in ,

Axie Infinity Aşama 3’e Geçiyor: Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler

Kripto piyasasında yaşanan durgunluk play-to-earn platformlarını da derinden etkiliyor. Blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunu olan Axie Infinity ekosisteminde yer alan iki token da bu durgunluktan etkilenen varlıklar arasında. Topluluk tarafından duyurulan Aşama 3’e geçişi temsil eden Origin Season 0 lansmanı ne ifade ediyor bu yazımızda inceliyoruz. 

Axie Infinity ekosistemine iki farklı token yer alıyor. Bunlardan bir tanesi ağın yerel token’ı olan AXS, diğeri ise Axie Infinity oyununu oynayarak kazanılan oyun içi token’lar yani Smooth Love Potion (SLP). Her iki token’ın ortak paydası ise Axie Infinity’deki aktif oyunculardaki düşüşten kaynaklı olarak fiyatlarının son üç ayda düşmesi. Tabii bu düşüşte piyasa koşullarının da etkisi büyük.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, 2021 yılında oyuncuların tutkusunu yeniden canlandırmaya yönelik projeler geliştirdi. Bu projelerin devamı niteliğinde olan ve oyunun Aşama 3’e geçişini temsil eden Origin Season 0’ın lansmanı 12 Ağustos’ta duyuruldu. Hatırlanacağı üzere, 30 Haziran’da Aşama 2’ye geçişi temsil eden Season Alpha’nın lansmanı yapılmıştı. Aşama 3 ile birlikte play-to-earn platformu, AXS ve SLP token’larını içeren yeni oyun ve ekonomik güncellemelerini bir araya getirdi.

12 Ağustos’ta Origin Season 0 duyurulduğunda AXS 18.6 dolardan işlem görüyordu. Son on bir gün içinde %25 oranında düşen play-to-earn token’ı, bu yazının kaleme alındığı saatlerde 14,13 dolardan işlem görüyor. Token’ın ticaret hacmi de AXS ağında benzer bir düşüş izledi. Geçen haftaya kıyasla %49 düşüş gösteren token’ın ticaret hacmi 98 milyon olarak gerçekleşti.

Yeni Origin Season 0’ın getirdiği büyük ekonomik güncellemeler SLP token’ı ile ilgili olmasına rağmen token fiyatı son yedi gün içinde düştü. Yazının kaleme alındığı saatlerde 0,004131 dolardan işlem gördü. Ticaret hacmi 14 milyon dolar olan token’ın, günlük işlem hacmi ise 14 milyon dolar.

İlginç bir şekilde, token’lardaki düşüşe rağmen Aşama 3’e geçişinin duyurulmasının ardından Axie Infinity ekosistemine katılan kullanıcı sayısı %57,5 arttı. Ağdaki toplam işlem sayısı da  %37,54 artış gösterdi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Trust

Binance’ten Trust Wallet’a USDT Nasıl Gönderilir?

Bitcoin ATM’lerine Siber Saldırı!