in

Aspo World Ekibi ile AMA Etkinliği

Aspo World projesi ekibi, 29 Ekim 2021 Cuma Türkiye saati ile 16.00’da KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Aspo World project team, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Friday, October 29, 2021 at 16.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

simsekvombat: Merhaba !! Topluluğumuza hoş geldiniz.

Hello !! Welcome to our community.

Khan Nguyen: Merhaba millet!

Hi guys!

Shayne Nguyen: Herkese merhaba, ben ASPO World’ün kurucusuyum. tanıştığıma memnun oldum ^^

Hallo Everybody, I’m founder ASPO World. Nice to meet ^^

Khan Nguyen: Burada olmaktan onur duyuyoruz ve mümkünse tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

We’re honered to be here. And we’ll try to answer all questions if possible.

simsekvombat: Merhaba Arkadaşlar,
Aspo World projesinden Shayne Nguyen ve Khang Nguyen AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.
Shayne Nguyen Thong ve Khang Nguyen, Aspo World projesi hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:
⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.
⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuklarımız, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.
Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1453301884576468992) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ve https://twitter.com/AspoWorld hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,
Shayne Nguyen and Khang Nguyen, from the Aspo World project are with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event.
Shayne Nguyen Thong and Khang Nguyen, thank you for accepting our invitation to answer the questions about the Aspo World project!
Our event will be held in 2 sessions:
⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.
⁃ After our guests answer our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Our guests will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/koinsaati/status/1453301884576468992) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati and https://twitter.com/AspoWorld Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Khan Nguyen: Elbette. heyecanlıyız.

Sure. We’re excited now.

simsekvombat: S1- Aspo World ismi çok alışık olmadığımız bir isme sahip. Aspo World isminin nereden geldiği ve oyunun yaratılış hikayesini çok kısa sizden dinleyebilir miyiz?

Q1- The name Aspo World has a name that we are not used to. Can you please tell us where the name Aspo World came from and how the game was created in a very short period?

Khan Nguyen: ASPO’daki harflerin her birinin arkasında kendi anlamı vardır.
– A (Asya), Viet Nam’ın bulunduğu yerdir ve Asya ülkelerinin bu yeni ortaya çıkan alanda rekabet edebileceğini ve Axie Infinity’nin (Viet Nam oyunu olarak da bilinir) yaptığı gibi başarıya ulaşacağını kanıtlamak istiyoruz.
-S: Bu S aslında Viet Nam’ın dünya haritasında nasıl göründüğüdür. Vietnam, S şeklinde küçük bir ülke ve insanların gelecekte bu simgeye aşina olmasını istiyoruz.
-P (Pasifik/barışçı), ASPO Topluluğunun ne kadar barışçıl olabileceğini ve hep birlikte NFT oyunları dünyasına barış ve neşe getireceğimizi anlatıyor.
-O (Fırsat): ASPO’ya giren oyuncular aslında bize ve kendilerine ASPO ile biraz para kazanırken eğlenme fırsatı veriyor. Buranın hem eğlence hem de ekonomik ilerleme için bir yer olmasını istiyoruz.
Kurucu ekibimiz Vietnam’ın önde gelen oyun şirketlerinin CEO’larını ve Başkanlarını içeriyor, bu nedenle oyun listemizde birçok iyi oyun var. Misyonumuz, piyasaya sürülecek en iyi ve en uygun oyunu seçmektir.

Each of the letters in ASPO has its own meaning behind.
– A (Asia) is where Viet Nam is based and we want to prove that Asian countries can compete in this newly-emerging field and will achieve success the same way Axie Infinity (also known as a game of Viet Nam) did.
-S: this S is actually how Viet Nam looks on the world map. Viet Nam is a small country with the shape of an S and we want people to be familiar with this icon in the future.
-P (Pacific) describes how peaceful the ASPO Community can be and we all together will bring peace and joy to the world of NFT games.
-O (Opportunity): players entering ASPO is actually giving us and themselves an opportunity to have fun while make some money with ASPO. We want this to be a place for both entertainment and economic progress.

simsekvombat: Cevabınız için teşekkürler ikinci soruma geçiyorum.

