in ,

Avrupa Birliği Kripto Piyasalardaki Riskler Konusunda Uyarıyor

Avrupa Birliği Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) kripto para piyasasındaki yüksek risklere dikkat çekerek uyarıda bulundu. ESMA yayınladığı “Trendler, Riskler ve Güvenlik Açıkları” başlıklı raporda, COVİD-19’un finansal piyasalar üzerindeki etkisini analiz etti. Yayınlanan raporda düzenlenmemiş kripto varlıklarına yapılan yatırımlar ile artan risk konusunda uyarıda bulundu.

2020’nin ikinci yarısında kripto varlık değerlerinde ve artan işlem hacimlerine dikkat çekilen raporda, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı ulaştığı bilgisi de yer aldı. Bu artan ilgiyi, Paypal’ın kripto alım satım seçeneğini kullanıma sunması, merkezi olmayan finansın popülerliği, Defi’ye artan ilgi ve kripto sektöründeki olumlu haber akışlarına bağladı. Aynı zamanda rapor, pandemi döneminde artan mali teşviklerin ve riskin yatırımcıların yeni getiri yolları aramasına sebep olduğunu yazdı.

Raporun devamında ise, artan hacim ve talebin göz önüne alınarak volatilitesi yüksek olan bu piyasanın yüksek riskler taşıdığından bahsedildi. Henüz düzenleme altına alınmamış kripto varlıkların tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasını bu riskin kaynağı olarak gösterdi. Avrupa Birliği Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) DeFi endüstrisi, aracılığın ortadan kalkması, 7/24 işlem yapılabilirlik ve sansüre direnci gibi faydalarını sıraladı. Ardından bu faydaların yanı sıra ölçeklenebilirlik ve yönetişim gibi risklere dikkat çekti. Raporda, düzenleme ve denetleme alanındaki zorlukları arttırma riskinden ötürü DeFi’deki gelişmelerin dikkatle izleneceğine de değinildi.

Öte yandan Fransa’daki en büyük mali düzenleyici olan Finans Piyasaları Otoritesi başkanı, ESMA’in AB’deki kripto denetim ve düzenlemeleri için baş otorite olmasını önerdi. Yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi:

“Bu gelişmeler henüz çok yeni olduğundan, bir sonraki aşama düşünüldüğünde ESMA’e işin başından itibaren yetkinlik sağlamak kolay olacaktır. Ayrıca, kripto dünyasında giriş maliyetleri oldukça yüksek olduğundan bu konuda tüm uzmanlı ESMA gibi bir otoritede toplamak en doğrusu olacaktır.”

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Sorare

Sorare Platformuna Dev Yatırım: Benchmark’dan 50 Milyon Dolarlık Yatırım

Ethereum

Lider Altcoin Ethereum Bitcoin’i Geçebilir