in ,

Avrupa Birliği (AB) Önümüzdeki Yıl Ödemeler İçin Dijital Cüzdan Çıkaracak

Avrupa Birliği (AB), AB içindeki herhangi bir ülkenin vatandaşlarının ödeme yapmasına ve her bir devlet tarafından sağlanan hizmetlere erişmesine ve ayrıca dijital kimlik bilgilerinin depolanmasına izin veren bir dijital cüzdan projesini yürürlüğe koyacak. Gelecek yıl piyasaya sürüleceği bildirilen dijital cüzdan, Avrupa Merkez Bankası’nın hala üzerinde çalıştığı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) önerisi olan dijital euro projesiyle bağlantılı olabilir.

Avrupa Birliği, vatandaşlarının tüm üye ülkelerde minimum sorun ile ödeme yapmasına izin verecek bir dijital cüzdan yayınlamayı planlıyor. Reuters’in haberine göre, cüzdan gelecek yıl piyasaya sürülecek ve özel-kamu hizmetlerini tek bir uygulama altında birleştirecek. Cüzdan, bir tür ödeme ve kimlik kasası işlevi görecek ve kullanıcıların pasaport veya ehliyet gibi fiziksel izinlerinin dijital eşdeğerlerini, kamuya bağlı diğer hizmetleri de entegre ederek saklamalarına izin verecek.

Dijital Euro

Karakteri nedeniyle cüzdanın kimliği, parmak izi doğrulaması ve retina taramaları gibi biyometrik veriler kullanılarak, hesaplama gücü ve mobil cihazların halihazırda sahip olduğu sensörler kullanılarak doğrulanacak. Avrupa Birliği’nin uygulamada kullanıcılarının gizliliğini düşündüğü söyleniyor: Değerli verilerin üçüncü şahıslar tarafından reklam için kullanılmamasını sağlamak üzere kullanıcılardan gelen veriler bölümlere ayrılacak şekilde tasarlanacak.

Dijital Euro İle Bağlantılı Olacak mı?

Avrupa Merkez Bankası dijital bir euro çıkarmaya karar vermemiş ve hala merkez bankası dijital para birimlerinin etkisini inceleme sürecinde olsa da, bu cüzdan böyle bir para birimini tanıtmak için faydalı olabilir. Uygulama ile birlikte dijital euro, Avrupa Birliği’ne diğer kontrolsüz dijital para birimlerinin yükselişini düzenlemesi için bir finansal güç sağlayabilir. Avrupa Merkez Bankası, dijital euro çıkarmanın temel hedeflerinden birinin şunları yapmak olacağını belirtti:

…finansal istikrarı ve parasal egemenliği zayıflatabilecek, euro bölgesi dışından çıkarılan ve kontrol edilen dijital ödeme araçlarına bağımlılıktan kaçınma.

Sistem gerçekten uygulanabilirse, etki alanı altındaki Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesini kapsayan, bugüne kadarki en büyük dijital Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olacaktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, Ethereum

3 Haziran 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Boğaları Düşüş Trendini Kırmaya Çalışıyor