Thanks for your answer ı’m moving forward to my second question.

simsekvombat: S2- Aspo World oyununda, RPG oyun türü ve NFT kartlarının harmanlanmış şekli ile karşılaşıyoruz. Bu, oyunun en önemli özelliklerinden biri gibi görünüyor. Aspo World’u benzerlerinden ayıran diğer özelliklerin neler olduğunu anlatabilir misiniz?

Q2- In Aspo World, we encounter a mix of RPG game genre and NFT cards. This seems to be one of the most important features of the game. Can you tell us what other features distinguish Aspo World from similar games?

Khan Nguyen: Harika grafiklerimiz nedeniyle diğer oyunlardan farklı olduğumuzdan çok eminiz. Viet Nam’daki en büyük oyun stüdyolarından biri tarafından da destekleniyoruz. Aynı zamanda, oyuncuların birbirleriyle etkileşime girmesi için birçok oyun içi özellik bulunmaktadır. Yani harika olacak.

We’re very confident we’re distinct from other games because of our great graphics. We’re backed by one of the largest game studios in Viet Nam too. At the same time, there are many in-game features for players to interact with each other. So it’s gonna be great.

simsekvombat: Cevabınız için teşekkürler harika görünüyor. Diğer soruya geçiyorum.

It seems great thanks for your answer. I’m moving to next question.

Khan Nguyen: Evet.

Yes.

simsekvombat: S3- Aspo World’de Japon Anime sanatından örneklerle karşılaşıyoruz. Oyunun görsel açıdan çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Görsel açıdan güzel olan oyunların oynanışı aynı derecede keyifli olmayabiliyor. Aspo World, oynanış esnasında aynı etkiyi oyuncuya sunabilecek kadar iddialı mı?

Q3- At Aspo World, we see examples of Japanese anime art. We can say that the game’s visuals are very good. Games that are visually beautiful may not be as enjoyable to play. Is Aspo World ambitious enough to offer the same effect to the players during gameplay?

Khan Nguyen: Evet öyleyiz. Oyunun yapım sürecini sürekli gözden geçiriyoruz ve gerektiğinde ayarlamalar yapıyoruz. Oyuncular arasındaki etkileşimi artırarak oyunculara en iyi oyun deneyimini yaşatmak istiyoruz. Dışarıdaki oyunların çoğu size sunmak üzere olduğumuz şeyi sunamaz. Oyunu olabildiğince büyüleyici hale getireceğiz.

Yes, we are. We constantly review the process of making the game and make adjustments whenever needed. We want to bring players the best gaming experience by increasing the interaction among them. Many of the games out there cannot offer what we are about to bring to you. We’ll make the gameplay as fascinating as possible.

simsekvombat: S4- Aspo World oyununda oyun içi kazançlar ve avantajların neler olduğundan da bahsedebilir misiniz? Hem oyun severler hem de trade severler için neler söyleyebilirsiniz?

Q4- Can you please tell us about the in-game earnings and advantages in Aspo World? What can you say to both gamers and traders?

Khan Nguyen: Basitçe söylemek gerekirse, oyuncular PvP’lere ve PvE’lere katılarak tokenlar kazanabilirler. Ayrıca bazı tokenları almak için katılımlarını kontrol ettirebilirler. Biz bu oyunu traderlar için giderek daha çekici hale getirirken, oyuncular kesinlikle oyunumuzu sevecekler.

Simply put, players can earn tokens by participating in the PvPs and PvEs. They also can have their attendance checked to get some tokens as well. Gamers will sure love our game while we’re making this game increasingly attractive to traders.

simsekvombat: Açıklamalarınız için teşekkürler Shayne Nguyen ve Khang Nguyen! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations, Shayne Nguyen and Khang Nguyen! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.

simsekvombat: S5- Oyuna başlayabilmek için ne kadar bir bütçe gerekli? Oyunseverlere Aspo World oyununu tanıtmak ve oyunun tutkunu olmalarını sağlamak için ne tür aksiyon planlarınız olduğunu öğrenebilir miyiz?

