içinde

Axie Infinity Neden Hack Duyurusundan Önce 3 Milyon AXS Transfer Etti?

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), Mart ayında yaşanan 625 milyon dolarlık Ronin hack olayıyla tüm zamanların en büyük DeFi saldırılarından birini atlatmıştı. Bloomberg, Axie Infitinty CEO’su Trung Nguyen’nin hack olayı açıklanmadan önce, 3 milyon dolarlık Axie Infinity (AXS)’i, Binance’e transfer ettiğini açıkladı. 

Trung Nguyen’in transferi, Sky Mavis’in saldırının gerçekleşmesinden yaklaşık bir hafta sonra, Ronin hack’ini açıklamasından sadece üç saat önce gerçekleşti. Ronin hack 23 Mart’ta gerçekleşti, ancak günlerce keşfedilmedi.

Sky Mavis temsilcisi Kalie Moore, haberin ardından yapılan işlemi doğrularken, saldırıya yanıt olarak daha fazla esneklik sağlamak adına token’ların aktarıldığını iddia etti. Kalie Moore’un açıklaması şu şekilde oldu;

“O dönem Sky Mavis, Binance’deki Axie Infinity (AXS) pozisyonunu artırmanın iyi bir seçenek olacağını düşündü. Bu durum şirkete gerekli sermayeyi güvence altına almak için farklı seçenekler sağladı. Transfer Trung Nguyen’in kendi cüzdanı üzerinden yapıldı. Bunda amaç AXS’e karşı açığa satışların önüne geçmekti. Transferin doğasına ilişkin suçlamalar temelsizdir.”

Her ne kadar Sky Mavis haberin ardından transfer işlemini doğrulamış da olsa, diğer büyük montanlı işlemler gerçekleştiren cüzdanların şirket çalışanlarına ait olup olmadığına yönelik yorum yapmaktan kaçındı.

Gelişmelerle birlikte Trung Nguyen, Twitter hesabından, Sky Mavis’in güvenlik ihlalini keşfettiğinde, Ronin Bridge’in kapatılmasını görüşmek üzere Binance ile yakın temas halinde olduğunu ve bu süreçte kullanıcı fonlarının mümkün olan en kısa sürede nasıl temin edileceğinin tartışıldığını belirtti. CEO Trung Nguyen’in açıklamaları şu şekilde;

“Kurucu ekip güvenlik ihlalini keşfettiğinde, Ronin Bridge’in kapatılması ve kullanıcı fonlarının mümkün olan en kısa sürede geri yüklemesinin nasıl sağlanacağını görüşmek üzere Binance ile yakın temas halindeydik. Kurucu ekip, açığa satışları önlemek için transferi cüzdanım üzerinden yapmayı tercih etti. Bu haber insider trading suçlaması içerir. Bu suçlamalar asılsızdır. Kurucu Ekip, açığa satışların tetiklenmemesi için Ronin Bridge askıya alınmadan önce bilinen bir Axie multi-sig wallet’dan Ronin Network’e 7.5 milyon dolar bile yatırdı. Blockchain teknolojisinin en iyi yanlarından biri, beraberinde gelen şeffaflıktır. Gazetecilerin soru sorabileceği, ifade özgürlüğü olan bir dünyada yaşadığımıza sevindim…”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Solana Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaştı mı?

CheersLand’in Yaklaşan inSHAPE IDO Duyurusu