in , ,

Astar (ASTR) Nasıl Stake Edilir?

Astar (ASTR), projesinde dApp staking ile stake gerçekleştirilebiliyor. dApp staking ile akıllı sözleşmeler yaparak ASTR token’ı kazanıyorsunuz.

Bu yazıda hem dApp staking’i hem de bir borsa üzerinden nasıl ASTR token’ını stake edebileceğinizi aktaracağız.

dApp staking nedir?

Bunu doğrulayıcılar üzerinde staking ile karşılaştırabiliriz. Ancak kullanıcılar doğrulayıcılara stake yapmak yerine projede Astar/Shiden token’larını aday göstermeyi seçebilirler. Bu kullanıcılar aynı zamanda aday olarak da bilinir. Her blokta, blok ödüllerinizin yarısı dApp staking’e gider. Bu ödül ayrıca operatörler (geliştiriciler) ve aday gösterenler arasında 50/50 oranına bölünmüştür.

Toplam blok ödüllerinin %25’i, dApp geliştiricilerinin Astar ekosisteminde oluşturmaları için büyük bir teşviktir. Ethereum gibi diğer blok zincirlerinde, dApp geliştiricilerinin biraz para kazanmak için hibe programları, token verilmesi, fon toplama vb. Astar ekosisteminde, dApp’iniz aday gösterildiği sürece, bir miktar temel gelir elde edeceksiniz.

Astar (ASTR)

dApp’inizin popülaritesi arttıkça topluluğun daha fazla üyesi sizi aday gösterecek ve bu, blok ödülünün daha büyük bir yüzdesini alacağınız anlamına geliyor.

%25’lik ödül oldukça önemlidir ve doğrulayıcılara stake yapmaya veya diğer DeFi platformlarında ödünç vermeye bir alternatif olarak hizmet edebilir.

Astar Staking Nasıl Kullanılır?

Yalnızca stake etmeyi etkinleştirdiğinizde stake yapabilirsiniz!

Lütfen aşağıdaki parametreleri göz önünde bulundurun:

 • Kullanıcılar için stake miktarı 50 SDN veya 500 ASTR’dir.
 • Ödüllerinizi almak için talepte bulunmanız gerekir, haftada bir stake ödüllerinizi talep etmenizi öneririz.
 • Shiden’de yaklaşık 5 gün, Astar’da 10 gün civarında bir bağlanma süresi vardır.
 • Lütfen bunun 12’lerin mükemmel bir blok üretimine dayandığını unutmayın. Herhangi bir gecikme durumunda bağlanma süreniz biraz daha uzayabilir.

1.Adım

Portala gidin: https://portal.astar.network/ ve cüzdanınızı Astar Network’e bağlayın. Henüz bir cüzdanınız bulunmuyor ise MetaMask cüzdanı kurulumu yazımıza göz atabilirsiniz.

Ardından, ‘dApp Staking’e tıklayın.

Bunu gerçekleştirmeden önce doğru ağa bağlı olduğunuzdan emin olun.

 • Shibuya Network: Testnet
 • Shiden Network: Kusama’daki ana ağ
 • Astar Network: Polkadot için ana ağ

Stake

Stake yapmak istediğiniz projeyi arayın. Proje hakkında daha fazla bilgi görmek için isme tıklayabilirsiniz. DefilLama veya DappRadar’ı kontrol edin.

Stake tutarınızı eklemek için favori projenizin kutusundaki ‘Stake’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

dApp Staking

Stake ettiğinizde, ana sayfada dApp stake’inizi yönetmek için yeni seçenekler görünecektir:

 • Add (Ekle): dApp staking’e daha fazla token ekleyebilirsiniz.
 • Unbond: Burada stake ettiğiniz miktardan kaç tane token’ı stake’ten çıkartacağınızı seçebilirsiniz.
 • Claim (Hak) talebinde bulunun (sayfanın üstü): Stake ettiğiniz tüm dApp’lerden ödüllerinizi alın. Ödülleriniz claim edebilirsiniz. Ancak platform bunu haftada bir kez yapmanızı öneriyor.
 • Claim talebinde bulunduktan sonra yeniden stake yapın (sayfanın üst kısmı): Stake edilen dApp’lerde talep edilen ödüllerin otomatik olarak birleştirilmesini açabilir veya kapatabilirsiniz.

Stake Etmekten Vazgeçmek (Unbound)

dApp Staking v2’ye doğru hareket eden ilk yeni uygulama, bağlanma dönemidir. Genel anlamda, unbound (bağlanma), token’ların geçici olarak kilitlendiği bir süreçtir. Stake, token’ların bağlanmasını gerektiren senaryolardan biridir. Unbonding, ağa bu token’ların kilidini açmak istediğinizi söyleme eylemidir.

bağlanma dönemi
Astar 10 gün
Shiden 5 gün

Shiden için 5 gün ve Astar için 10 gün olan bağlanma süresinden sonra token’ları çekebilirsiniz ve bunlar transfer edilebilir bir bakiye haline gelir. Lütfen bunun 12’lerin mükemmel bir blok üretimine dayandığını unutmayın. Herhangi bir gecikme durumunda bağlanma süreniz biraz daha uzayabilir.

Nasıl Unbounding Yapılır?

DApp’lerden birine stake yaptıysanız artık token’larınızı transfer edilebilir hale getirmek için Unbond’a tıklayabilirsiniz.

Stake’ini kaldırmak istediğiniz tutarı seçin ve tüm stake’inizi kaldırmak için Max’a tıklayın. İşleminizi imzalamak için Start Unbonding (Unbonding’i Başlat)’a tıklayın.

Astar (ASTR)

Yer alan miktarınızı kontrol edin. Bunlar “Chunks” ve “Amount” olarak görünecektir.

“Chunks” kısmına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıda gördüğünüz ekran çıkacaktır.

Chunk nedir? Bir yığın, token’larınızı çözmek istediğiniz farklı ERA’ların sayısıdır. Parçacıklar, talep ettiğiniz dApp’lerdeki bağ çözme miktarına değil token’larınızı bağladığınız farklı ERA’ların miktarına eşittir.

“Chunks’ları” geri çekin. Tahvil iptal süreniz bittiğinde, para çekme düğmesine tıklayarak paranızı çekmeniz gerekir. İşlemi imzalayın ve token’larınız cüzdanınıza aktarılabilir hale getirilecektir.

Bileşik Ödüller

Bileşik ödüller özelliği, stake edenlerin aynı dApp’te otomatik olarak yeniden tahsis edilecek olan stake’li ödülleri talep etmelerini sağlar. Bu nedenle iki harici arama yapmak ve iki işlem imzalamak zorunda kalmak yerine, kullanıcıların ödülleri talep etmek için yalnızca bir harici arama yapması gerekir ve bu ödüller otomatik olarak yeniden yatırılır.

Astar (ASTR)

Bileşik ödüller özelliği varsayılan olarak etkindir. Bu özelliği portal üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Astar (ASTR) token’ı için herhangi bir kripto para borsasında yer alan stake havuzları ile stake gerçekleştirebilirsiniz. Bu havuzların APY oranları borsadan borsaya değişiklik göstermektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

PancakeSwap Hesabına MetaMask Cüzdanı Bağlama Rehberi

Dünyanın İlk Tamamen Merkeziyetsiz Blockchain Ağı Minima Nedir?