Q5- How much is the initial budget to start the game? Can we learn what kind of plans you have in order to promote the Aspo World to the gamers and increase the fans of the game?

Khan Nguyen: Oyuncuların 5 kişilik bir ekip (ana karakter dahil) oluşturmak için 4 ruh satın almaları gerekir. Bu yüzden oyuncuların ASPO World’deki yolculuğa başlamak için muhtemelen 400 ASPO tokenına ihtiyacı var. Oyunu başlattıktan sonra, insanların diğer insanlarla PvP savaşlarında, ancak küresel ölçekte rekabet edebilmeleri için küresel bir turnuvaya ev sahipliği yapıyoruz. League of Legends’a benzer şekilde çalışacak, şampiyonları yasaklayabilir ve seçebilirsiniz. Ve ASPO World’de durmayacağız, keşfetmenizi bekleyen diğer birçok oyunla bir oyun evreni yaratacağız.

Players need to buy 4 spirits to form a team of 5 (including the main character). So players probably need 400 ASPO tokens to begin the journey in ASPO World. After launching the game, we’re hosting a global tournament for people to compete with other people in PvP battles, but on the global scale. It will work similar to League of Legends, you can ban and pick the champions. And we’re not gonna stop at ASPO World, we’re going to create a game universe with many other games waiting for you to explore.

simsekvombat: Tüm cevaplarınız için teşekkürler! Son sorumuzu sormuş olduk.

Şimdi sohbeti 5 dakika açacağız ve topluluğun sorularını sormasına izin vereceğiz.

Türkçe sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra katılımcılar sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplayacak. İngilizce konuşan üyelerimizi sorularını İngilizce sormaya şiddetle teşvik ediyoruz.

Thanks for all of your answers! That was our final question.

Now we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions.

Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to cherrypick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English speaking members to ask their questions in English.

Sumit: Her oyun ilgi çekici bir platform istiyor, yeni kullanıcıları çekmek için nasıl iyi ve ilgi çekici bir hikaye sunacaksınız?

Every games wants a Attracting and Engaging platform,
How will You provide a Good and Engaging storyline to attract new users?

Khan Nguyen: Yaptığımız özelliklerle, oyunumuz tüm oyuncular için çok ilgi çekici olacak. Hikayemiz “Shaman King”ten (harika bir anime filmi) esinlenmiştir, bu yüzden bazı benzerlikler olacak ve hepsi sizin için ilginç olacak.

With the features we’re making, we’re the game will be very engaging for all of the players. Our storyline is inspired by “Shaman King” (a great anime movie), so there will be some similarities and they will be all interesting to you guys.

Mesbah Uddin: Günlük katılım hakkında oyun özelliğini okudum nasıl çalışacak daha fazla anlatır mısın?

I Read Game Feature About Daily Attendance. How it will be Work Can You Tell More?

Khan Nguyen: Token almak için bir kutuyu işaretlemek için her gün giriş yapacaksınız. İşler böyle yürüyor.

You’ll log in every day to sort of tick a box to get some tokens. That’s how it works

viki: Topluluğun erişebileceği bir çalışma modelini yayınlamanızın ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz?

How long do you think it’ll take for you to release a working model that the community can access?‌‌

Khan Nguyen: Beta testi Kasım ayı sonlarında başlatıldı.

The beta test is launched in late November

Deepak: NFT oyunlarında çok sert bir rekabet var. Bu alanda uzun süreli hayatta kalmak kolay değil. CrytoBlades’in ödül havuzlarını tükettiğini ve hatta Axie’nin uzun vadede hayatta kalmak için PvP’ye daha fazla odaklandığını gördük.
$AspoWorld, uzun ömürlülüğü artırmak ve ana akım benimsemeler açısından tutarlılığı korumak için bu alanda bir dengeyi sürdürmek için ne yapıyor?

There is so much stiff competition in NFT games. Long term survival in this space is not easy. We have seen CrytoBlades depleting their reward pool and even Axie focusing more on PvP to survive in the long term.

What is $AspoWorld take on maintaining a balance in this space to improve the longevity as well as to maintain consistency in term of mainstream adoptions ?

