in ,

AVAX, SOL ve NEAR Ağında Son Gelişmeler

Kripto piyasasında yaşanan hareketlilikler sonrasında bu yazımızda AVAX, SOL ve NEAR tarafında yaşanan son gelişmeleri ele alacağız.

AVAX

AVAX, ekosisteminin staking ile ilgili hayati istatistikleri açıklandı. Varlığın bir önceki haftanın değerleri ile karşılaştırıldığında %62’lik bir değer kazandığı gözlemlendi. AVAX’ın son birkaç aylık durumuna bakıldığında protokolüne yeni yatırımcılar kazandıramamış olduğu gözlemlendi.

AVAX ağı 23 Mart tarihinde 1 saatin üzerinde bir süre durdu. Bu durmanın sebebi ise geliştiriciler tarafından bir bug’dan kaynaklı olduğu öne sürülmüştü. 1 saatin ardından ise geliştiriciler, yatırımcılara bir çözüm sundu ve ağ yeniden başlatıldı.

AVAX, farklı uygulamalar için ayrı zincirler oluşturmasıyla da bilenen heterojen bir blok zincir ağıdır.
Bu olayların yaşanmasının ardından AVAX Ağı 27 Mart’ta Fuji test ağında Cortina yükseltmesini duyurdu. 30 Mart tarihinde ise ön sürüm kodu test ağında yayınlanarak yatırımcılara sunuldu.

Diğer bir yandan yapılan başka bir açıklamaya göre de AvalancheGo’nun son sürümü, borsaların blok zinciri desteklemesini kolaylaştıracak ve doğrulayıcıların AVAX ekosistemini desteklemesini kazançlı hale getirecek olan yeni özellikler sunacak.

Solana

Solana ağı, FTX krizi sonrası aldığı darbelerle oldukça güç kaybı yaşadı. Bununla birlikte birçok popüler NFT koleksiyonu Solana ağından Polygon’a geçiş gerçekleştirdi. Bu yaşananlar sonrası Solana bir darbe daha almış oldu. Tüm bu olumsuz gelişmeler yaşanırken yatırımcıların uzun süredir beklediği başka gelişmelerde yaşandı.

Akıllı sözleşme platformu olan Solana, geçtiğimiz aylarda yeni bir projesi olduğunu duyurmuştu. Proje, 13 Nisan tarihinde Saga adlı cep telefonunu piyasaya süreceğini duyurdu. Bu duyurunun ardından da ciddi fiyat artışlarının yaşandığına tanık olduk. Solana her ne kadar mart ayı başlarında 16 dolar seviyelerine kadar gerilese de mart ayı kapanışında da önemli artışlara imza atarak 22 dolar seviyelerine yükseldi ve şu anda ise 21 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Near Protocol

Near Protocol, geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimine daha fazla odaklanmak için Blockchain İşletim Sistemi’ni başlatacağını duyurdu. Near’ın kurucu ortağı Illia Polosukhin’e göre platformun kripto borsaları, NFT galerileri ve sosyal ağlar dahil olmak üzere Web3 ürünlerine göz atmak ve bunları keşfetmek için ortak bir katman görevi görmesi amaçlanıyor.

Blockchain İşletim Sistemi’ni duyuran Near Protocol’ün yerel kripto varlığı NEAR, bu gelişmenin ardından son 7 günde %25 artış yaşadı. Proje, son bir aya bakıldığında ise 1.68 dolar seviyesinden 2.36 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı.

Bu yaşanan gelişmelerin yanı sıra Binance.US 22 Mart tarihinde yaptığı açıklamada, düşük alım-satım hacimleri nedeniyle aralarında Near Protocol’ün de (NEAR) bulunduğu 16 BUSD paritesinin ticarete kapatılacağını da duyurdu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Öne Çıkan Fundrasing Etkinlikleri

Ethereum (ETH) 2.000 Doları Hedeflemeye Devam Ediyor