in ,

Avalanche (AVAX) Nedir?

2020 yılında Ava Labs CEO’su Emin Gün Sirer tarafından hayata geçirilen Avalanche, özel blok zincirlerin ve merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’ler) oluşturulmasını kolaylaştıran Ethereum’un rakibidir. Yerel AVAX tokeni, platformun işlem ücretlerini ödemek ve Avalanche’ın fikir birliği sürecinde stake yapmak için kullanılan hesap birimidir.

Avalanche, özel blok zincir ağları ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturmak için bir platformdur. Ava Labs tarafından oluşturulan Avalanche platformu, Ethereum’u blok zinciri ekosisteminin en yaygın kullanılan akıllı sözleşme platformu olarak yerinden etmek isteyen birçok projeden biridir.

Avalanche, saniyede 4.500 işlem (TPS) gibi yüksek bir işlem hacmi ile Ethereum’dan daha fazla ölçeklenebilirlik elde ettiğini iddia ediyor. Avalanche’ın 720 milyon limitli arza sahip yerli AVAX tokeni, sadece Avalanche konsensüs mekanizmasının bir parçası olarak değil, aynı zamanda ağ işlem ücretlerini ödemek için de kullanılıyor. Avalanche, kendi merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemini geliştirerek Ethereum ile rekabet ediyor ve bZx, SushiSwap, Reef, Securitize ve TrueUSD dahil olmak üzere çeşitli Ethereum tabanlı DeFi projeleri platformuyla entegre oldu.

Avalanche Mimarisi

Avalanche mimarisinin özü, Birincil Ağ adı verilen bir alt ağdır. Bir alt ağ, bir dizi blok zincirinin durumu üzerinde fikir birliğine varmak için koordine olan bir grup işlem doğrulayıcı düğümdür. Birincil Ağ, üç yerleşik blok zincirini korur: Exchange Zinciri (X-Chain), Platform Zinciri (P-Chain) ve Kontrat Zinciri (C-Chain).

AVAX

  • X-Chain, AVAX dahil olmak üzere kripto varlıkları oluşturmak ve ticareti yapmak için oluşturulan bir platformdur.
  • P-Chain, işlem doğrulayıcıları koordine eder, aktif alt ağları izler ve özel blok zincirler dahil olmak üzere yeni alt ağların ve özel blok zincirlerin oluşturulmasını sağlar.
  • C-Chain, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını kolaylaştırır.

Avalanche ekosistemindeki her blok zinciri, tek bir alt ağ tarafından doğrulanır. Ancak tek bir alt ağ, birden fazla blok zincirini doğrulayabilir. Benzer şekilde, bir doğrulayıcı düğüm birçok alt ağın üyesi olabilir. Avalanche blok zincirlerinin önemli bir yönü, düzenleyici amaçlar için doğrulayıcıların belirli gereksinimleri karşılamasını istemek gibi belirli özellikleri koruyan alt ağlar tasarlama yeteneğidir. Avalanche ağ altyapısı, Avalanche blok zincirindeki diğer varlıklarla ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir modüler blok zincirlerini etkinleştirmek için inşa edilmiştir. Avalanche, Ethereum ve daha geniş blok zinciri ekosistemi ile olabildiğince bağlantı kurmaya çalışmaktadır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Emin Gün Sirer

Avalanche (AVAX) CEO’su Emin Gün Sirer Kimdir?

Bitcoin

Bitcoin ve Latin Amerika Arasındaki İlişki Üzerine