in ,

Axie Infinity (AXS) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, oyuncuların Axies adlı yaratıkları topladığı, ürettiği, dövüştürdüğü ve trade etmesine olanak tanıdığı blockchain tabanlı bir play-to-earn oyunudur. 

Pokemon oyunundan ilham alan Axie Infinity (AXS), Axies’leri, arazi parçalarını ve diğer bazı öğeleri temsil etmek için NFT’ler kullanır. Axie Infinity, piyasada önde gelen play-to-earn (P2E) oyunlarından NFT projelerinden biridir.

Geçtiğimiz Mart ayında Sky Mavis’in Ethereum yan zinciri olan Ronin Network’ten 622 milyon dolar çalındı. Axie Infinity o dönemden itibaren kan kaybetmeye başladı. Haziran 2022’ye gelindiğine 1.5 milyondan fazla oyuncu Axie Infinity’den ayrılmıştı.

Oyunun çöküşü ve oyuncularının güven kaybına yönelik birçok tahmin yapıldı. Peki Axie Infinity, kripto kışının ve belirsizliği devam eden küresel ekonominin ortasında eski ihtişamlı günlerine geri dönebilir mi?

Her şeye rağmen Axie Infinity, sadece play-to-earn oyunlarına değil genel olarak NFT dünyasına da nispeten basit bir giriş noktası sunuyor. En popüler P2E oyunu olan Axie Infinity yeniden canlanıyor. Axie Infinity bugün hala en popüler Ethereum oyunudur. Yan zincirinde yıkıcı bir kesinti yaşadıktan sonra iyi bir şekilde geri döndü. Son gelişmeler ve değişiklikler nedeniyle Axie Infinity, kullanıcılar arasında popüler olmaya devam edebilir.

SkyMavis, Nisan 2022’de oyunun çok daha kullanıcı dostu bir versiyonunu “Axie Infinity: Origin”i duyurdu. Ekip, kayıpları çözmeye çalışırken bu deneyimle yeni ve eski oyuncularına Axie Infinity’i oynamaya devam etme fırsatı sunmayı amaçladı. Oyunu daha hızlı ve dinamik bir deneyim haline getirmeyi amaçlayan çeşitli gameplay tweak’lerin yanı sıra yeni oyunculara ücretsiz free starter Axies’ler verildi. Bu şekilde oyun ücretsiz hale getirildi.

Sky Mavis, saldırının neden olduğu hasarı düzeltmek için kullanıcılarına geri ödeme ve sistemde değişiklikler yaparak Axie’nin ve ekosistemin geleceğine güçlü bir bağlılık gösterdi. Haziran ayında Ronin Network yeniden inşa edildi ve tüm kullanıcılar bir bütün haline getirildi. Ayrıca Ronin, üç audit süreci geçirdi ve yeniden açıldı. Akıllı sözleşme limitlerinin güncellenmesi, en önemli köprü tasarımı değişiklerinden biri oldu. Validator’ler artık günlük para çekme limitlerinin yanı sıra bütün para çekme işlemleri için bir imza sistemi belirleyebilir.

Axie Infinity’nin genişleyen evrenindeki önemli adımlardan biri de Temmuz ayında başlatılan land staking özellği oldu. Oyun içinde araziler kullanıma sunulduğunda daha fazla deneyim ve ödül için bir fırsat geliştirildi. Arazi sahipleri, arazilerini stake ederek daha fazla AXS kazanabilecek. Bununla birlikte Axie, daha fazla oyun merkezli koşullar eklemeyi planlıyor. Bu yeni özellikler, kullanıcı ve oyun arasında daha fazla etkileşime yol açabilir.

Ağustos ayında Sky Mavis Origin Season 0’ı duyurdu ve Origin Phase 3’e geçişi işaret etti. Phase 3, çeşitli önemli gameplay ve ekonomik güncellemelerle birlikte gelecek. Season 0, SLP ödüllerinde değişiklikler anlamına geliyor. Oyuncuları Axie Infinity Origin’e çekmek amacıyla klasik oyun modundan SLP kaldırıldı. Buna göre SLP token ödülleri artık yeni oyun modunda yer alacak. Ekip, ödülleri kaldırmasına karşın, yeni gelecek oyun modunda Runes ve Charms gibi çeşitli oyun içi güçlendirmelerle SLP’nin kullanılacağını belirtti. Ekip bu geçişin, SLP ekonomisini dengeleyeceğini inanıyor.

Axie Infinity, oyuncuların oynamayı sevdiği oyunlar için önde gelen NFT pazarı olarak kendini kanıtlamayı başardı. Bu nedenle Builder’s Program gibi girişimlerine yatırım yapmaya devam ettiği sürece, tutkulu hayran kitlesinin AXS’nin benimsenme oranını artırması muhtemeldir. Diğer taraftan Axie Infinity tamamen kaybolmayabilir. Muhtemelen kendini yeniden keşfedecek ve hızla değişen GameFi ortamında yeni bir kader çizebilir. Ayrıca piyasaların yeniden toparlanması ile birlikte NFT’lerin, play-to-earn ve metarverse projelerinin yeniden popülerlik kazanmasından Axie Infinity de nasibini alabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

NFT Pazarı Beş Yıl Sonra Ne Durumda Olacak?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 13 Kasım 2022