in ,

Avalanche (AVAX) Hakkında Her Şey

AVAX, merkeziyetsiz finansal varlıklar ve finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları arasındaki hizmetleri güvenli, hızlı ve ölçeklenebilen bir yapı haline getirmek için tasarlanan bir blok zincir ağıdır. 

Avalanche blok zincirinin yerel kripto varlığının sembolü ise AVAX’tır. 2020’nin Eylül ayında piyasaya sürülen AVAX, Emin Gün Sirer öncülüğünde Ava Labs tarafından geliştirilmiştir. 

AVAX’ın saniyede 4.500 işlem (TPS) gibi yüksek bir işlem hızına ve Ethereum’dan daha fazla ölçeklenebilirliğe sahip olduğu iddia ediliyor.

AVAX Nasıl Çalışır ?

Avax projesi üç farklı zincirden oluşmaktadır. Bu zincirleri: 

  • Ana zincir X-Chain (Değişim Zinciri),
  • P-Chain (Platform Zinciri) ve
  • C-Chain (Kontrat Zinciri) olarak sıralayabiliriz. 

Temelde bu 3 farklı zincir yapısına sahip olan varlık aynı zamanda 1 adet özelleşmiş ölçeklenme çözümünü de sisteminde barındırıyor.

kripto blockchain

Avax ağı, diğer zincirlerin aksine birçok blok zincir üzerinde ilerleyebilir. Bu ağda, tüm unsurlar bir alt ağ olarak tasarlanmıştır. Böylelikle ihtiyaç duyulan çözümlerin alt ağlarda  geliştirilebilmesi mümkün kılınmıştır. 

Açık kaynaklı olan bu proje herkesin platform kodunu görüntüleyebilmesine de olanak tanır. 

AVAX‘ın konsensüs yapısı ise 4 aşamadan oluşuyor. Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche. Kararlar ortak bir fikirde birleşene kadar aşamalar halinde ilerlenerek alınıyor. Bu yapının AVAX’ı saldıralara karşı %51 oranında koruduğu da ekipler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. 

AVAX Kullanıcılarına Ne Vadediyor?

AVAX ağı, geleneksel finanstan farklı olarak hızlı ve madencilik gerekliliği olmayan bir yapıyı, Bitcoin gibi dirençli ve Proof of Work konsensüs algoritmalarının yetersiz kaldığı yüksek ölçeklenebilirlik özellikleriyle sağlamayı temel amaç edindi.

AVAX İstatistikleri

Maksimum arzı 720 milyon olan AVAX’ın dolaşımdaki arzı ise 326 milyon 125 bin 620’dir. 

AVAX’ın bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat 146,22 dolarken, gördüğü en düşük fiyat ise 2,78 dolardır. 

AVAX Nasıl Alınır? 

AVAX; Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex, Gemini, Bybit, OKX gibi birçok popüler kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenmektedir. AVAX almak isteyen yatırımcılar bu platformlar üzerinden kolaylıkla AVAX alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

blockchain

Blockchain Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Durum

Floki Inu Fiyatında Son Durum