Evans verdiği bir röportajda;

Temelde uzun vade odaklı, 10 yıllık bir fonuz. Çok uzun vadeli düşünüyoruz. Kısa vadeli piyasa dalgalanmalarından etkilenmedik ve bazı yönleriyle ilgilenmiyoruz. Bu pazarın belirsizliğini benimsiyoruz, uzun vadeli planlamamıza inanıyoruz.

Bain, fonu; yeni kurulan şirketler, DAO’lar, alternatif Layer 1 (Katman 1) ağları ve altyapı dahil olmak üzere blokzinciri teknolojisiyle ilgili bir dizi projeyi desteklemek için kullanmayı planlıyor. 560 milyon doların tamamı önümüzdeki iki ila üç yıl içinde yaklaşık 30 şirkete yatırım yapmayı hedefliyor.

Fonun yedi kişilik ekibi, bilim insanlarından ve mühendislerden oluşuyor. Cohan, bu fonun sermayesi dağıtıldıktan sonra Bain’in daha fazla kripto odaklı fon başlatmayı düşünebileceğini söyledi.

Bizim görüşümüz, bunun 10-20 yıllık bir fırsat olduğu ve burada belirli bir süre içinde birden fazla fonu kolaylaştırabileceğini düşündüğümüz bir platform inşa ediyoruz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kripto Dünyasında Kadınlar

Japon Bankası Mitsubishi UFJ Trust, Stablecoin Çıkaracak