in ,

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Projesine Başlamak İçin Harekete Geçti

Dijital Euro

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro geliştirme planlarında tartışmadan araştırmaya geçeceğini söyledi. Çarşamba günü yapılan bir duyuruda, ECB’nin euro bölgesi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) soruşturma aşamasını başlatmaya karar verdiği belirtildi.

ECB, bu yılın başından bu yana 19 euro ülkesi için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel lansmanını tartışıyor. Başkan Christine Lagarde Mart ayında, birinin dört yıl içinde başlatılabileceğini söyledi.

Stablecoin, USDC

ECB’nin daha önce vurguladığı gibi, dijital euro, nakit yerine geçmenin değil, onu tamamlamanın bir yolu olacaktır. Geçen yıl merkez bankası tarafından yapılan araştırma, 2019’dan bu yana nakit kullanımında bir düşüşün altını çizdi ve COVID-19 pandemisi uzun vadeli düşüşün hızlanmasına bağlanabilir.

Tartışmadan dijital para hareketine geçiş, İngiltere ve Japonya merkez bankları da dahil olmak üzere çok sayıda diğer merkez bankasının geçen yıl yaptığı bir hareket. Büyük ekonomiler arasında Çin, CBDC planlarını geliştirmede başı çekiyor. Güney Kore ve İsveç son aylarda test aşamasına geçmiş görünüyor geçmiş görünüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

TCMB

TCMB Faiz Kararı Açıklandı

Fenerbahçe

Fenerbahçe Spor Kulübü’nden Kripto Varlık Projesi Açıklaması