in , , , , ,

Automata Network (ATA) Nedir?

Automata Network, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için yazılımda gizlilik ürünleri sunan Web3 tabanlı bir blok zinciri projesidir.

Proje ekibi daha önce Ziliqa, LongHash ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde çalışmış araştırmacılardan oluşur. 2019’da kurulan Automata Network; Binance Labs, Divergence Labs, KR1, GBV Capital ve daha birçok yatırımcı tarafından desteklenmektedir.

Automata, Medium üzerinden haftalık olarak geliştirmelerini duyurur. Güncelde temel olarak üstünde çalıştıkları gizlilik tool’ları ise şunlardır:

  • 1RPC
  • 2FA Guru
  • NFTFair
  • AnyDAO
  • XATA

Genel Bakış

Blok zinciri teknolojisinin varsayılan şeffaflığı göz önüne alındığında kullanıcılar, servetlerinin büyük bir kısmını güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için kullanmaktadırlar.

Geliştirici ve kullanıcıların deneyimlerini bu alanda iyileştirmek, Automata tasarımının önemli bir parçasıdır. Bu yüzden Automata, ara katman yazılımı yaklaşımını benimser. Projenin sunduğu ara katman yazılım çözümlerinden bazıları, zincir dışı gizlilik yönetimini amaçlayan Conveyor ve Witness’tır.

Özetle, Automata Network’ün amacı; maksimal çıkarılabilir değeri (MEV) en aza indirgemek, adil NFT launch’ları sunmak, sınırsız bir güvenlik hizmeti sağlamak ve social engineering saldırılarını önlemektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Ethereum vs Juno Karşılaştırması

Atlas Navi (NAVI) Nedir? Nasıl Alınır?