Khan Nguyen: Daha sürdürülebilir bir P2E mekanizması yapıyoruz. Ödüllerimizde adalet yaratıyoruz ve diğer başarısız projelerden birçok ders alıyoruz. ASPO tokenları, Whitepaper’ımızda da görebileceğiniz gibi, birçok projemizde kullanılacak. Biz kalmak için buradayız.

We’re making a more sustainable P2E mechanism. We’re creating fairness in our rewards and are learning a lot of lessons from other failed projects. ASPO tokens as you can see in our Whitepaper are gonna be used for a lot of our projects. We’re here to stay.

Batu Y: Projeniz staking programını destekliyor mu? Eğer evet ise. stake sisteminiz nasıl çalışıyor, platformunuzda stake yapmak istiyorlarsa kullanıcı için gereksinimin ne olduğunu söyleyebilir misiniz?

Do your project support staking program? If yes. how is your stake system work, can you tell me what is the requirement for user if they want to stake in your platform?

Khan Nguyen: Evet yapıyoruz. Stake için ödüller NFT veya token olabilir. Ancak daha fazla duyuru yapacağız. NFT’ler oyunda oyuncular tarafından kullanılabilir veya başkalarına kiralanabilir.

Yes, we do. Rewards for staking can be either NFTs or tokens. But we’ll give further announcement. NFTs can be used in game by players or rented out to others.

Joe Max: ASPO World whitepaper okuduğumda (Turnuvalar ve Esports) hakkında bir şey gördüm. Bu turnuvanın nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Kazanan ödül ne olacak? ASPO’da ne tür Esports olacak?

When I read the ASPO World whitepaper, I saw something about (Tournaments and Esports). Can you give us more information about how this tournament will be held? What will be the winning prize? What types of Esports will you have at ASPO?

Khan Nguyen: Turnuvamız için ödüller NFT veya USDT olacaktır.

The rewards will be NFTs or USDT for our tournament.

Akina: NFT ve DeFi tabanlı oyunlar, metaverse ve Sanal Gerçekliğe (VR) dayalı olarak oluşturulmayı seçti. Peki ASPO WORLD bu konuda ne düşünüyor? ASPO’nun bu heyecan verici özelliğe geçmek için gelecek planları var mı?

NFT and DeFi based games have chosen to be built on the metaverse and based on Virtual Reality (VR?). But what does ASPO WORLD think of this? Does ASPO have any future plans to move to this exciting feature?

Khan Nguyen: Metaverse’in özellikle Facebook’un yaptıklarından sonra yeni ortaya çıkan bir güç olduğunu kabul ediyoruz. ASPO ayrıca ASPO World oyuncuları için bunu gerçeğe dönüştürmek için sabırsızlanıyor. Kendinizi o muhteşem dövüşlerde hayal edin.

We admit Metaverse is a newly emerging force, especially after what Facebook has done. ASPO is also really looking forward to turn it into a reality for ASPO World players. Just imagine yourselves in those magnificent fights.

Khan Nguyen: Bugün bizi ağırladığınız için teşekkürler. Harika bir AMA oldu. Tüm sorularınızı takdir ediyoruz.

Thanks for having us today. It’s been an amazing AMA. We appreciate all your questions.

Shayne Nguyen: Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Bir dahaki sefere görüşürüz ^^

tks for your time. see everybody next time ^^

simsekvombat: Bu güzel günde bizimle beraber olduğun için teşekkür ederiz! Sizi burada ağırlamak büyük bir zevkti ve umarım sizin ve ekibiniz için en iyisi olur!

Thank you for being with us in this lovely day! It was a pleasure hosting you here and I hope all the best for you and your team!

Aspo World hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:
Web site: https://aspo.world/
Whitepaper: https://drive.google.com/file/d/1GqDwdexXoAIaI_nNKOtJ-k86kbX3JpjA/view
Telegram: https://t.me/ASPOWorldCommunityOfficial
Twitter: https://twitter.com/aspoworld

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Burger King, Müşterilerine Kriptopara Dağıtıyor

BoringDAO

BoringDAO (BORING) Nedir?