içinde ,

Avustralya Mali Hizmetler Bakanı Jane Hume: Kriptoparalar Geçici Bir Moda Değil

Avustralya Mali Değerlendirme zirvesinde konuşan Hume, kriptoparaların “bir yere kaybolmayacağını” ifade etti.

Görsel Kaynak: AAP/Mick Tsikas

Avustralya Finansal Hizmetler Bakanı Jane Hume, kriptoparaların geçici bir heves veya moda olmadığını söyledi. Hume konuşmasında, bu yeni teknolojiyi benimsemekten korkması halinde, Avustralya’nın büyük ekonomik fırsatları kaybedebileceğini söyleyerek, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) açıklamasına karşılık verdi.

Ne Olmuştu?

Avustralya Merkez Bankası’nın ödeme politikası başkanı Tony Richards, Perşembe günü yaptığı konuşmada, dağıtılmış defter teknolojisi, kripto varlıklar, stablecoinler ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu.

kriptopara

Richards, konuşmasında kriptoparalardaki yükselişi geçici bir hevese bağlamış ve fiyatların yükselmesindeki temel faktörün, yatırımcıların “FOMO” hissinin tetiklenmesi olduğunu ifade etmişti. Richards, ayrıca bu heyecana dayalı talebin azalmaya başlamasıyla birlikte birçok kriptoparanın mevcut değerinin büyük bir kısmını kaybedeceğini ifade etmişti.

Kriptoparalar Geçici Bir Heves Değil

Mali Hizmetler Bakanı Jane Hume, kriptoparaların bir heves olmadığını söyledi ve hükümetin merkeziyetsiz finansın yükselişinden korkmaması gerektiğini savundu.

“Yani bir endüstri ve hükümet olarak, bunun bir moda olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Korkuyla değil ancak tedbirle hareket etmeliyiz.”

Hume, kriptoparalara yönelik olumsuz görüşleri geçmişteki teknolojik inovasyonlara yapılan eleştirilere benzetti:

“İnsanlar müziklerini ve telefonlarını ayrı cihazlarda bulundurmayı tercih edecekleri için iPhone’un asla çıkmayacağını düşünen kişi olmayın. 1995’te internetin sadece inekler ve suçlular için bir yer olduğunu ve asla ana akım haline gelmeyeceğini söyleyen kişi olmayın. Ve e-postanın geçici bir moda olduğunu iddia eden kişi olmayın.”

Jane Hume

Hume’un bu açıklamaları, Tony Richards’ın kriptoparaların geleceğine yönelik çizdiği potansiyel senaryolardan hemen birkaç gün sonra geldi.

Jane Hume, Avustralya’nın geride kalma riskini almaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

“Blockchain teknolojisi tarafından desteklenen merkeziyetsiz finans, inanılmaz fırsatlar sunacak. Avustralya bilinmeyenin korkusuyla geride bırakılmamalıdır.”

Richards konuşmasında stablecoinler’e yönelik güçlü yasal düzenlemeler yapılırsa kriptoparaların çökebileceği bir senaryonun olasılığından bahsetmişti.

Beklenildiği üzere, piyasa aynı fikirde değil. Blockchain Australia CEO’su Steve Vallas, merkez bankasının pozisyonunun piyasa verilerine yansıyan bir pozisyon olmadığını, bunun yerine “sofistike” değerlendirmeye ihtiyaç duyan modası geçmiş bir anlatı olduğunu ifade etti.

Jane Hume

Öte yandan Vallas, Hume’un sözlerini, piyasadaki yatırımcı ve paydaşlar, eğer hala kripto piyasasını ciddiye almamışlarsa, almaları gerektiğini gösteren bir sinyal olarak nitelendirdi ve ekledi:

“Yaptığım her konuşmada, bunu yeterince anlayan bir departman veya şirket olmadığını hissediyorum.  Bizim de yapılmasını teşvik ettiğimiz, yapılacak en makul şey, bu konuşmaların farklı görüşlerin paylaşıldığı ortamlarda yapılması.”

Benzer coşku piyasanın tüm köşelerinde hissediliyor. ConJar CEO’su Asher Tan, Hume’un tüm dünyada giderek daha belirgin olan bir gerçeği, “kriptonun kalıcı olduğu gerçeğini”, yüksek sesle söylemesinin olumlu olduğunu belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

KuCoin

Only1 (LIKE) KuCoin’de Listeleniyor: Only1 (LIKE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) ve Floki Inu Teknik Analizi | 22 Kasım 2021