in

“Baby” Shitcoin Furyası Yükselişte: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

shitcoin

Bildiğiniz üzere shitcoin’ler geçtiğimiz aylardan bu yana oldukça popülerleşti. Yüzlerce insan kısa zamanda fazla kazanç umuduyla shitcoin alım-satımı yapmaktalar. Bununla beraber geçtiğimiz aylarda PancakeSwap ve UniSwap’ta listelenen yüzlerce shitcoin çıktı. Şimdi ise yeni bir furya var “baby” ön isimli shitcoin furyası.

Dogecoin bir şaka coin’i olarak yaratılsa da Elon Musk’ın shillemesiyle artık şaka olmaktan çıkmış vaziyette. Piyasa değeri sıralamasına göre ilk 10 kriptopara içerisine girmesi ise büyük bir başarı olarak göze çarpıyor. Dogecoin klonları Shiba Inu, Baby Dogecoin, Baby Dogecoin Inu, Baby Dogecoin ETH ve BabySwap gibi coin’ler de şimdi oldukça popüler hale geldi.

Baby Dogecoin 5.7 milyon dolar piyasa değerine yükselirken Shıba Inu ise 2.5 milyon dolar piyasa değerine sahip. Onun dışında “Baby” ön isimli kriptoparalar sadece Dogecoin ile sınırlı da değil. Baby Cake, Baby XRP, Baby Bitcoin, Baby BNB gibi piyasa değeri yüksek diğer kriptoparaların ismi kullanılarak oluşturulan shitcoin’ler de mevcut. Piyasa değerleri açısından ise bazıları sönük kalsa da bir kısmı da çok ilgi görüyor.

shitcoin

Shitcoin’ler arkasında özgün bir fikir olmayan projelerdir. Ne yazılımsal açıdan ne de felsefi açıdan kayda değer bir önemleri yoktur. Bununla beraber bildiğiniz üzere bir ürünün değerini ortaya koyan insanların ona atfettiği kıymettir. Shitcoin’ler de aynı bu açıdan değerleniyorlar. Binlerce kriptopara yatırımcısı kısa vadede yüksek kazançlar elde edileceği umuduyla bu shitcoin’lere yatırım yapıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki shitcoin’lere yatırım yapıldığında bir değere yatırım yapmış olunmuyor.

Öte yandan shitcoin’lerde rug pull türünde dolandırıcılık da bir hayli yaygın. Yatırımcıların bu konu hakkında da bilgilenmesi çok önemlidir. İlk başta yüksek likidite sağlayan shitcoin yaratıcıları iyi bir pazarlama yöntemiyle yatırımcıların aklını çelmektedir. Ardından likiditeyi birden boşaltan shitcoin geliştiricileri yatırımcıları ellerindeki değeri neredeyse sıfıra inmiş shitcoin yatırımları ile baş başa bırakmaktadır.

“Baby” ön ismiyle şimdilerde popüler olan shitcoin furyasının bu yeni türü için shitcoin’ler hakkında ne kadar dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

AXS’ın Yükselişiyle NFT Projeleri Hype’ı Yaşanıyor

Özgür Demirtaş

Özgür Hoca’dan Whitepaper Uyarısı: Whitepaper’ını Okumadığınız Kripto Varlıklara Yatırım Yapmayın