içinde

Avalanche Kurucusu Nomad Köprüsünün Hack’lenmesi Hakkında Ne Düşünüyor?

Nomad köprüsü, hack kurbanı olan son kripto para projelerinden biri oldu. Hacker’lar, cüzdandaki fonların neredeyse tamamını ele geçirdi. Verilere göre ele geçirilen toplam miktar 190,7 milyon dolar.  Nomad ise Avalanche (AVAX), Ethereum (ETH), Evmos (EVMOS), Milkomeda C1 ve Moonbeam (GLMR) arasında transfer sağlayan bir köprüdür. Peki, bu olay hakkında Avalanche Kurucusu Emin Gün Sirer ne düşünüyor?

Nomad köprüsünün başarısızlığı, köprülerin neden karmaşık akıllı sözleşmelere ve deneysel teknolojiye güvenmemesi gerektiğinin bir örneğidir. Nomad, optimistic rollup’lara benzer bir tasarım ilkesi kullanmaktadır. Bu hack, optimistic rollup’ların doğası gereği daha güvenli olduğu iddiasının yanlış olduğunu kanıtlamaktadır.

Her projenin zafiyeti olabilir ancak zincir üzerindeki ayak izi büyük ve karmaşık olduğunda bir zafiyete sahip olma olasılığı katlanarak artar. Rollup’lar ise büyük ve karmaşıktır. İdeal köprü tasarımı, kurucuların maksimum güvenlik için optimizasyon yapmasını gerektirir. “Paylaşılan güvenlik” gibi kulağa hoş gelen ifadelere dikkat edin. Bunlar bulmacanın yalnızca küçük bir parçasına işaret eder. Bir sistem ancak en zayıf halkası kadar güvenli olabilir.

Teknik açıdan yetkin olan ancak uzmanı olmayan kişiler genellikle kulağa hoş gelen bu terimlerin cazibesine kapılır ve büyük resmi gözden kaçırırlar. Bir de bakmışsınız ki bütün bir topluluk saldırıyı taklit ediyor ve son kuruşuna kadar yağmalıyor.

Zincir üzerinde küçük bir ayak izine sahip olan ve zincir üzerindeki işlemleri okumak ve raporlamak için zincir oracle’ları olarak hareket eden köprü node’ları arasında güvenli bir şekilde koordinasyon sağlamak için Intel SGX teknolojisini kullanan Avalanche Bridge’in, temel tasarım ilkesinin maksimum güvenliğe sahip olması şaşırtıcı olmamalıdır. Umarım topluluk olarak Nomad olayından doğru dersleri çıkarırız.

Burada teknoloji meraklıları için açık olması gereken oldukça bariz bir çıkarım var: temiz, anlaşılır tasarımlar karmaşık çözümlerden daha üstündür ve çalışan teknoloji, süslü sözcükler kullanılan teknolojiden her şekilde daha iyidir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Uniswap (UNI) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 3 Ağustos 2022