in ,

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro’yu Test Etmeye Başlıyor!

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Dijital Euro’nun farklı teknolojilerle nasıl bütünleşeceğini test etmek için Amazon, CaixaBank ve Nexi gibi şirketlerle birlikte çalışacak.

AMB, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) prototipi olan “Dijital Euro”nun geliştirilmesine yardımcı olmak için 54 aday arasından yalnızca birkaç şirketi seçti.

16 Eylül Cuma günü banka; e-ticaret devi Amazon, İtalyan bankası Nexi ve İspanyol bankası CaixaBank dahil olmak üzere kullanıcı arayüzlerinin geliştirilmesine yardımcı olması için seçilen beş şirketi açıkladı.

AMB ve Aracı Şirketler Dijital Euro İçin Birlikte Çalışıyor

AMB’ye göre şirketler CBDC geliştirme projesinin farklı alanlarında çalışacak ve Dijital Euro’nun farklı kullanım durumlarındaki entegrasyonlarını test edecekler.

Her şirket bireysel bir kullanım durumuna odaklanacak. Amazon e-ticaret ödeme sistemlerini test etmekten; CaixaBank ve Worldline P2P ödemelerini prototiplemekten; EPİ ve Nexi ise perakende satış noktası ödemelerinden sorumlu olacak.

Prototipler Sadece Test Amaçlı Olacak

Şirketler tarafından oluşturulan prototipler yalnızca Dijital Euro’nun işlevselliğini test etmeye hizmet edecek. Ancak AMB tarafından yapılan açıklamaya göre projenin sonraki aşamalarında kullanılmayacaklar.

Yapılan açıklamada Avrupa Merkez Bankası, CBDC projesinin son aşamasında olduğunu ve 2023 yılının ilk çeyreğine kadar hazır olacağını belirtti.

Nexi Group’un Strateji ve Dönüşüm Sorumlusu ve Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu üyesi Roberto Catanzaro, Nexi Group olarak Dijital Euro’nun gelişimine katkıda bulunmalarından gurur duyduklarını söyledi.

AMB, Dijital Euro’yu Piyasaya Sürmenin Risklerini de Değerlendiriyor

Yerel İspanyol haber bülteni “El Economista”ya göre banka, Dijital Euro’nun piyasaya sürülmesinin ticari bankalarda mevduat sızıntısına neden olabileceğinden korkuyor. Bu nedenle CBDC’nin piyasaya sürülmesiyle ilgili riskleri ve fırsatları analiz etmek için önde gelen birçok ödeme sağlayıcısıyla birlikte çalışıyorlar.

Kripto,

AMB’nin sahip olduğu endişelerin İspanya’da Banco Popular’ın 2017’te yaşadığı derin ekonomik çöküş dolayısıyla olduğunu belirtmek gerekir. Bu etkinlik sırasında birkaç şirket ve kamu kuruluşu, fonlarını iki aydan kısa bir sürede geri çekerek 300.000’den fazla küçük hissedarın tüm paralarını kaybetmesine neden olmuştu.

Ek olarak AMB yetkilileri; geçtiğimiz günlerde Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi tarafından düzenlenen bir etkinlik sırasında Dijital Euro’nun perakende ticarete yönelik olacağını, bu nedenle kullanımının belirli türdeki bireylerle sınırlı olacağını ve şirketlerin faturalarını ödemek için kullanmasını engelleyeceğini söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

ApeCoin’den, Lansmana Yönelik 25 Milyon APE Hamlesi!

En Çok İşlem Ücreti Ödenen 10 DeFi Uygulaması