Avalanche Wallet’ta X-Chain ve C-Chain Arasında Çapraz Zincir Transferi Nasıl Yapılır?

Avalanche, özel blok zincir ağları ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturmak için bir platformdur. Avalanche Wallet, Avalanche blockchain’i üzerinde geliştirilmiş bir kripto para web cüzdanıdır.

Kullanıcıların Avalanche’ın merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) ekosistemine erişmesine imkan tanır. Bir Avalanche Wallet, X-Chain, C-Chain ve P-Chain olmak üzere üç türde adrese sahiptir. Kripto paraları, farklı amaçlara yönelik olarak bu üç zincirin herhangi birinde tutabilirsiniz.

Kısaca özetleyecek olursa X-Chain genellikle varlıkları saklamak için kullanılır, C-Chain akıllı sözleşmelerle etkileşim kurmanıza imkan tanır ve P-Chain de staking için kullanılır. Avalanche Wallet dahilinde tokenlerinizi üç zincir arasında taşımanız da mümkündür.

Varlıklarınızı Avalanche Cüzdanının dışına taşırken hedef cüzdanınızla uyumlu bir zincir kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin, MetaMask ve Binance cüzdanlarıyla yalnızca C-Chain cüzdanı uyumludur.  Avalanche tokenlerinizi C-Chain’e çapraz zincir özelliğini kullanarak taşıyabilirsiniz.

AVAX’ı X-Chain ve C-Chain Arasında Aktarma

AVAX tokenları, alınıp satılabilecekleri X-Chain’de, Birincil Ağı doğrularken hisse olarak sağlanabilecekleri P-Chain’de ve akıllı sözleşmelerde kullanılabilecekleri veya gaz için ödeme yapmak C-Chain’de bulunur. X-Chain ve C-Chain arasında token aktarma adımlarını size aktaracağız.

1. Avalanche Wallet’ı açın ve “Cüzdana Erişim”i seçin.​

2. Özel anahtarı, bir anımsatıcı anahtar ifadesini,anahtar deposu dosyasını veya Ledger Nano S’yi kullanarak cüzdanda oturum açın. Ledger aracılığıyla C-Chain transferleri henüz desteklenmemektedir.

3. Başarıyla oturum açtıktan sonra “Cross Chain”i seçin.​

4. Aktarım için “”Kaynak Zinciri”” ve “”Hedef Zinciri””ni seçin ve ardından aktarılacak tutarı aşağıya girin.

5. İşlemi onaylayın ve ardından “Aktar”a tıklayın.​

6. Tamamlandığında, işlemin başarılı olduğunu onaylayan bir bildirim gönderilir. Zincirler arası transfer iki adımlı bir süreçtir: ilk olarak X-Chain’den fonları ihraç etmek için bir işlem ve bunları C-Chain’e aktarmak için bir başka işlem. Cüzdan her ikisini de yapacak ve bunu yaparken ilerlemesini gösterecektir.

AVAX’ı X-Chain’e geri döndürmek için aktarımı ters yönde yapmanız gerekir. Kaynak ve Hedef zincirini Kaynak ve Hedef açılır menüsünden seçerek değiştirmeniz yeterlidir. İşlemin geri kalanı aynıdır: tutarı girin, onaylayın ve havale edin.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Celestia (TIA) Nasıl Yatırılır ve Çekilir?

Boğa Piyasasında Hangi Coinler Yükseliş Gösterebilir?