in ,

Avalanche (AVAX): RWA Altyapısı Olarak Alternatif Ağlar

Avax üzerinde yer alan bir alt ağ, kendine özgü kuralları ve token ekonomisi olan bağımsız bir ağı ifade eder.

Bu ağlar, bir veya daha fazla blok zincirinin durumu hakkında fikir birliğine varmak için iş birliği yapan Avalanche doğrulayıcılarının bir alt kümesinden oluşur.

Yakın zamanda Avalanche Evergreen ve Avalanche Vista adında iki farklı girişim başlatan proje, bu süreçte kripto varlıklarının potansiyel yasal uyumluluğuna hazırlanmak için proaktif adımlar attı. Bunun yanı sıra, gerçek dünya varlıklarının (RWA) sorunsuz bir şekilde token’laştırılabilmesini kolaylaştırmak için gerekli altyapıyı oluşturmak adına çalışmalar yürüttüler.

Alt Ağlar Altyapısı

Avalanche üzerinde yer alan alt ağlar, kendi kuralları ve token ekonomisi olan bağımsız ağlardır. Avalanche birincil ağları, bir alt ağ üzerinde çalışan üç ana blok zincirinden oluşan bir gruptur:

 • Sözleşme Zinciri (C-Chain)
 • Platform Zinciri (P-Chain)
 • Borsa Zinciri (X-Chain)

Alt ağlar, trafiği birincil ağ üzerinden yönlendirir ve Layer-2 çözümlerinin sağlayamayacağı özelleştirilebilir seçenekler sunar. Avalanche, alt ağlar ile çok sayıda güvenli, ölçeklenebilir ve merkeziyetsiz blok zincirini destekleyebilir.

Zincir Dışı Varlık Tokenizasyonu

Kripto para piyasasında Gerçek Dünya Varlıkları (RWA) olarak da bilinen Zincir Dışı Varlık Tokenizasyonu, temel bir varlığın mülkiyetini veya haklarını temsil eden dijital token’lar oluşturmak için blok zinciri ve akıllı sözleşmelerin kullanılmasını ifade eder. Bu token’lar blok zinciri üzerinde oluşturulabilir, alınıp satılabilir ve yönetilebilir. Ancak, zincir dışı tokenizasyon çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorlukları şöyle sıralayabiliriz:

 • Düzenleyici Uyumluluk
 • Likidite Endişeleri
 • Güvenlik
 • Birlikte Çalışabilirlik
 • Pazarın Benimsenmesi
 • Teknoloji Altyapısı

İşte bu noktada AVAX altyapısı devreye giriyor ve yukarıdaki zorluklara çözümler sunuyor.

RWA Altyapısının Temeli

Avalanche’ın sağlam alt ağ altyapısı, tokenizasyonun gerçek vizyonunu mümkün kılar. Projenin yakın zamanda başlattığı Evergreen ve Vista girişimleri de tam olarak bu vizyonu desteklemek için başlatıldı. Ayrıca Avalanche, kurumların kendi ürünlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için yerleşik özelliklerle birlikte gelen Evergreen Subnets’i piyasaya sürdü. Evergreen Subnets’in sunduğu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Sorunsuz EVM Uyumluluğu
 • Blockchain Düzeyinde İzin Verme (KYC vb.)
 • Özelleştirilmiş gas token’ı.

Avalanche Vakfı, Avalanche Vista adlı program aracılığıyla Avalanche blok zincirindeki tokenize varlıklara 50 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bu sayede hisse senetleri, krediler, mülk ve blok zinciri tabanlı varlıklar gibi çeşitli varlık kategorilerini keşfedecekler. Bu program, Avalanche üzerinde tokenizasyonun avantajlarını ve potansiyelini göstermeyi amaçlıyor.

Bir Sonraki Aşama

Yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmeler, zincir dışı varlıklardan yararlanmak için blok zinciri teknolojisinden faydalanmaya yönelik sayısız olasılıktan yalnızca birkaçını ele almaktadır.

Avalanche alt ağları ve girişimi, geleneksel finans sektörünün kripto para birimleri alanına ve ilgili düzenlemelere dahil edilmesini de içeren, önümüzdeki önemli dönüşümler için şimdiden iyi konumlandırılmış ve hazır durumda bulunmaktadır.

Zincir dışı varlıkların token’laştırılması, kripto para piyasasını benzeri görülmemiş seviyelere çıkarma potansiyeline sahip önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir. Bununla birlikte, ilerleme devam eden bir yolculuktur ve yol göstermeye cesaret edenler için ufukta her zaman yeni gelişmeler olacaktır.

Kaynak: https://twitter.com/eli5_defi/status/1714555517862064536

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Fonlama Oranlarının Ticaret Üzerindeki Etkilerini Anlamak

CertiK Audit Nedir ve Neden Önemlidir?