in ,

Axelar Network Nedir?

kripto

Web3 dünyası yenilikçi projeler etrafında şekillenmeye devam ederken geliştirilen fikir birliği mekanizmaları ve akıllı sözleşme dilleri yeni merkeziyetsiz uygulamaların kripto ekosistemine dahil olmasına olanak tanıyor. Yenilikçi projeler ekosisteme dahil olurken zincirler arası hizmetlerin geliştirmesi yönünde talepte her geçen gün artıyor. Axelar Network ise bu talebe cevap olma motivasyonuyla hareket ediyor.

Axelar Network’ün arkasındaki ekip, Web3 uygulamalarının Web2 uygulamaları kadar ölçeklenebilir olmasına ve sorunsuz işleyebilmesine dikkat ediyor. Axelar Network, blok zinciri ekosistemlerini (CGP & CTP) birbirine bağlayan iki temel protokolden oluşuyor. Web3 uygulamaları arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için Axelar, tüm blok zinciri ekosistemlerini, uygulamaları ve kullanıcıları güvenli bir şekilde birbirine bağlayan evrensel overlay network olarak çalışıyor.

Overlay network, IP erişimlerinin sağlamış olduğu network üzerinde kurulmuş underlayden izole başka bir networktür. Örneğin  GRE, IPsec, SSL VPN, MPLS VPN ler vs. gibi. Bahsi geçen underlay network ise basitçe Layer-2 veya Layer-3 networkü olarak tanımlanabilir.

Axelar, merkeziyetsiz bir doğrulayıcı (validator) ağından ve güvenli ağ geçidi sözleşmelerinden oluşur. Blok zincirleri arasında iş birliğini sağlamak için bir dizi yazılım geliştirme kitinden (SDK) ve uygulama programlama arayüzlerinden (API’ler) oluşur. Böylelikle Axelar, geliştiricilerin diğer ekosistemlerdeki kullanıcılara ve uygulamalara erişebilmelerini sağlamış olur.

Axelar Neden Önemli?

  • Axelar, Web3 için zincirler arası iletişimin güvenlik kuralları çerçevesinde gelişmesini sağlar. Zincirler arası iletişim, kullanıcıların ekosistem içerisinde yer alan varlıklar ile daha hızlı etkileşime girmelerine olanak tanır. Blockchain geliştiricilerinin diğer zincirlerle bağlantı kurmasını ve iletişim kurmasını kolaylaştırır.
  • Axelar proof-of-stake üzerine kuruludur.
  • Axelar, Tendermint tarafından desteklenen evrensel ve merkeziyetsiz transfer katmanıdır.
  • Projenin sunduğu altyapı, dApp kullanıcılarının herhangi bir zincirdeki bir varlık veya uygulama ile basit ve sorunsuz bir şekilde etkileşim kurmasını sağlar.
  • Axelar SDK’ları, geliştiricilere Web3 uygulamaları geliştirmeleri için gerekli altyapıyı ve araçları sunar. Bu araçlara ek olarak  Axelar ağını kullanan geliştiriciler,  Axelar’a bağlı ekosistemlerde kolayca dağıtılabilen dApp’leri yazabilir.

Son söz olarak toparlamak gerekirse Axelar Network, blok zincirlerini birbirine bağlayan ve Web3 birlikte çalışabilirliğini sağlayan bir blok zinciridir. Network, Proof-of-stake konsensüsünü kullanılarak güvence altına alınır. Ağlar arası iletiler protokoller kullanılarak yönlendirilir ve çevirilir. Axelar, Layer-1 blok zincirlerinin güvenlik endişelerini en aza indirgeyen bir sistem sunar. Universal overlay network olarak hareket eden Axelar, tüm blok zincirleri arasında güvenlik temelli etkileşimi sağlar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Trust Wallet’ta Cüzdan Adresinizi Nasıl Bulabilirsiniz?

Near Tokenomisi ve Dağılımı