içinde ,

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Önemini Kaybediyor mu?

Kripto piyasasında yaşanan uzun süreli durgunluk tüm varlıkları etkiledi. Bu piyasa koşullarına eklenen dış etmenlerde çoğu varlığın fiyatında keskin düşüşler yaşamasına neden oldu. Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) son dönemlerde etkilenen varlıklar arasında yer alıyor. 

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) küresel ekonomik durgunluktan etkilendiği kadar diğer etmenlerden de oldukça etkileniyor. Hatırlanacağı üzere, kripto para borsası Binance’in Kurucusu ve CEO’su CZ, 28 Ağustos’ta Crypto Leaks’in Avalanche (AVAX) ve CEO’su Emin Gün Sirer ile ilgili iddiasını sosyal medya üzerinden paylaştı. İddiaya göre şirket kendisine rakip gördüğü şirketler için hukuk firması aracılığıyla toplu davalar açarak SEC’in AVAX üzerinden uzaklaşmasını sağlıyor.

CZ, AVAX, Emin Gün Sirer

İki taraf da kendi cephesinden açıklamalar yaparak takipçilerini bilgilendirdi. Ancak belirttiğimiz üzere dijital varlıklar piyasa koşullarından çok diğer koşullardan da etkileniyor. Avalanche projesinin token’ı olan AVAX, CZ bu tweet’i atmadan önce 20 dolar civarından fiyatlanıyordu. CZ, tweet’i attıktan sonra ise AVAX token’ı düşmeye başladı.

Avalanche (AVAX) cephesinde yaşanan gelişmeleri bu şekilde aktarırken Solana cephesindeki gelişmeleri de değerlendirmemiz gerekir. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay Solana ağına yapılan siber saldırı sonucu yaklaşık 5.000 cüzdan etkilenmişti. Aktarılan bilgilere göre saldırı, birden fazla Solana cüzdanının özel anahtarlarının ele geçirilmesiyle gerçekleşti. Solana’nın fiyatı da bu saldırı haberinden oldukça etkilendi. Haziran ayının ikinci haftasından itibaren başlattığı yükseliş trendini devam ettireceği düşünülen Solana (SOL), yaşadığı siber saldırı sonrası beklenmedik bir düşüş yaşadı.

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) cephesinde yaşanan gelişmeleri kısaca ele aldıktan sonra bu iki varlığın kripto piyasasındaki etkisi ne durumda ve önemini kaybediyor mu geniş çapta değerlendirmek gerekiyor.

Bilindiği üzere Solana (SOL), 2021’in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. Ancak 2022 yılına kötü bir başlangıç yaparak bu yılın en yüksek noktası olan 259.96 dolar seviyesinden düşüş yaşadı. Solana blok zinciri, siber saldırı gibi güvenlik koşullarının yanı sıra ağ kesintileri gibi teknik aksaklıklar ile baş etmek zorunda kaldı. Ağ kesintilerine meyilli olan Solana blok zinciri Mart ve Nisan 2022 boyunca yedi tanesi “büyük” olarak belirlenen dokuz kesinti yaşadı. Solana ağ tıkanıklığı nedeniyle TVL ile ciddi kayıplar yaşadı.

Diğer yandan Ethereum Merge’ün gerçekleşmesi hem Solana (SOL) hem de Avalanche (AVAX) için olumsuz koşulları beraberinde getiriyor. Ethereum’u bir proof-of-work konsensüs mekanizmasından bir proof-of-stake mekanizmasına (Solana gibi) dönüştürecek olan Ethereum Merge, işlem ücretlerini düşürürken Ethereum’un hızını ve ölçeklenebilirliğini büyük ölçüde artıracağı öngörülüyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi Solana’nın birçok avantajını kaybedebileceği anlamına geliyor. Merge sonrası beklenen düşük işlem ücreti Ethereum’a olan talebi arttırabilir.

Sektörde Solana’ya rakip ve ondan daha hızlı olduğunu iddia eden projeler yer almaya başladı. Önceden Etherem işlem ücretlerinin yüksek olması Layer-1 projelerinin çoğalmasına neden olmuştu. Aynı zamanda Ethereum Merge’ün Layer-2 projelerine faydalı olacağı Layer-1 sektörünü ise kötü etkileyebileceği tartışılıyor. Anlaşılacağı üzere Merge tehdidinin yanı sıra Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) ile rekabet eden başka Layer-1 protokolleri de bulunuyor. Yeni çıkan blok zincirlerinden Aptos blok zinciri buna örnek verilebilir. NEAR, ROSE, AZERO, GLMR, ASTAR gibi ağlar önem kazanabilirken DOT ve ADA gibi ekosistemler önem kaybedebilir.

Solana (SOL) bu yazının kaleme alındığı saatlerde 32,84 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik işlem hacmi ise 835.251.973 dolar. Dolaşımda 350 milyon SOL coin arzı bulunuyor. Avalanche (AVAX) fiyatı ise son 24 saatte %12,6 oranında artış göstererek 20,35 dolardan işlem görüyor. Toplamda 409 milyon coin arzı bulunan AVAX’ın dolaşımdaki coin arzı 290 milyondur.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Meta, Kendisini NFT Alanında Geliştiriyor

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Zor Dayanıyor, On-chain Verilerine Dikkat!