Avalanche (AVAX) CEO’su Emin Gün Sirer Kimdir?

Emin Gün Sirer

Ava Labs’ın CEO’su Emin Gün Sirer, son zamanlarda en çok konuşulan isimlerden birisi oldu. Avalanche‘ın kriptopara sektöründeki etkileşimi günden güne artmaya başladı. Peki bu projenin CEO’su Emin Gün Sirer kimdir?

Kriptopara birimi AVAX‘ı oluşturan bir proje olan Ava Labs‘ın ve Avalanche Consensus’u kullanan bir bilgi işlem platformunun kurucusudur. Emin Gün Sirer, 1971 yılında doğmuş Türk asıllı ABD vatandaşıdır. Türk-Amerikan bilgisayar bilimcisi olarak bilinmektedir. Eşler arası sistemler, işletim sistemlerine ve bilgisayar ağlarına yaptığı katkılarla ünlenen bir profesör olmuştur. Sirer, en çok işletim sistemlerine, dağıtılmış sistemlere ve temel kriptopara birimi araştırmalarına yaptığı katkılarla tanınmıştır.

Emin Gün Sirer

Uzak programların anlamsal özelliklerini doğrulamak ve bunlar hakkında akıl yürütmek için yeni teknikler geliştirdiği Nexus OS çalışmasının liderliğini üstlenmiştir. Bitcoin’i ölçekleme çözümü olan Bitcoin-NG ve bir güvenlik çözümü olan Bitcoin Covenants’ı geliştirmiştir. Ayrıca, unutulmuş “Layer 0” ağ katmanını çözmeye odaklanan bir şirket olan bloXroute’un kurucu ortağıdır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

22 Ağustos 2021 Tarihli Bitcoin ve Ethereum Fiyat Analizi

Bitcoin

Bitcoin ve Latin Amerika Arasındaki İlişki Üzerine