in

Ayı Piyasasının Başlangıç Göstergeleri Nelerdir?

Bitcoin, Ayı,

Ayı piyasası, bir piyasanın uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığı zamandır. Tipik olarak, yaygın karamsarlık ve olumsuz yatırımcı hissiyatı arasında kripto para birimi fiyatlarının son zamanlardaki yüksek seviyelerden %20 veya daha fazla düştüğü bir durumu tanımlar.

Ayı piyasasının başlayacağı kesin tarihi tahmin etmek imkansızdır. Fiyatlar durmadan düşer ve düşmeye devam eder. Fiyatlar bir kez zirveye ulaştığında, piyasanın bir düzeltme mi yaşadığını yoksa durgunlukla birlikte bir ayı piyasasının mı yolda olduğunu belirlemek zordur. Bunu anlayabilmek için ayı piyasası başlangıç göstergelerinin ne olduğuna bakacağız.

1. İstikrarsız ve Zayıf Ekonomi

Ayı piyasaları genellikle işsizliğin yüksek olduğu ve gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) düştüğü istikrarsız ve zayıf bir ekonomiyle örtüşür. Genel olarak, insanlar daha az harcanabilir gelire sahip olduğu ve iş üretkenliği zayıf olduğu için tüketici güveni düşüktür. Paranın daralması deflasyon riskine yol açar.

Bear, bitcoin

Üstelik hükümet müdahaleleri, savaşlar, siyasi hareketler veya mevcut durumda pandemiler de ayı piyasasını tetikleyebilir.

Ancak, piyasa düştüğünde mutlaka bir durgunluk geleceği anlamına gelmez. ABD’de Büyük Buhran’dan bu yana 26 ayı piyasası oldu ve bunlardan sadece 15’i durgunluk sırasında gerçekleşti. Düşen piyasalar genellikle ekonomik durgunluk dönemlerinde meydana gelse de, bu mutlaka bir ayı piyasasının geldiği anlamına gelmez.

2. Düşük İşletme Karlılığı

Genel tüketici harcaması azaldığında ve para daraldığında üretkenlik düştüğü için işletmeler de ekonomik gerilemeden etkilenir. Kurumsal karlar düşmeye başlar ve büyüme durgunlaşır, bu da işten çıkarmalara ve bütçe kesintilerine yol açar.

Yatırımcılar azalan bir ekonomiyi fark ettiklerinde, yatırımlarıyla birlikte şirket kârlarının da düşeceğinden endişeleniyorlar. Bu nedenle insanlar ellerindeki kripto para birimlerini satmaya başlar, bu da arzı artırır ve talebi düşürür ve bu da fiyatların düşmesine neden olur.

İşte bu yüzden, yaklaşan bir durgunluk ve önümüzdeki daha zorlu ekonomik zamanların işareti ayı piyasasının başlangıcını ifade ediyor olabilir.

3. Olumsuz Yatırımcı Duyarlılığı

Zayıf bir ekonomi ve düşük ticari karlılık, doğal olarak yatırımcılara olan ilgiyi azaltacak ve daha sonra ellerindekileri satmaya başlayacaktır.

Pazarın büyümeyi durdurduğu ve yakın zamanda geri dönmeyeceği konusunda bir fikir birliği oluşacaktır. Giderek daha fazla yatırımcı satın almayı bırakacak, satmanın daha güvenli olduğunu düşünecek veya paralarını daha az değişken varlıklara aktaracaktır.

Bitcoin, UST

Yatırım stratejileri, ayı piyasalarında ve boğa piyasalarında farklılık gösterir. Düşen piyasadaki yatırımcılar görünüm konusunda karamsardır ve insanların daha fazla risk arama eğiliminde olduğu boğa piyasasının tam tersi olan riskten daha fazla kaçınırlar.

4. Düşen Fiyatlar

Ayı piyasasının bir başka açık göstergesi de düşen fiyatlardır. Daha fazla yatırımcı satmayı veya almayı durdurmaya karar verdiğinde, arzı artırır ve talebi düşürür. Karşılığında kripto para birimlerinin değerini olumsuz etkiler.

Fiyatlar aynı zamanda yatırımcının proje için kârlılık beklentilerini de yansıtır. Ve daha fazla kayıp korkusu büyümeyi durduracaktır. Düşüş trendine giriş yapan kripto para birimi fiyatları ayı piyasasının başlangıç göstergelerinden biri olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

Arbitrum

Arbitrum’da Yaklaşan Projelerin Listesi – 1

Stop Loss ve Take Profit Emirleri Ne İşe Yarar?