içinde , , , , ,

Ayı Piyasasına Direnecek 5 Kripto Para

Bitcoin, Ayı,

En hızlı büyüme oranlarına sahip küresel pazarlardan biri olan kripto pazarı, uzun süredir durgunluğunu sürdürse de yatırımcılar için önemini koruyor. Ayı piyasası, herhangi bir zamanda herhangi bir ticarete konu olan varlığı etkileyebilir. Ayı piyasasına direnebilecek 5 kripto parayı sizin için derledik.

Ayı piyasasının hakim olduğu finansal piyasalar genellikle uzun bir süre boyunca belirli bir yöne şekillenecektir. Hisse senetleri veya kripto paralar gibi finansal piyasalar etkilenebilir. Ayı piyasasında, fiyatlar hemen bir iyileşme olmaksızın sürekli düşer. Bu etiket, piyasa birkaç saat veya gün içinde %20 değer kaybettiğinde geçerlidir.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), en basit tanımıyla bir aracı banka olmadan satın alma, satma ve swap (değiş-tokuş) yapabileceğiniz merkeziyetsiz bir dijital para birimidir. Bitcoin, 2009 yılının Ocak ayında Satoshi Nakamoto isimli anonim biri tarafından piyasaya sürülüyor. Küresel likiditedeki daralmanın ortasında, kısa vadeli Bitcoin hodl’lar üzerindeki baskı artmaya devam ediyor.

Dolar Endeksini (DXY), 20 yılın en yüksek seviyesine yükselmesi, varlık piyasalarındaki likiditeyi azaltıyor. ABD doları karşısında neredeyse tüm para birimleri zayıflarken tahviller ve kripto para piyasaları üzerindeki baskı da devam ediyor. Bitcoin (BTC) açısından kısa vadede makro belirsizlik düzeyi yüksek seyrederken uzun vadeli görünüm daha tutarlı bir eğilim sergiliyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, lider kripto para birimi olan Bitcoin gibi halka açık bir ağdır. 2013 yılında piyasaya sürülen Ethereum, blockchain teknolojisi üzerinde inşa edilen açık kaynaklı, merkeziyetsiz bir yazılım platformudur. “Ether” (ETH) sistemin uygulamaları ve programları çalıştırabilmesi için kullanılan dijital para birimidir. Eylül ayında gerçekleştirilmesi beklenen Ethereum Merge yükseltmesinde geri sayım başladı. Birkaç gün içerisinde gerçekleşmesi beklenen Ethereum Merge ağ üzerinde değişikliklere sebep olacak.

ETC Group’un hazırladığı araştırma raporuna göre Merge hype’ı ile bu hafta Ethereum Vadeli işlemleri, işlem hacmi açısından Bitcoin’i geçti. Analiz, BTC ve ETH arasındaki 3 aylık vadeli işlemlerin getiri yüzdesini içermektedir. Bu verilere göre BTC ve ETH arasında büyük bir fark bulunuyor. Kripto para analiz şirketi Crpto Compare‘nin yayınladığı yakın tarihli bir rapora göre ağustos ayı içerisinde Ethereum (ETH) varlıkları üzerindeki yatırımlar artış gösterdi. Raporda, Ethereum varlıklarında %2,36 oranında artış yaşanarak toplam varlıkların değeri 6,81 milyar dolara çıktığı belirtildi.

Polkadot (DOT)

Polkadot, dijital verilerin blockchain’ler arasında aktarılmasına izin veren bir ağ protokolüdür. Blockchain’deki veriler yalnızca dahili olarak çalıştırılırken Polkadot, diğer blokchain’leri tek ağda birleştirilebileceği multiple-chain bir ağa sahiptir. Ekosistemin doğası, projenin son birkaç yılda önemli sayıda kullanıcı kazanmasına yardımcı oldu. Bunun sonucunda $DOT, 200 milyon dolardan fazla yatırım topladı ve tarihin en çok finanse edilen projelerinden biri haline geldi.

Polkadot oldukça genç bir kripto varlık olsa da 2021’de hızla popülerlik kazandı. $DOT, Ağustos 2020’de piyasaya çıktı ve iki yıldan kısa bir sürede %240 değer kazandı. Tüm kripto piyasasında olduğu üzere Polkadot (DOT) da jeopolitik ve makroekonomik gelişmelerden olumsuz etkilendi. Dijital varlık, konsolide olma çabasını sürdürüyor. Her şeye rağmen Polkadot (DOT) geliştiricileri, Temmuz 2022 ve Eylül 2022 başları arasında yüksek bir dönem geçirdi. Uzmanlar piyasa değerine göre konumu göz alındığında, Polkadot’un ilerleyen dönemde yükselişe geçebileceğini ve başta Ethereum (ETH) olmak üzere diğer kripto paralara rakip olabileceğini tahmin ediyor.

Solana (SOL)

Solana, 2017 yılında piyasaya sürülen yüksek hızlı ve tek katmanlı bir blockchain’dir. Solana’nın resmi web sitesine göre platform, “DeFi, NFT’ler, Web3 ve daha fazlasını kapsayan binlerce projeyle dünyanın en hızlı blok zinciri ve kriptoda en hızlı büyüyen ekosistemdir.” Hızlı olmasının yanı sıra Solana, 0,0025 ABD dolarından daha düşük ortalama ücretlere de sahiptir. Solana (SOL) 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri olarak şu anda 9. sırada yer alıyor.

Daha hızlı ve daha ucuz olduğu için NFT’ler için büyüyen bir pazar yeri olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda duyurulan Solana NFT projesi y00ts, piyasada hızlı bir başlangıç ​​yaptı. NFT’lerin mint fiyatının üzerinde önemli bir prim satmasıyla ikincil piyasaları geride bıraktı. Daha düşük mint maliyetleri ve yüksek hızlar da Solana’yı daha küçük geliştiricilerin projelerini inşa etmeleri için tercih edilen bir yer haline getiriyor.

Polygon (MATIC)

Eski adı Matic Network olan Polygon, blok zinciri ağlarındaki işlemlerin hızını ve maliyetini azaltmayı amaçlayan bir ölçeklendirme çözümüdür. Polygon, 2017 yılında alanında uzman kişiler tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Polygon, kendini Layer-2 ölçeklendirme çözümü olarak tanımlıyor. Polygon, Ethereum’un boyut, güvenlik, verimlilik ve kullanışlılık açısından genişlemesine yardımcı olmak istiyor.

Polygon son dönemde geliştirdiği iş birlikleri ile piyasada var olmaya devam ediyor. 28 Temmuz’da  Polygon ve Mercerdes ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu ortaklık sonucunda kurulan Acentrink adlı platform, işletmelere merkeziyetsiz bir protokol üzerinden veri alıp satma imkanı tanıyacak. Bu gelişmelerin ardından Polygon, Disney Accelerator programına katıldığını duyurmuştu. Bununla birlikte sosyal medya devi Reddit, Polygon tabanlı NFT avatar koleksiyonunu başlatmıştı. Son olarak ise Starbucks, Web3 Sadakat Programı ve NFT’ler için Polygon (MATIC) ile ortaklık kurdu. Tüm bu gelişmeler ve Ethereum Merge yükseltmesi ağda ciddi değişikliklere yol açacakmış gibi görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.  

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sweatcoin vs STEPN: Move-to-Earn Trendinde Liderlik Yarışı

Kriptopara

Hedera (HBAR) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?