in

Avrupa Birliği, Rusya’ya Karşı Kripto Yaptırımlarını Genişletiyor

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak getirilen yaptırımların kapsamını, üye ülkeler arasındaki son anlaşmayla özellikle kripto varlıklar konusunda genişletmeyi hedefliyor. AB’nin ana odağı; Rus oligarkları, senatörler ve Belarus bankalarını zayıflatmak.

Rusya hükümetinin ve oligarkların, Avrupa Birliği ve ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan kripto paraların sağladığı avantajlar ile etrafından dolanılmasını engellemek için AB, kripto tarafında uygulanan yaptırımları genişletmeyi hedefliyor. Bunun için AB, kripto varlıkları “menkul kıymet” olarak nitelendiriyor.

Geçtiğimiz çarşamba günü, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin 27 üyesi arasında, bloğun – Ukrayna’ya askeri saldırısı nedeniyle – Rusya’ya ve katılımı nedeniyle Belarus’a yaptırım uygulayan düzenlemelerini değiştirmeye yönelik yeni bir anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Değişiklikler, yaptırımların ve kısıtlamaların etrafından dolanılmamasını sağlamak için yapılıyor.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlardan bazıları, Ukrayna’nın egemenliğini tehdit eden eylemlere katılan 160 kişiyi daha kapsıyor. 160 kişilik grupta 14 oligark ve önde gelen iş insanlarının yanı sıra Moskova’nın ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerini tanıma kararını onaylayan Rusya parlamentosunun Federasyon Konseyi’nin 146 üyesi yer alıyor.

Avrupa’dan gelen yaptırımlar şu anda toplamda 862 Rus birey ve 53 kuruluşu içeriyor. Avrupa, Rusya hükümetinin ve elitlerinin kripto para birimini, batı yaptırımlarını atlatmak için kullanabileceğine dair endişeler arttıkça, kripto varlıkları da hedef aldı. Kripto paralar “devredilebilir menkul kıymetler” kategorisine alındı.

AB, kripto varlıklar da dahil olmak üzere kredilerin ve borç almanın herhangi bir yolla sağlanabileceğine dair ortak anlayışı doğruladı ve kripto varlıkları kısıtlamak yerine “devrilebilir menkul kıymetler” olarak netleştirdi.

Avrupa Birliği, aynı zamanda Rusya’nın Belarus üzerinden yaptırımlardan kaçınma seçeneklerini sınırlamak için de adımlar atıyor. Birkaç Belarus bankası (Belagroprombank, Bank Dabrabyt ve Belarus Cumhuriyeti Kalkınma Bankası ile bu bankaların yerel yan kuruluşları da dahil olmak üzere) küresel bankalar arası mesajlaşma sistemi SWIFT sisteminden çıkarıldı.

Avrupa Birliği’nin kripto pazarları için regülasyon önerisi MiCA, Avrupa Parlamentosu’na sunuldu. 14 Mart Pazartesi gününde oylamaya sunulacak.

Geçtiğimiz ay, Rusya Ukrayna’ya saldırdıktan sonra, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, AB yetkililerini Moskova’nın Avrupa yaptırımlarını aşmak için kripto para kullanma fırsatlarını engellemek için regülasyon paketini hızlıca onaylama çağırısında bulunmuştu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Softbank’ın İnternet Firması Z Holdings, 180 Ülkede NFT Alışveriş Merkezi Açmayı Planlıyor

Bitcoin ATM’leri Yasa Dışı İlan Edildikten Sonra Kapanmaya Zorlandı