Ayı Piyasasını Avantaja Çevirmek için 7 İpucu

Bitcoin, Ayı,

Ayı piyasaları, varlıklarının çoğunun değerinin düştüğünü ve kâr elde etme fırsatlarının azaldığını düşünen yatırımcılar için zor dönemler olabilir. Bu yazımızda ayı piyasalarını avantaja çevirecek 7 ipucunu sizlere aktaracağız. 

Merkeziyetsiz Sigorta Seçeneğini Deneyin

Kripto para birimlerinin, olağanüstü karları güvence altına almak veya yıkıcı kayıpları engellemek için kullanılabilecek, oldukça değişken bir varlık sınıfı olduğu biliniyor.

Hangi platformların en fazla risk altında olduğunu söylemek zor olsa da, merkeziyetsiz sigorta platformlarının kullanımı yoluyla olumsuz bir olay nedeniyle fon kaybı riskini neredeyse tamamen azaltmak mümkün. Bu platformlar, kullanıcıların çeşitli merkeziyetsiz ürünleri aracılığıyla hack olaylarına, hırsızlığa, akıllı sözleşme başarısızlıklarına ve daha fazlasına karşı savunma yapmasına olanak tanır.

Aşırı Değerlenmiş Varlıklardan Kurtulun

Geliştirme durumu, fayda, finansman, topluluk büyüklüğü ve duyarlılığı, likidite ve kamuoyu algısı dahil olmak üzere seçtiğiniz varlıklarınızın altında yatan temel bilgileri periyodik olarak takip ederek, portföyünüzde zorluk yaşaması muhtemel varlıkları belirlemeye başlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz her varlık için bir çıkış stratejisi tanımlamak ve ihtiyaç ortaya çıktığında kayıplarınızı mümkün olduğu kadar erken kesmek her zaman iyi bir fikirdir.

kripto, hack, zincir

Değerlemelere Çok Dikkat Edin

Bir boğa piyasası sırasında, iyice abartılan kripto para birimleri olağanüstü piyasa değerlemelerine ulaşma eğilimindedir; çoğu zaman asıl değerlerini önemli ölçüde aşarlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, gerçek değerlerinden çok uzak olan kripto para birimleri fiyatlarının çöküşünü görmeye başladığından, bu değer genellikle bir ayı piyasasında çöker.

Ne yazık ki, çok az sayıda yatırımcı ellerindeki varlıkların değerlemesine dikkat ediyor. Abartılı değerlemeleri gelecek şeylerin habercisi (yani çöküş) olarak görmek yerine, bunun bir güç işareti olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle, ayı piyasalarında tamamen abartılmış değerlemelere dikkat etmek akıllıca olacaktır.

Liquid Staking’i Düşünün

Staking, POS veya DPOS tabanlı dijital varlıklardan genellikle makul bir getiri elde etmenin inanılmaz derecede popüler bir yoludur. Ancak bu getiri bir fırsat maliyetiyle birlikte gelir; çoğu staking protokolü, kullanıcıların varlıklarını sabit bir süre boyunca kilitlemelerini gerektirir.  Lido şu anda açık ara en popüler likit staking sağlayıcısıdır ancak diğer tanınmış isimler arasında Ankr, Socean ve StaFi yer almaktadır.

Daha İyi Araştırma Yapın

Yatırım ve ticaret performansınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri, daha iyi bilgi sahibi olmaktır. Pratik olarak bu, eyleme geçirilebilir bilgiler elde etmek için doğru veri kaynaklarından yararlanmak ve doğru araçları kullanmak anlamına gelir. Sonuçta, iyi bilgilendirilmiş bir yatırımcı genellikle başarılıdır; yanlış hareketlerin abartılı sonuçlara yol açabileceği bir ayı piyasasında bu durum iki kat daha fazladır. Araştırma yapabileceğiniz en popüler platformlardan bazıları Nansen, IntoTheBlock, Glassnode, Dune Analytics ve Santiment’tir.

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Her yatırım stratejisinde olduğu gibi amaç, kazancınızın kayıplarınıza ağır basmasını sağlamaktır. Çeşitlendirme bunu başarmanın en iyi yollarından biridir. Tüm varlıklarınızı tek bir tokene yatırmanızdan ziyade fonlarınızı birbiriyle ilişkisiz çeşitli varlıklara bölerek bahislerinizi hedge etmek daha güvenlidir.

Kripto para birimlerinin büyük çoğunluğu, fiyat hareketi söz konusu olduğunda Bitcoin’in liderliğini takip ediyor. Bununla birlikte, yatırımlarınızı DeFi, L1 tokenleri, L2 çözümleri, yönetişim tokenleri, metaversevarlıkları vb. gibi çeşitli farklı sektörlere bölerek kategori risklerini potansiyel olarak azaltabilirsiniz. Bunu yaparak, portföyünüzün belirli bir sektördeki ani şoklara karşı dayanıklı olmasını sağlamaya yardımcı olurken, diğer sektörlerde kazananları seçmenin getireceği olumlu avantajı da korursunuz.

Hangi Influencerları Takip Ettiğinize Dikkat Edin

Kripto para endüstrisi, ne yazık ki, kendilerini uzman ilan eden ve kitlesini de bu yönde etkileyebilen fenomenlere sahip. Ancak bazı fenomenler etik davranır ve sınırlamalarını ve yanılabilirliklerini kapsamlı bir şekilde tartışır. Gerçek şu ki, kripto para birimi etkileyicilerinin çoğu finansal bir geçmişe sahip değil ve büyük çoğunluk, gerçekten umut verici projeleri kısa vadeli abartılı işlerden ayırmak için gereken deneyime sahip değil.

Unutmayın, boğa piyasasında herkes uzmandır. Bu nedenle, kendi araştırmanızı yapmaya zaman ayırmanız önemlidir; bu, birincil bilgi kaynaklarını, veri sağlayıcılarını ve size avantaj sağlayacağına inandığınız diğer analiz sistemlerini kullanmak anlamına gelir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Matrixport: “Bitcoin, ETF Onayından Sonra 56.000 Dolar Seviyesine Ulaşabilir”

Üstad Splinter Boğa Piyasasında Ön Plana Çıkabilecek 10 Coin’i Seçti