içinde ,

Asya Bitcoin Fiyatını Batıya Göre Daha Fazla Etkiliyor

Bitcoin ETF’leri için SEC onayı ve kriptoparaların türev araçlarının tanıtılması gibi olaylar doğrultusunda kriptopara piyasalarının Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen haberlerle yönlendiğini düşünmek normaldir. Ancak son araştırmalar Asya kıtasının Batı dünyasına göre Bitcoin ve kriptopara piyasalarının baskın gücü olduğunu gösteriyor.

SEC başkanı Jay Clayton 2018 yılında kriptoparaların menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin yorumlarının bir kısmı şöyledir:

Biz bunu uzun süredir yapıyoruz ve kurallara uyarak dünyanın kıskandığı 19 trilyon dolarlık bir menkul kıymetler piyasası kurduk.

Batı dünyasının ana piyasalarda baskın olduğu doğru olsa da bu Bitcoin ve kriptopara piyasası için geçerli değildir.

Kriptopara araştırma şirketi olan Mosaic’e göre, Asya’daki gelişmeler Batı’ya göre piyasada çok daha büyük etkiye sahiptir.

Araştırma şirketi, Asya’da kriptoparalarla ilgili 11 büyük haber gelişmesi olduğunu söylüyor. Bu haberler piyasayı ortalama %18.61 etkiledi.

Bu haberlerin en önemlilerinden biri, bu yılın başında CoinMarketCap’ın Güney Kore borsalarının verilerini geçici olarak kaldırmasıydı. Mosaic’e göre yalnızca bu haberle piyasada %57’den daha büyük bir çöküş yaşandı.

Asya Mining ve Borsalara Hükmediyor

Asya mining ve kriptopara borsalarında Batı dünyasına göre daha etkin konumda. Çin’in baskısına rağmen Singapur, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler de borsa platformları için çok önemli noktalardır.

Bunun önemini işlem hacminin yanı sıra dil bileşeni ile de görüyoruz. Asya borsaları yerel dillerde hizmet veriyor. Bu sayede yerel halk da kriptopara ticareti ile yakınlaşıyor.

Bitcoin

Daha ucuz elektrik sayesinde (özellikle Çin) Asya kıtası mining konusunda da Batı dünyasına göre 1 adım önde.

Hong-Kong tabanlı BitMex platformu CEO’su Arthur Hayes kripto ticaretinin Asya’da  daha gelişmiş olduğunu şu sözlerle açıklar:

Asya kriptopara dünyasına hakim çünkü onlar dijital varlık ticaretine alışıklar. Güney Kore oyunlarla alakalı dijital varlıkları yaklaşık 20 yıldır alıp satıyor. Bir dijital para birimine geçildiğine onlar bunu kültürel olarak anlar ve hızlıca uyum sağlar.

Araştırmacılar Asya’nın kriptopara sektöründe önemli rol oynaması sebebiyle, yatırımcılara kripto fiyatlarını neyin yönlendirdiğini anlamak için doğuya bakmalarını öneriyor.

Kaynak: bitcoinist

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin, Ethereum

Bitcoin Piyasa Değeri Geriliyor: Ethereum Piyasa Değeri Bitcoin’in Yarısına Ulaştı

TVL (Total Value Locked) Nedir Ve DeFi Projelerinde TVL Neden Önemlidir?