içinde

Avalanche Subnet’ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avalanche, subnet’ler (alt ağlar) ile ana zincirini tıkayacak trafiği uzaklaştırmaya çözüm üreten bir yaklaşım üretmeye çalışıyor.

Network’ler alana giren milyonlarca yeni kullanıcıyı eşleştirmeye çalıştığından, scaling (ölçeklendirme) Web3’teki en dikkat çekici tartışmalardan biri haline geldi. Ethereum’un gas fee’leri ve Solana’nın kesintileri gibi faktörler, DeFi’nin geleceği açısından scaling çözümlerinin ne kadar önemli hale geldiğini bir kez daha vurgulamakta.

Avalanche Blockchain Refresher

Avalanche Network, her biri kendi işlevine sahip üç blockchain’den oluşur. Buna göre; 

Avalanche Platform

  • C-Chain, DeFi ve NFT’ler dahil olmak üzere ağda çoğu eylemin gerçekleştiği yerdir. C-Chain, Avalanche tarafından desteklenen Ethereum Virtual Machine’in bir örneğidir.
  • X-Chain, dijital varlıkların oluşturulması ve değiş tokuş edilmesi (para gönderme, takas etme ve alma) için merkeziyetsiz bir platform olarak hareket eder. X-Chain’de işlem gören varlıklardan biri AVAX’tır. Avalanche üzerinde bir blockchain’de işlem yaptığınızda, AVAX cinsinden bir ücret ödersiniz. 
  • P-Chain, kullanıcıların validator olarak $AVAX stake etmesine ve ayrıca subnet’lerin (alt ağ) oluşturulmasına imkân sağlar. P-Chain, Avalanche üzerindeki metadata blockchain’idir ve validator’Leri koordine eder. Bununla birlikte aktif alt ağları takip eder ve yeni alt ağların oluşturulmasını sağlar. P-Chain, Snowman konsensüs protokolünü uygular.

Yukardaki blockchain’lerin tümü Primary Network tarafından doğrulanır ve güvence altına alınır. Pirmary Network özel bir subnet’tir ve tüm custom subnet üyeleri aynı zamanda en az 2.000 AVAX stake ederek Primary Network’ün üyesi olmalıdır.

Subnet’leri Anlamak

Sharding’den ilham alan subnet’ler, Avalanche için tercih edilen scaling çözümüdür. Subnet’ler veya subnetwork’ler, projelerin L1 veya L2 blok zincirlerini oluşturmak için $AVAX stake etmesine müsaade eder. Bu blok zincirler daha sonra bir fikir birliğine varmak için birlikte çalışan dinamik bir doğrulayıcı grubu tarafından güvence altına alınır. Her blok zinciri, tam olarak bir alt ağ tarafından doğrulanır. Bir alt ağ, birçok blok zincirini doğrulayabilir. Bir node birçok subnet’in üyesi olabilir.

Avalanche Foundation mart ayında subnet’lerin geliştirilmesine yardımcı olmak için 290 Milyon ABD dolarlık (4 milyon ABD doları değerinde AVAX) teşvik programı duyurdu. Multiverse Programı, alt ağlarını büyütmeyi ve kullanım durumlarını genişletmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde DeFi, oyunlar, NFT’ler ve hatta kurumsal blok zincirlerin tümü, ana ağlarını tıkamadan Avalanche üzerinde çalışabilir.

Harmony Network’teki popüler bir P2E oyunu olan Defi Kingdoms, Multiverse Progamı’ndan ilk yararlanan olmuştu. En son projeleri Crystalvale, DFK Chain subnet’inde bulunuyor. 

Sadece işlemler sorunsuz olmakla kalmadı, aynı zamanda ücretler de ihmal edilebilir düzeyde oldu.

Gelecek Subnet’lerde mi?

Birçok blokzinciri scaling konusunu kendi yöntemleriyle elde etmeye çalışsa da henüz net bir kazanan yok. Arbitrum çökme yaşadı, Polkadot Parachains’in sınırlı slot’u var ve Polygon bir P2E oyunu nedeniyle tıkanıklık yaşadı.Aslında, birçok scaling çözümü, daha iyi verim elde etmek için blockchain üçlemesinin bir yönünü (ölçekelenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik) göz ardı eder.

Subnet’ler ise mevcut Avalanche Network’ün üzerine basitçe inşa edilir. Trafiği optimize etmek, gaz ücreti için native token kullanma ve özel ağların birçok kullanım durumu gibi imkan sağlar. Diğer taraftan kendi subnet’lerini başlatan gelecekteki projeler arasında Crabada (P2E oyunu) ve Camelot (arbitraj protokolü) bulunmaktadır.

Sonuç Olarak

Bir önceki teşvik turu olan Avalanche Rush, milyarlarca dolar çekmeyi başarmıştı. Bu teşvik turunda (Multiverse) yalnızca daha fazla sermaye çekmekle kalmatyacak, aynı zamanda Jump Crypto ve Aave gibi ortakların uzmanlığından da yararlanma imkânı da sağlayabilir. 

Bu network gelişmeleri, daha fazla sermayenin bu tarafa yönlenmesi anlamına gelebilir. Blockchain başına belirli sayıda token stake edilmesi gereksinimi, ayrıca $AVAX için değer tahakkuku anlamına gelebilir.

Subnet’lerin başarılı olması durumunda Avalanche, Web3’te yenilik ve organik büyüme için fiili platform haline gelebilir.

Kaynak: Chaindebrief

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 11 Mayıs 2022

Gensler: Kripto Borsaları, Yatırımcılara Zarar Veriyor!